FCK vil wifi-dække hele Parken

FC København har planer om at sikre alle gæster i Parken gratis wifi efter blandt andet at have fået inspiration fra Estadio Santiago Bernabeu i Madrid.



Har du prøvet at stå i Parken og have lyst til lige at tjekke en stilling på livescore eller smide dine følgere det fedeste tweet? Formentlig. Men det er formentlig ikke lykkedes for dig. For ofte kan 3G-nettet ikke følge med, når flere tusinde fodboldtilskuere vil på nettet på samme sted på samme tid.

Det vil FC København nu rette op på. De vil wifi-dække hele Parken, så de kan tilbyde gratis internet til alle i forbindelse med Superliga-holdets fodboldkampe.

– Vi investerer hele tiden i vores stadion i forhold til at gøre forholdene bedre herinde, og der er mange projekter i gang. Blandt andet har vi talt om, at vi skal have wifi-dækket Parken, for det er vigtigt for os, at når vores fans kommer til kamp, så kan de tage det element, de har hjemme i sofaen, med ind i Parken. Og det er blandt andet det her med at være online, at være på de sociale medier, dele tingene med hinanden, se highlights fra andre kampe, online-betting. Alle de muligheder, som man via sin tablet eller via sin telefon har mulighed for at gøre via nettet. Det skal vi sikre, at du også kan herinde.

– I dag er der jo et kæmpe tryk på 3G, så det er svært at komme ud herfra, når der er så mange mennesker. I fremtiden vil vi gerne bringe dagligstuen ind i Parken, men det er jo et stort projekt. Vi var nede på Bernabeu og se deres system, der fungerede perfekt, men det har også taget dem flere år at få det op at stå, for det er et kæmpe projekt at wifi-dække så mange mennesker på en gang, siger administrerende direktør Anders Hørsholt til Tipsbladet.

Det er endnu usikkert, hvornår FC København kan præsentere den nye wifi-løsning for Parkens gæster.

LÆS MERE OM FC KØBENHAVN. MØD FC NORDSJÆLLANDS TEENAGE-FORSVARERE OG HOBROS SENSATIONSMAGERE I TIPSBLADET, DER ER PÅ GADEN I DAG. HER KAN DU OGSÅ LÆSE HISTORIEN OM RACISME I DANSK FODBOLD OG MEGET MERE.

OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner.

Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder på her.







LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Henter FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Ny melding om fremtiden

Trænerlegende stopper

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Chelsea med historiens største PL-underskud

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager