FCK-topscorer er Forårets Profil

Dame N’Doye scorer maksimum-point fra samtlige trænere i Tipsbladets kåring af Superligaens bedste spiller i foråret 2011.



FC København har sat rekord på rekord i denne sæson, og nu bidrager holdets og ligaens topscorer Dame N’Doye til mere: Superligaens trænere har enstemmigt kåret FCK-angriberen til Forårets Profil i ligaen.

Samtlige trænere har N’Doye øverst på listen, og det er aldrig sket før igennem de mere end 15 år, Tipsbladet har kåret profilen i hver halvsæson.

Dame N’Doye scorer 55 point fra de 11 trænere i Superligaen, der har haft mulighed for at stemme på ham. Reglerne siger, at en træner ikke må stemme på egne spillere, så Ståle Solbakken har i stedet Niels Lodberg fra Horsens på førstepladsen.

Lodberg slutter som samlet treer i afstemningen, mens Dame N’Doyes holdkammerat i FC København, Christian Bolanos, bliver en flot nummer to.

– Det er altid en stor ting for en spiller at vinde en sådan pris. Alle spillere vil gerne have noget på cv’et, når de stopper karrieren, og jeg er glad for at have vundet. Jeg har arbejdet hårdt, fået god hjælp fra holdet og gjort hvad jeg kunne for at ramme målet her i foråret, siger Dame N’Doye til Tipsbladet om kåringen.

Senegaleseren, der har scoret fantastiske 12 mål i forårets 12 Superliga-kampe, tror dog ikke, at han nået sit absolutte topniveau.

– Jeg kan gøre mere. Jeg bliver bedre og bedre jo mere jeg arbejder, bedyrer Forårets profil, der ikke kan sætte dato på, hvornår han forlader den danske Superliga til fordel for en klub i en af de store ligaer.

– Det ved kun Gud, slutter angriberen.

Dame N’Doye sørger med sin nyvundne status for at profil-titlen bliver i FC København. William Kvist blev senest kåret som efterårets profil 2010.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel klarmelder stor profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

England – Argentina

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen