FC Københavns chefscout, Lars Højer, kan godt vænne sig til at stå ved kuffertbåndet i lufthavnen i Buenos Aires og vente på, om bagagen igen er blevet brudt op, og der er kigget på de medbragte sager. For intet tyder på, at han ikke igen skal en tur til Sydamerika på fodbold-opdagelsesrejse.
Argentina er hovedfokus, men når netværket bliver større, kommer der også flere muligheder. Første tur for Lars Højer var kun med fokus på tango-landet, men den seneste tur, som chefscouten netop er hjemvendt fra, bød også på en tur Uruguays hovedstad, Montevideo, der ligger en sejltur fra Buenos Aires.
– Denne gang var første gang, jeg var inde i Uruguay og se kampe. Så det er en forholdsvis lille procentdel af tiden, vi har brugt på det. Men det er da en mulighed, i takt med at man lærer den argentinske liga at kende så også at se fodbold nogle andre steder. Det kan være Chile, Colombia, Uruguay, fortæller Lars Højer til tipsbladet.dk.
Alt efter hvilken spiller FCK ønsker, så er der da også råd at hente om, hvor man finder de bedste af netop den slags i Sydamerika. Niveauet i Argentina er højt over hele banen, har Højer fortalt, men de forskellige lande er kendt for at udvikle spillere til forskellige positioner.
– Netværket derovre fortæller, at det er almindelig kendt, at gode midtbanespillere laver man i Argentina. Man laver gode backs og midtstoppere i Uruguay, og man laver gode powerforwards i Colombia. Sådan er det lidt delt op i forhold til, hvordan nogle lande er gode til at uddanne bestemte typer spillere, siger FCK-scouten.
Netværket skal udvides
Når Lars Højer ikke er i Sydamerika for at finde FCK’s næste Dame N’Doye eller Bryan Oviedo bruger han tiden for skærmen derhjemme. Der skal ses fodbold fra hele verden – og i denne tid i særdeleshed fra Argentina og Uruguay.
På den måde er han klædt på til at besigtige og vurdere de mest interessante af emnerne live, når han flyver over Atlanterhavet og mødes med FC Københavns samarbejdspartner, den mexikansk-baserede norske agent Oskar Olsen, og et tætpakket program med masser af fodbold.
– Det handler om at få lavet nogle ophold i Argentina, hvor der også er midtugekampe, så du kan se fodbold hver dag og på den måde få set en masse livefodbold, få lært spillerne at kende, få etableret yderligere kontakter og få lært noget sprog, så man nemmere selv kan navigere rundt og eventuelt selv skabe nogle af de her kontakter, som er så vigtige.
– Det handler primært om at få set kampe fra den næstbedste og bedste række, når jeg er der. Det er noget med, at man kan se en kamp om dagen. 12-13 af holdene i den argentinske liga kommer fra Buenos Aires, så du kan ikke komme på nogle dårlige tidspunkter. I Uruguay er det en endnu større procentdel, der kommer fra Montevideo, siger Lars Højer.

TransferLIVE: Færdig i Manchester City?

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Klar melding om Morten Karlsen
Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Nu bekræfter FCK

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

In or out? FCK har brug for klarhed!

Kaoskamp ved klub-VM

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Morten Hjulmand til storklub?

Chokerstatning for Thomas Frank?

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

FC København i kæmpehandel

U19-landsholdet smadrer Montenegro

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Dansk angriber på klubjagt

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Afsløring: Scoop – dansk klub kaprer trænertalent

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

På vej til Brøndby – scorer vildt solomål

Tung kampstart i Trencin

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Dansker forlader Brentford

Her er Esbjergs nye cheftræner

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Shamrock ruller hen over Drogheda

Vejles redningsmand fortsætter i klubben

Riemer fremhæver to Superliga-kometer

Bayern München lammetæver Auckland

Vingegaard besejret i generalprøve til Touren

Gennaro Gattuso scorer landstrænerjob

Klub-VM er fløjtet i gang trods heftig kritik