FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København går ikke af vejen for en god, intern rekkrutering.
Da der skulle udpeges en afløser for Jess Thorup, blev Jacob Neestrup forfremmet til cheftræner. Sune Smith-Nielsen blev sportsdirektør, da Peter Christiansen forsvandt, og han har for nyligt forfremmet to af sine nærmeste FCK-kollegaer i form af Andreas Hintze og Mikkel Køhler, der er tiltrådt som henholdsvis teknisk direktør og rekrutteringschef.
I en anden afdeling blev Kristoffer Skadhauge også forfremmet til pressechef, da FCK’s mangeårige kommunikationsansvarlige, Jes Mortensen, blev fyret tilbage i juni.
Andreas Hintze og Mikkel Køhler kommer til at arbejde helt tæt sammen med Sune Smith-Nielsen i den sportslige afdeling.
– Nogle af dem, som måske ikke er de allermest kendte, kan godt være de dygtigste. Det kan jeg i hvert fald sige om de to (Hintze og Køhler, red.). Hintze er en person, som jeg har arbejdet sammen med i mange år, og som jeg har dyb respekt for personligt og fagligt. Han er en utrolig detaljeret og fagligt kompetent fyr, som kan sit felt på allerhøjeste hylde.
– Det samme gør sig gældende med Køhler, som jeg har arbejdet tæt, tæt sammen med i talentafdelingen. Han skal gå tæt på U19 og de største internationale toptalenter, vi skal hente til vores klub. Det er jeg meget tryg ved, fastslår Sune Smith-Nielsen over for Tipsbladet.
Han lægger ikke skjul på, at det er vigtigt for ham at have tætte kollegaer, som han kender godt.
– Selvfølgelig betyder det meget. Det er vigtigt, at man har tillid til hinanden og en tryghed i relationen, og så betyder det allermest, at man er fagligt kompetent. Når den kombination er på plads, har man en forpligtelse til at gøre alt for at fastholde og udvikle medarbejderne.
I laver rigtig mange af de her interne forfremmelser – er der ikke også brug for øjne udefra?
– Jo, og vi har jo også lige ansat Jens Berthel Askou som assistenttræner, siger sportsdirektøren og tilføjer:
– Men det har vi da 100 procent brug for. Og det er en balance, man skal finde. Men jeg vil klart stå inde for, at vi som klub har vist, at én af vores vedvarende succeser har været, at vi har været dygtige til at rekruttere internt. Det er en vigtig del af vores miljø, men vi har selvfølgelig en forpligtelse til aldrig nogensinde at forfremme en halvdårlig medarbejdet internt, bare fordi han er intern.
– Men dygtige, interne medarbejdere har vi også forpligtelse til at beholde så lang tid som muligt.
FC København topper Superligaen ved vinterpausen og er desuden fortsat med i pokalturneringen og Conference League.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT