Har du prøvet at stå i Parken og have lyst til lige at tjekke en stilling på livescore eller smide dine følgere det fedeste tweet? Formentlig. Men det er formentlig ikke lykkedes for dig. For ofte kan 3G-nettet ikke følge med, når flere tusinde fodboldtilskuere vil på nettet på samme sted på samme tid.
Det vil FC København nu rette op på. De vil wifi-dække hele Parken, så de kan tilbyde gratis internet til alle i forbindelse med Superliga-holdets fodboldkampe.
– Vi investerer hele tiden i vores stadion i forhold til at gøre forholdene bedre herinde, og der er mange projekter i gang. Blandt andet har vi talt om, at vi skal have wifi-dækket Parken, for det er vigtigt for os, at når vores fans kommer til kamp, så kan de tage det element, de har hjemme i sofaen, med ind i Parken. Og det er blandt andet det her med at være online, at være på de sociale medier, dele tingene med hinanden, se highlights fra andre kampe, online-betting. Alle de muligheder, som man via sin tablet eller via sin telefon har mulighed for at gøre via nettet. Det skal vi sikre, at du også kan herinde.
– I dag er der jo et kæmpe tryk på 3G, så det er svært at komme ud herfra, når der er så mange mennesker. I fremtiden vil vi gerne bringe dagligstuen ind i Parken, men det er jo et stort projekt. Vi var nede på Bernabeu og se deres system, der fungerede perfekt, men det har også taget dem flere år at få det op at stå, for det er et kæmpe projekt at wifi-dække så mange mennesker på en gang, siger administrerende direktør Anders Hørsholt til Tipsbladet.
Det er endnu usikkert, hvornår FC København kan præsentere den nye wifi-løsning for Parkens gæster.
LÆS MERE OM FC KØBENHAVN. MØD FC NORDSJÆLLANDS TEENAGE-FORSVARERE OG HOBROS SENSATIONSMAGERE I TIPSBLADET, DER ER PÅ GADEN I DAG. HER KAN DU OGSÅ LÆSE HISTORIEN OM RACISME I DANSK FODBOLD OG MEGET MERE.
OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner.
Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder på her.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
DAGENS SPILFORSLAG
Flora kan udnytte hjemmebanefordel
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
VM-spiller alvorligt skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
