Efter ballade i Hannover i går har FC København besluttet, at de for eftertiden ikke vil have fans med til deres udekampe. Derfor har klubben stoppet salget af billetter til udekampen mod OB den 30. oktober.
I følge FCK angreb uromagerne tysk politi med romerlys og peberspray, ligesom administrative FCK-medarbejdere ved indgangene blev angrebet.
– Det var beskæmmende at opleve uromagernes voldelige og hærgende adfærd under påskud af at være tilhængere af FC København. Dagsordnen fra uromagerne i aftes var vold og angreb på det tyske politi med romerlys og peberspray. Administrative FCK-medarbejdere i tilskuerindgangene blev overfaldet og der blev øget hærværk på materiel. Udover at vores renommé og værdighed har lidt voldsom skade, kan vi endnu engang imødese en bøde fra UEFA. Denne gang formentlig i omegnen af 150.000 kr. Hvilke andre konsekvenser uromagerenes hærgen evt. vil få, vides endnu ikke.
– FC København vil ikke acceptere denne adfærd længere og har derfor besluttet fremover ikke at have udebaneafsnit på de stadions vi besøger. Billetsalget til vores næste udekamp i Superligaen mod OB, der skulle have været igangsat her til morgen, er stoppet. Ikke før der er gjort op med uromagerne vil der igen blive åbnet et FC København fanafsnit på udebane, skriver de.
Op til kampen i Hannover var direktør Anders Hørsholt ude med riven efter uromagerne, der havde lavet ballade i forbindelse med udekampene mod FC Vestsjælland, Viktoria Plzen, Brøndby og Standard Liege. Dengang udtalte Hørsholt en forventning om, at alle FCK-fans ville opføre sig ordentligt i Hannover. Opråbet var tilsyneladende sidste chance.
Op til kampen var klubben i dialog med FCK’s officielle fanklub FCKFC, hvilket klubben understreger, at de også vil være fremadrettet.
– Vi vil naturligvis fortsætte den konstruktive dialog med FCKFC i forventning om, at vi i fælleskab kan udvikle de rigtige rammer så vi igen en gang i fremtiden kan komme på besøg som gæster uden at hærge og ødelægge alt på vores vej og hos vores værter.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortsætter vild målform
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Froholdt med vild hæder i Portugal
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT