FC København går ind til søndagens derby hjemme mod Brøndby med tre nederlag i træk i Superligaen.
Senest tabte FCK med 1-3 ude til FC Midtjylland, som med sejren snuppede det danske mesterskab.
Forinden havde FCK også tabt kampene ude til AGF og hjemme til FCM. FCK’s midtbanekreatør Rasmus Falk kræver en sejr over Brøndby for at vende stimen.
– I Aarhus og Herning leverede vi i store perioder rigtigt gode præstationer, og derfor er det selvfølgelig frustrerende for alle, at vi ikke fik point med fra de kampe.
– Det kan vi ikke ændre på nu, og vi har brug for en sejr og nogle point, siger Falk til klubbens hjemmeside.
Han glæder sig over, at der må komme flere fans til holdets kampe, og der ventes omkring 9500 tilskuere i Parken søndag aften.
Læs også:Hvidovre-sejr sender Roskilde og Næstved ned i 2. division
– Det er vigtigt for os, at der igen er mange fans på tribunerne. Vi har været gennem en tid med modgang, og vi skal rejse os hurtigt. Det kan energien fra vores fans hjælpe os med, siger Falk.
Midtbanespilleren ser trods nederlagene til FCM og AGF lyspunkter i spillet, der danner grobund for optimisme om en sejr over Brøndby.
– Vi ved, at vejen til det er en god præstation som hold, og paradoksalt nok synes jeg faktisk, at vi har bevæget os fremad præstationsmæssigt med de to seneste kampe.
– Nu skal vi have tre point ud af det, fastslår Falk.
I sæsonens tre første derbyer er det blevet til en hjemmesejr og et nederlag og en uafgjort på udebane.
– Vi har stadig spillere, der er på vej tilbage fra skader og nye, der er gået ud med skader, men vi har stadig masser af gode spillere. Og vi skal altid slå Brøndby.
Læs også:FCK-boss beder om hjælp fra fansene: Vi skal gøre tingene som vi skal
– Det betyder meget for vores position i ligaen, for vores fans, for os spillere og for hele klubben, siger Falk.
FCK må igen klare sig uden angriberen Dame N’Doye, der efter 80 minutter i kampen mod AGF fortsat er fysisk hæmmet.
– Vi havde håbet, at N’Doye ville restituere i løbet af ugen, så han kunne være klar, men hans knæ er ikke klar til kamp endnu, siger FCK-træner Ståle Solbakken.
FCK er også uden Ragnar Sigurdsson, Michael Santos, Viktor Fischer og Andreas Bjelland på grund af skader.
Til gengæld er FCK-backen Nicolai Boilesen med i den endelige kamptrup for første gang siden en knæskade for lidt over et år siden.
/ritzau/
Læs også:FCM-lejesvend vender hjem til Ukraine
Læs også:Randers-profil: Hvad fanden skulle jeg med en mentaltræner?
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Ronnie Schwartz lov til at plaffe løs nu?
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
