FCK’er: Vi kan ikke sprudle fra start

Alle eksperter står i kø for at gøre FC København til favoritter til at vinde et nyt guld. Og de vedkender sig favortiværdigheden i FCK, men de understreger også, at der vil blive en indkøringsperiode.



FC København vandt Superligaen med 26 points afstand til OB i sidste sæson, og spørger man eksperter, konkurrenter og dem selv, bliver de mestre igen. Men alle er også enige om, at det ikke bliver lige så overlegent.

Mestrene har nemlig sagt farvel til trænerteamet Solbakken/Wiggen og profilerne William Kvist, Zdenek Pospech, Mikael Antonsson, Jesper Grønkjær og Oscar Wendt. Erstatningerne for dem alle er fundet, men holdet er ikke sammenspillet – endnu.

– Der starter et helt nyt kapitel, for vi har skiftet ud på mange pladser. Derfor vil der også gå noget tid, før tingene kører for os. Det er vi bevidste om, og jeg tror heller ikke på, at vi skøjter igennem turneringen, som holdet gjorde i sidste sæson, siger én af de nye, backen Johnny Thomsen, til tipsbladet.dk.

For først skal de nye profiler Ragnar Sigurdsson, Christian Grindheim, Pape Pate Diouf og Thomsen selv integreres ordentligt på holdet, ligesom træner Roland Nilssons idéer skal implementeres.

– Vores spil vil først blive flydende et stykke inde i sæsonen, og vi kan ikke forvente, at vi sprudler fra start. Vi er mange nye, men vi glæder os til at komme igang med en spændende sæson. Når det er sagt, synes jeg stadig, vi står stærkt, for vi har troen på egne evner, og spiller for spiller er vi det bedste hold. Og derfor er vi også stadig favoritter til at vinde mesterskabet, siger Johnny Thomsen.

FC København åbner den nye Superliga-sæson på søndag mod Johnny Thomsens tidliger eklub SønderjyskE.





David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 




LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Storklub jagter to danskere

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss