FCK-topscorer er Forårets Profil

Dame N’Doye scorer maksimum-point fra samtlige trænere i Tipsbladets kåring af Superligaens bedste spiller i foråret 2011.



FC København har sat rekord på rekord i denne sæson, og nu bidrager holdets og ligaens topscorer Dame N’Doye til mere: Superligaens trænere har enstemmigt kåret FCK-angriberen til Forårets Profil i ligaen.

Samtlige trænere har N’Doye øverst på listen, og det er aldrig sket før igennem de mere end 15 år, Tipsbladet har kåret profilen i hver halvsæson.

Dame N’Doye scorer 55 point fra de 11 trænere i Superligaen, der har haft mulighed for at stemme på ham. Reglerne siger, at en træner ikke må stemme på egne spillere, så Ståle Solbakken har i stedet Niels Lodberg fra Horsens på førstepladsen.

Lodberg slutter som samlet treer i afstemningen, mens Dame N’Doyes holdkammerat i FC København, Christian Bolanos, bliver en flot nummer to.

– Det er altid en stor ting for en spiller at vinde en sådan pris. Alle spillere vil gerne have noget på cv’et, når de stopper karrieren, og jeg er glad for at have vundet. Jeg har arbejdet hårdt, fået god hjælp fra holdet og gjort hvad jeg kunne for at ramme målet her i foråret, siger Dame N’Doye til Tipsbladet om kåringen.

Senegaleseren, der har scoret fantastiske 12 mål i forårets 12 Superliga-kampe, tror dog ikke, at han nået sit absolutte topniveau.

– Jeg kan gøre mere. Jeg bliver bedre og bedre jo mere jeg arbejder, bedyrer Forårets profil, der ikke kan sætte dato på, hvornår han forlader den danske Superliga til fordel for en klub i en af de store ligaer.

– Det ved kun Gud, slutter angriberen.

Dame N’Doye sørger med sin nyvundne status for at profil-titlen bliver i FC København. William Kvist blev senest kåret som efterårets profil 2010.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Køb, køb, køb!

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

AGF – Brøndby IF

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år