Siden 2014 har Ståle Solbakken haft en managerrolle i FC København, og han har dermed både været ansvarlig for træning og kampe som cheftræner, men også for køb og salg af spillere, hvilket normalt er en arbejdsopgave for en sportsdirektør eller sportschef.
Managerrollen er flittigt udbredt på de britiske øer, men i Danmark er den sjældent anvendt. I sommer overgik AC Horsens fra en manager til både en cheftræner og en sportschef, da Bo Henriksen blev afskediget.
Nu overvejer FCK, om man skal gå samme vej efter lørdagens fyring af Ståle Solbakken. Det siger Parkens bestyrelsesformand, Bo Rygaard.
– Jeg er blevet spurgt mange gange, om Ståle ikke var blevet for magtfuld, og det var han ikke, for så havde han ikke været i den position. Men det er en usædvanlig konstruktion.
– Derfor kigger vi nu i første omgang på, hvem der skal være den fremtidige cheftræner, og parallelt kigger vi på den samlede organisation omkring fodboldklubben, siger Bo Rygaard.
Ingen andre superligaklubber har aktuelt en manager.
I første omgang er den tidligere managers arbejdsopgaver i FCK fordelt ud på to personer. Hjalte Bo Nørregaard er midlertidig cheftræner, og bestyrelsesmedlem William Kvist er midlertidig sportslig leder.
I de seneste uger er spillerprofiler som Peter Ankersen og Mathias “Zanka” Jørgensen hentet tilbage til FCK af Ståle Solbakken, som også stod for forhandlingerne med de to spillere.
Begge har lagt vægt på, at kendskabet til Solbakken var et vigtigt parameter for at vende retur til klubben.
“Zanka” blev først hentet i mandags på transfervinduets sidste dag, men da han aktuelt er med det danske landshold i Island, har han ikke mødt Solbakken, efter at FCK-lejeaftalen blev indgået.
Læs også:Kommentar: Ikke kun dårlige resultater kostede Ståle Solbakken jobbet
Bo Rygaard kan godt se, det er opsigtsvækkende, men ikke problematisk, understreger han.
– “Zanka” er ikke lokket hertil. Han glæder sig rigtig meget. Det er Ståle, som har været ansigtet i medierne, men vi er et stort apparat, der arbejder sammen, og “Zanka” kommer ikke kun, fordi Ståle synes, at det var en god idé, siger bestyrelsesformanden.
Han ønsker ikke at udtale sig yderligere om sammenhængen mellem det nyligt lukkede transfervindue og timingen af Ståle Solbakkens fyring.
/ritzau/
Læs også:Farvel, Ståle Solbakken: Her er fem bud på en ny FCK-træner
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
OPTAKT
Belgien – Iran
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TOPNYHED
