FCKs nye jagtmarker: Næste stop Uruguay

FC København har udvidet horisonten for, hvor klubben fremover skal finde profilerne, og i tre kapitler fortæller chefscout Lars Højer til tipsbladet.dk om mulighederne i Sydamerika, hvorfra Franco Mussis er første, men ikke sidste indkøb.



FC Københavns chefscout, Lars Højer, kan godt vænne sig til at stå ved kuffertbåndet i lufthavnen i Buenos Aires og vente på, om bagagen igen er blevet brudt op, og der er kigget på de medbragte sager. For intet tyder på, at han ikke igen skal en tur til Sydamerika på fodbold-opdagelsesrejse.

Argentina er hovedfokus, men når netværket bliver større, kommer der også flere muligheder. Første tur for Lars Højer var kun med fokus på tango-landet, men den seneste tur, som chefscouten netop er hjemvendt fra, bød også på en tur Uruguays hovedstad, Montevideo, der ligger en sejltur fra Buenos Aires.

– Denne gang var første gang, jeg var inde i Uruguay og se kampe. Så det er en forholdsvis lille procentdel af tiden, vi har brugt på det. Men det er da en mulighed, i takt med at man lærer den argentinske liga at kende så også at se fodbold nogle andre steder. Det kan være Chile, Colombia, Uruguay, fortæller Lars Højer til tipsbladet.dk.



Alt efter hvilken spiller FCK ønsker, så er der da også råd at hente om, hvor man finder de bedste af netop den slags i Sydamerika. Niveauet i Argentina er højt over hele banen, har Højer fortalt, men de forskellige lande er kendt for at udvikle spillere til forskellige positioner.

– Netværket derovre fortæller, at det er almindelig kendt, at gode midtbanespillere laver man i Argentina. Man laver gode backs og midtstoppere i Uruguay, og man laver gode powerforwards i Colombia. Sådan er det lidt delt op i forhold til, hvordan nogle lande er gode til at uddanne bestemte typer spillere, siger FCK-scouten.

Netværket skal udvides
Når Lars Højer ikke er i Sydamerika for at finde FCK’s næste Dame N’Doye eller Bryan Oviedo bruger han tiden for skærmen derhjemme. Der skal ses fodbold fra hele verden – og i denne tid i særdeleshed fra Argentina og Uruguay.

På den måde er han klædt på til at besigtige og vurdere de mest interessante af emnerne live, når han flyver over Atlanterhavet og mødes med FC Københavns samarbejdspartner, den mexikansk-baserede norske agent Oskar Olsen, og et tætpakket program med masser af fodbold.



– Det handler om at få lavet nogle ophold i Argentina, hvor der også er midtugekampe, så du kan se fodbold hver dag og på den måde få set en masse livefodbold, få lært spillerne at kende, få etableret yderligere kontakter og få lært noget sprog, så man nemmere selv kan navigere rundt og eventuelt selv skabe nogle af de her kontakter, som er så vigtige.

– Det handler primært om at få set kampe fra den næstbedste og bedste række, når jeg er der. Det er noget med, at man kan se en kamp om dagen. 12-13 af holdene i den argentinske liga kommer fra Buenos Aires, så du kan ikke komme på nogle dårlige tidspunkter. I Uruguay er det en endnu større procentdel, der kommer fra Montevideo, siger Lars Højer.





LIVE

Superliga-LIVE: Randers vinder storsejr på 4-0

Hård lodtrækning: ‘Det bliver dejligt’

Dansk klub taler med David Nielsen og Riddersholm

Stort medie præsenterer Thomas Frank

Nævner pludselig Allan Simonsen i gigatransfer

Her er status på FCK’s jagt på Asger Sørensen

De har afgivet et bud på Victor Nelsson



LIVE

TransferLIVE: ‘FCK kunne kalde ham tilbage’

De betaler prisen for dårlige transfervinduer

Afsløring: FCM snyder AGF for kæmpe målmandstalent

De køber rettighederne til FCK-kamp

I FCK-fryseren: Situationen bliver værre og værre

Kæmpe fejl? ‘Kan blive rigtig dyrt for FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Don Ø vil have sin aske spredt ud over Parken

Afsløring: Markant forstærkning får tre år i Vejle

Rekordkøb fra FCK: ‘Billigt!’

– Bliver Tullberg fyret, hvis FCM taber den kamp?

Dansker talte med Højlund inden transfer

Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?

Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger

‘Topkandidat’ – storklub vil have Mæhle

Afsløring: Vejle Boldklub byder på Lucas From

Afslører: Makienok deltager i realityprogram

Dansker har været ude i to år – nu er der nyt

AGF snydt for ny profil

Her kan du se Atletico Madrid mod Malaga

Farzam: Hvad er det, han taler om?

Her er German Onugkhas nye klub

‘Det bruger jeg ikke to sekunder på’

FCK er rejst uden syg Bo Svensson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I chok over Mike Tullberg-udtalelse

Kæmpe dommerfejl: Det er MEGET besynderligt