FCK’er: Vi kan ikke sprudle fra start

Alle eksperter står i kø for at gøre FC København til favoritter til at vinde et nyt guld. Og de vedkender sig favortiværdigheden i FCK, men de understreger også, at der vil blive en indkøringsperiode.



FC København vandt Superligaen med 26 points afstand til OB i sidste sæson, og spørger man eksperter, konkurrenter og dem selv, bliver de mestre igen. Men alle er også enige om, at det ikke bliver lige så overlegent.

Mestrene har nemlig sagt farvel til trænerteamet Solbakken/Wiggen og profilerne William Kvist, Zdenek Pospech, Mikael Antonsson, Jesper Grønkjær og Oscar Wendt. Erstatningerne for dem alle er fundet, men holdet er ikke sammenspillet – endnu.

– Der starter et helt nyt kapitel, for vi har skiftet ud på mange pladser. Derfor vil der også gå noget tid, før tingene kører for os. Det er vi bevidste om, og jeg tror heller ikke på, at vi skøjter igennem turneringen, som holdet gjorde i sidste sæson, siger én af de nye, backen Johnny Thomsen, til tipsbladet.dk.

For først skal de nye profiler Ragnar Sigurdsson, Christian Grindheim, Pape Pate Diouf og Thomsen selv integreres ordentligt på holdet, ligesom træner Roland Nilssons idéer skal implementeres.

– Vores spil vil først blive flydende et stykke inde i sæsonen, og vi kan ikke forvente, at vi sprudler fra start. Vi er mange nye, men vi glæder os til at komme igang med en spændende sæson. Når det er sagt, synes jeg stadig, vi står stærkt, for vi har troen på egne evner, og spiller for spiller er vi det bedste hold. Og derfor er vi også stadig favoritter til at vinde mesterskabet, siger Johnny Thomsen.

FC København åbner den nye Superliga-sæson på søndag mod Johnny Thomsens tidliger eklub SønderjyskE.





Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Smider Salah-bombe

Overbevisende: To chok i Parken