FCK-strateg: Vi skal rejse os fra tid med modgang

Efter tre nederlag i træk skal FC København koncentrere sig om at holde AGF bag sig i kampen om andenpladsen.



FC København går ind til søndagens derby hjemme mod Brøndby med tre nederlag i træk i Superligaen.

Senest tabte FCK med 1-3 ude til FC Midtjylland, som med sejren snuppede det danske mesterskab.

Forinden havde FCK også tabt kampene ude til AGF og hjemme til FCM. FCK’s midtbanekreatør Rasmus Falk kræver en sejr over Brøndby for at vende stimen.

– I Aarhus og Herning leverede vi i store perioder rigtigt gode præstationer, og derfor er det selvfølgelig frustrerende for alle, at vi ikke fik point med fra de kampe.

– Det kan vi ikke ændre på nu, og vi har brug for en sejr og nogle point, siger Falk til klubbens hjemmeside.

Han glæder sig over, at der må komme flere fans til holdets kampe, og der ventes omkring 9500 tilskuere i Parken søndag aften.

Læs også:Hvidovre-sejr sender Roskilde og Næstved ned i 2. division

– Det er vigtigt for os, at der igen er mange fans på tribunerne. Vi har været gennem en tid med modgang, og vi skal rejse os hurtigt. Det kan energien fra vores fans hjælpe os med, siger Falk.

Midtbanespilleren ser trods nederlagene til FCM og AGF lyspunkter i spillet, der danner grobund for optimisme om en sejr over Brøndby.

– Vi ved, at vejen til det er en god præstation som hold, og paradoksalt nok synes jeg faktisk, at vi har bevæget os fremad præstationsmæssigt med de to seneste kampe.

– Nu skal vi have tre point ud af det, fastslår Falk.

I sæsonens tre første derbyer er det blevet til en hjemmesejr og et nederlag og en uafgjort på udebane.

– Vi har stadig spillere, der er på vej tilbage fra skader og nye, der er gået ud med skader, men vi har stadig masser af gode spillere. Og vi skal altid slå Brøndby.

Læs også:FCK-boss beder om hjælp fra fansene: Vi skal gøre tingene som vi skal

– Det betyder meget for vores position i ligaen, for vores fans, for os spillere og for hele klubben, siger Falk.

FCK må igen klare sig uden angriberen Dame N’Doye, der efter 80 minutter i kampen mod AGF fortsat er fysisk hæmmet.

– Vi havde håbet, at N’Doye ville restituere i løbet af ugen, så han kunne være klar, men hans knæ er ikke klar til kamp endnu, siger FCK-træner Ståle Solbakken.

FCK er også uden Ragnar Sigurdsson, Michael Santos, Viktor Fischer og Andreas Bjelland på grund af skader.

Til gengæld er FCK-backen Nicolai Boilesen med i den endelige kamptrup for første gang siden en knæskade for lidt over et år siden.

/ritzau/

Læs også:FCM-lejesvend vender hjem til Ukraine
Læs også:Randers-profil: Hvad fanden skulle jeg med en mentaltræner?
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Ronnie Schwartz lov til at plaffe løs nu?




LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft