Efter ballade i Hannover i går har FC København besluttet, at de for eftertiden ikke vil have fans med til deres udekampe. Derfor har klubben stoppet salget af billetter til udekampen mod OB den 30. oktober.
I følge FCK angreb uromagerne tysk politi med romerlys og peberspray, ligesom administrative FCK-medarbejdere ved indgangene blev angrebet.
– Det var beskæmmende at opleve uromagernes voldelige og hærgende adfærd under påskud af at være tilhængere af FC København. Dagsordnen fra uromagerne i aftes var vold og angreb på det tyske politi med romerlys og peberspray. Administrative FCK-medarbejdere i tilskuerindgangene blev overfaldet og der blev øget hærværk på materiel. Udover at vores renommé og værdighed har lidt voldsom skade, kan vi endnu engang imødese en bøde fra UEFA. Denne gang formentlig i omegnen af 150.000 kr. Hvilke andre konsekvenser uromagerenes hærgen evt. vil få, vides endnu ikke.
– FC København vil ikke acceptere denne adfærd længere og har derfor besluttet fremover ikke at have udebaneafsnit på de stadions vi besøger. Billetsalget til vores næste udekamp i Superligaen mod OB, der skulle have været igangsat her til morgen, er stoppet. Ikke før der er gjort op med uromagerne vil der igen blive åbnet et FC København fanafsnit på udebane, skriver de.
Op til kampen i Hannover var direktør Anders Hørsholt ude med riven efter uromagerne, der havde lavet ballade i forbindelse med udekampene mod FC Vestsjælland, Viktoria Plzen, Brøndby og Standard Liege. Dengang udtalte Hørsholt en forventning om, at alle FCK-fans ville opføre sig ordentligt i Hannover. Opråbet var tilsyneladende sidste chance.
Op til kampen var klubben i dialog med FCK’s officielle fanklub FCKFC, hvilket klubben understreger, at de også vil være fremadrettet.
– Vi vil naturligvis fortsætte den konstruktive dialog med FCKFC i forventning om, at vi i fælleskab kan udvikle de rigtige rammer så vi igen en gang i fremtiden kan komme på besøg som gæster uden at hærge og ødelægge alt på vores vej og hos vores værter.
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Vil have Jonas Wind til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
Celtic genansætter populær veteran
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
AVIS
Stopper alle forhandlinger
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Nye skader i Manchester City