FCK’er vil ikke benægte det: Her er vores problem

Nicolai Boilesen kan liste en lang række ting op, som ikke spiller helt for FC København for tiden.



FC København har ikke ligefrem haft det bedste år. I oktober endte det ud med, at man valgte at fyre klubbens mangeårige manager Ståle Solbakken, hvorefter man har udfyldt hans roller med Jess Thorup som ny cheftræner og senest Peter Christiansen som sportsdirektør.

Det betyder dog ikke, at tingene bare har løst sig med et trylleslag, forklarer FCK-backen Nicolai Boilesen i et interview på klubbens officielle hjemmeside, hvor han forklarer, hvad holdet har vanskeligheder med for tiden.

Læs også:Ståle Solbakken: William Kvist er kastet på dybt vand her

– Holdet har det hårdt i øjeblikket, og vi er ikke, hvor vi skal være. Det er indlysende og det er vi helt bevidste om, for man skal ikke benægte det. Det er også første skridt til at komme videre og ovenpå igen – at vi er opmærksomme på problemerne, så vi kan få det ændret hurtigst muligt, siger han og fortsætter:

– Jeg ved godt, at det er en kliché, men det kan vi kun gøre gennem hårdt arbejde til træning og i kamp. Vi har også en masse samtaler om det, og vi skal se os selv i spejlet hver især. Det handler om at leve op til vores egen standard og finde stoltheden frem igen. Og så skal vi have arbejdshandskerne på. Det er det eneste, der kan få os ovenpå igen, lyder det fra Boilesen.

Læs også:Jess Thorup om krise: Der er noget, der stikker dybere

Han peger desuden på, at der er nogle helt tydelige tegn på, at der er noget, som ikke er, som det burde være blandt spillerne, som han erkender er ramt på selvtilliden.

– Jess (Thorup, red.) har også allerede sagt det. Man kan se, at folk tvivler – både med og uden bold. Hvornår skal man fx gå i pres som hold? Stoler man nok på sidemanden, eller vælger man den sikre løsning og bakker tilbage? Tør man vende op i banen og spille frit, når man får bolden? Tør man at spille på førsteberøringen, eller vælger man et touch mere, så alting bliver langsommere end det behøver at være? Det er sådan noget, vi er ramt af, fortæller Boilesen.

I Jess Thorups to første kampe som FCK-træner har han tabt 0-4 til FCM på udebane og 1-2 hjemme mod Randers. Nu venter et møde med SønderjyskE.

Læs også:FCK henter endnu en fra rivalerne: Brøndby-mand blev hurtigt overbevist
Læs også:Ny FCK-sportsdirektørs første ord efter skiftet fra Superliga-rival
Læs også:‘Ulven’ hjælper FCK-toppen: En som ikke er følelsesmæssigt involveret




Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB – Randers FC



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Legende scorer landstrænerjob

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Steve Cooper storroser stjerne

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’