FCK’s nye stjerne: Overgik alle i Superligaen

FC Københavns nye målmand, Nathan Trott, imponerede i stor stil for VB i sidste sæson. Det viser tal, Opta har indsamlet fra Tipsbladet.



FC København har fundet Kamil Grabaras afløser, og det er blevet en Superliga-kending.

“Løverne” henter ifølge Tipsbladets oplysninger Nathan Trott, som kommer til fra West Ham i Premier League, men som har tilbragt de seneste to sæsoner i dansk fodbold hos Vejle Boldklub.

Og her imponerede Nathan Trott i stor stil i Superligaen i sidste sæson.

Det viser tal, som Tipsbladet har fået Opta til at indsamle.

På en lang række parametre var den 24-årige englænder nemlig en af Superligaens tre bedste keepere. Det gælder blandt andet statistikken “goals prevented” – altså mål forhindret, som er forskellen på, hvor mange mål man ifølge tallene bør indkassere, og hvor mange man rent faktisk indkasserede – samt clean sheets og redningsprocent.

Særligt hvad angår “goals prevented” skiller han sig ud med hele 16,4 mål forhindret. Ingen anden keeper i Superligaen havde mere end 6,2 “goals prevented”, viser Optas tal.

Skal man til gengæld pege på et punkt, hvor han ikke imponerede, så var det i pasningsspillet. Han ramte kun plet med 54,6 procent af sine afleveringer og 36,7 procent af sine udspark, og det er dårligst af alle keepere med minimum fem Superliga-optrædener i fjor. Det kan selvsagt have været grundet Vejle Boldklubs spillestil.

Nu skal Nathan Trott udfylde et par store som Kamil Grabaras afløser, men hvis sidste sæsons form var nogen indikation, er englænderens statistik lovende.

Efterlod Vejle-holdkammerater i chok
Det var imidlertid ikke kun i Superligaen, at Nathan Trott imponerede.

Allerede året før - da han kom til Vejle Boldklub, mens klubben spillede NordicBet Liga - imponerede keeperen. Det fortalte Oliver Provstgaard i foråret, efter at Nathan Trott havde spillet en brandkamp på Brøndby Stadion. 

- Da han kom, kiggede vi - os, der har været her længe - hinanden i øjnene, og vi tænkte, at det måtte være en fejl, at han kom. Han var simpelthen så god. Man kunne se det fra dag ét. Hans rækkevidde var fuldstændig vanvittig. Vi oplever det selv til træning, hvor man slet ikke kan score på ham, lød det fra Oliver Provstgaard til Tipsbladet og den skrevne presse.

Nu må vi se, om han også tager FCK med storm. 





Ud af det blå – OB henter udlandsdansker




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Smider Salah-bombe

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder