FC København vandt Superligaen med 26 points afstand til OB i sidste sæson, og spørger man eksperter, konkurrenter og dem selv, bliver de mestre igen. Men alle er også enige om, at det ikke bliver lige så overlegent.
Mestrene har nemlig sagt farvel til trænerteamet Solbakken/Wiggen og profilerne William Kvist, Zdenek Pospech, Mikael Antonsson, Jesper Grønkjær og Oscar Wendt. Erstatningerne for dem alle er fundet, men holdet er ikke sammenspillet – endnu.
– Der starter et helt nyt kapitel, for vi har skiftet ud på mange pladser. Derfor vil der også gå noget tid, før tingene kører for os. Det er vi bevidste om, og jeg tror heller ikke på, at vi skøjter igennem turneringen, som holdet gjorde i sidste sæson, siger én af de nye, backen Johnny Thomsen, til tipsbladet.dk.
For først skal de nye profiler Ragnar Sigurdsson, Christian Grindheim, Pape Pate Diouf og Thomsen selv integreres ordentligt på holdet, ligesom træner Roland Nilssons idéer skal implementeres.
– Vores spil vil først blive flydende et stykke inde i sæsonen, og vi kan ikke forvente, at vi sprudler fra start. Vi er mange nye, men vi glæder os til at komme igang med en spændende sæson. Når det er sagt, synes jeg stadig, vi står stærkt, for vi har troen på egne evner, og spiller for spiller er vi det bedste hold. Og derfor er vi også stadig favoritter til at vinde mesterskabet, siger Johnny Thomsen.
FC København åbner den nye Superliga-sæson på søndag mod Johnny Thomsens tidliger eklub SønderjyskE.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
‘Er den største Bournemouth-fan’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Fortryder FC Barcelona-transfer
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
MEDIE