FC København har sat rekord på rekord i denne sæson, og nu bidrager holdets og ligaens topscorer Dame N’Doye til mere: Superligaens trænere har enstemmigt kåret FCK-angriberen til Forårets Profil i ligaen.
Samtlige trænere har N’Doye øverst på listen, og det er aldrig sket før igennem de mere end 15 år, Tipsbladet har kåret profilen i hver halvsæson.
Dame N’Doye scorer 55 point fra de 11 trænere i Superligaen, der har haft mulighed for at stemme på ham. Reglerne siger, at en træner ikke må stemme på egne spillere, så Ståle Solbakken har i stedet Niels Lodberg fra Horsens på førstepladsen.
Lodberg slutter som samlet treer i afstemningen, mens Dame N’Doyes holdkammerat i FC København, Christian Bolanos, bliver en flot nummer to.
– Det er altid en stor ting for en spiller at vinde en sådan pris. Alle spillere vil gerne have noget på cv’et, når de stopper karrieren, og jeg er glad for at have vundet. Jeg har arbejdet hårdt, fået god hjælp fra holdet og gjort hvad jeg kunne for at ramme målet her i foråret, siger Dame N’Doye til Tipsbladet om kåringen.
Senegaleseren, der har scoret fantastiske 12 mål i forårets 12 Superliga-kampe, tror dog ikke, at han nået sit absolutte topniveau.
– Jeg kan gøre mere. Jeg bliver bedre og bedre jo mere jeg arbejder, bedyrer Forårets profil, der ikke kan sætte dato på, hvornår han forlader den danske Superliga til fordel for en klub i en af de store ligaer.
– Det ved kun Gud, slutter angriberen.
Dame N’Doye sørger med sin nyvundne status for at profil-titlen bliver i FC København. William Kvist blev senest kåret som efterårets profil 2010.
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Frankrig – England
Tuchel føler “den største smerte af alle”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
HELT VILDT