FCK-strateg: Vi skal rejse os fra tid med modgang

Efter tre nederlag i træk skal FC København koncentrere sig om at holde AGF bag sig i kampen om andenpladsen.



FC København går ind til søndagens derby hjemme mod Brøndby med tre nederlag i træk i Superligaen.

Senest tabte FCK med 1-3 ude til FC Midtjylland, som med sejren snuppede det danske mesterskab.

Forinden havde FCK også tabt kampene ude til AGF og hjemme til FCM. FCK’s midtbanekreatør Rasmus Falk kræver en sejr over Brøndby for at vende stimen.

– I Aarhus og Herning leverede vi i store perioder rigtigt gode præstationer, og derfor er det selvfølgelig frustrerende for alle, at vi ikke fik point med fra de kampe.

– Det kan vi ikke ændre på nu, og vi har brug for en sejr og nogle point, siger Falk til klubbens hjemmeside.

Han glæder sig over, at der må komme flere fans til holdets kampe, og der ventes omkring 9500 tilskuere i Parken søndag aften.

Læs også:Hvidovre-sejr sender Roskilde og Næstved ned i 2. division

– Det er vigtigt for os, at der igen er mange fans på tribunerne. Vi har været gennem en tid med modgang, og vi skal rejse os hurtigt. Det kan energien fra vores fans hjælpe os med, siger Falk.

Midtbanespilleren ser trods nederlagene til FCM og AGF lyspunkter i spillet, der danner grobund for optimisme om en sejr over Brøndby.

– Vi ved, at vejen til det er en god præstation som hold, og paradoksalt nok synes jeg faktisk, at vi har bevæget os fremad præstationsmæssigt med de to seneste kampe.

– Nu skal vi have tre point ud af det, fastslår Falk.

I sæsonens tre første derbyer er det blevet til en hjemmesejr og et nederlag og en uafgjort på udebane.

– Vi har stadig spillere, der er på vej tilbage fra skader og nye, der er gået ud med skader, men vi har stadig masser af gode spillere. Og vi skal altid slå Brøndby.

Læs også:FCK-boss beder om hjælp fra fansene: Vi skal gøre tingene som vi skal

– Det betyder meget for vores position i ligaen, for vores fans, for os spillere og for hele klubben, siger Falk.

FCK må igen klare sig uden angriberen Dame N’Doye, der efter 80 minutter i kampen mod AGF fortsat er fysisk hæmmet.

– Vi havde håbet, at N’Doye ville restituere i løbet af ugen, så han kunne være klar, men hans knæ er ikke klar til kamp endnu, siger FCK-træner Ståle Solbakken.

FCK er også uden Ragnar Sigurdsson, Michael Santos, Viktor Fischer og Andreas Bjelland på grund af skader.

Til gengæld er FCK-backen Nicolai Boilesen med i den endelige kamptrup for første gang siden en knæskade for lidt over et år siden.

/ritzau/

Læs også:FCM-lejesvend vender hjem til Ukraine
Læs også:Randers-profil: Hvad fanden skulle jeg med en mentaltræner?
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Ronnie Schwartz lov til at plaffe løs nu?




Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

‘Det er slut’

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Bud på 1,12 milliard afvist

FCK henter svensk talent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Optakt: Mexico – Sydafrika

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps