FCK vil wifi-dække hele Parken

FC København har planer om at sikre alle gæster i Parken gratis wifi efter blandt andet at have fået inspiration fra Estadio Santiago Bernabeu i Madrid.



Har du prøvet at stå i Parken og have lyst til lige at tjekke en stilling på livescore eller smide dine følgere det fedeste tweet? Formentlig. Men det er formentlig ikke lykkedes for dig. For ofte kan 3G-nettet ikke følge med, når flere tusinde fodboldtilskuere vil på nettet på samme sted på samme tid.

Det vil FC København nu rette op på. De vil wifi-dække hele Parken, så de kan tilbyde gratis internet til alle i forbindelse med Superliga-holdets fodboldkampe.

– Vi investerer hele tiden i vores stadion i forhold til at gøre forholdene bedre herinde, og der er mange projekter i gang. Blandt andet har vi talt om, at vi skal have wifi-dækket Parken, for det er vigtigt for os, at når vores fans kommer til kamp, så kan de tage det element, de har hjemme i sofaen, med ind i Parken. Og det er blandt andet det her med at være online, at være på de sociale medier, dele tingene med hinanden, se highlights fra andre kampe, online-betting. Alle de muligheder, som man via sin tablet eller via sin telefon har mulighed for at gøre via nettet. Det skal vi sikre, at du også kan herinde.

– I dag er der jo et kæmpe tryk på 3G, så det er svært at komme ud herfra, når der er så mange mennesker. I fremtiden vil vi gerne bringe dagligstuen ind i Parken, men det er jo et stort projekt. Vi var nede på Bernabeu og se deres system, der fungerede perfekt, men det har også taget dem flere år at få det op at stå, for det er et kæmpe projekt at wifi-dække så mange mennesker på en gang, siger administrerende direktør Anders Hørsholt til Tipsbladet.

Det er endnu usikkert, hvornår FC København kan præsentere den nye wifi-løsning for Parkens gæster.

LÆS MERE OM FC KØBENHAVN. MØD FC NORDSJÆLLANDS TEENAGE-FORSVARERE OG HOBROS SENSATIONSMAGERE I TIPSBLADET, DER ER PÅ GADEN I DAG. HER KAN DU OGSÅ LÆSE HISTORIEN OM RACISME I DANSK FODBOLD OG MEGET MERE.

OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner.

Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder på her.



Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dorgu blev helten for Manchester United

Raser over dansk stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Den værste transfer nogensinde’

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Det har taget røven på Steve Cooper

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

City-ejer sælger klub

Her er planen for januars transfervindue

Brøndby-stjerne med stor donation

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det er til dumpekarakter

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge