Har du prøvet at stå i Parken og have lyst til lige at tjekke en stilling på livescore eller smide dine følgere det fedeste tweet? Formentlig. Men det er formentlig ikke lykkedes for dig. For ofte kan 3G-nettet ikke følge med, når flere tusinde fodboldtilskuere vil på nettet på samme sted på samme tid.
Det vil FC København nu rette op på. De vil wifi-dække hele Parken, så de kan tilbyde gratis internet til alle i forbindelse med Superliga-holdets fodboldkampe.
– Vi investerer hele tiden i vores stadion i forhold til at gøre forholdene bedre herinde, og der er mange projekter i gang. Blandt andet har vi talt om, at vi skal have wifi-dækket Parken, for det er vigtigt for os, at når vores fans kommer til kamp, så kan de tage det element, de har hjemme i sofaen, med ind i Parken. Og det er blandt andet det her med at være online, at være på de sociale medier, dele tingene med hinanden, se highlights fra andre kampe, online-betting. Alle de muligheder, som man via sin tablet eller via sin telefon har mulighed for at gøre via nettet. Det skal vi sikre, at du også kan herinde.
– I dag er der jo et kæmpe tryk på 3G, så det er svært at komme ud herfra, når der er så mange mennesker. I fremtiden vil vi gerne bringe dagligstuen ind i Parken, men det er jo et stort projekt. Vi var nede på Bernabeu og se deres system, der fungerede perfekt, men det har også taget dem flere år at få det op at stå, for det er et kæmpe projekt at wifi-dække så mange mennesker på en gang, siger administrerende direktør Anders Hørsholt til Tipsbladet.
Det er endnu usikkert, hvornår FC København kan præsentere den nye wifi-løsning for Parkens gæster.
LÆS MERE OM FC KØBENHAVN. MØD FC NORDSJÆLLANDS TEENAGE-FORSVARERE OG HOBROS SENSATIONSMAGERE I TIPSBLADET, DER ER PÅ GADEN I DAG. HER KAN DU OGSÅ LÆSE HISTORIEN OM RACISME I DANSK FODBOLD OG MEGET MERE.
OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner.
Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder på her.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
