FC Midtjylland-anfører: Glemte at spille fodbold

Skuffelsen var enorm i FC Midtjylland efter fodboldklubbens nedtur i pokalturneringen mod Sønderjyske.



Superligaens tophold, FC Midtjylland, satte et godt udgangspunkt over styr og er ude af pokalturneringen efter et 1-3-nederlag til Sønderjyske i semifinalen.

Returkampen i Haderslev endte som en enorm skuffelse, og dermed er klubbens mål om at vinde både mesterskabet og pokalfinalen røget i vasken.

– Det er en gigantisk skuffelse. Det er en drøm, som man har haft i lang tid om at kunne få fat i “the double”, og den brast så lige på værste vis.

– Vi havde et fantastisk udgangspunkt, og det hvilede vi for meget i, og så glemte vi at spille fodbold, siger FCM-anfører Erik Sviatchenko.

Også hos kollegaen i det centrale forsvar var skuffelsen til at få øje på.

– Jeg er sindssygt skuffet over resultatet, og præstationen var dårlig, siger Alexander Scholz, som mener, at resultatet var helt fortjent.

– Det er fuldt fortjent, at vi ryger ud. Med den indsats, som vi lægger for dagen, kan man ikke forvente at vinde her.

Til kampen havde Brian Priske placeret flere normale profiler på bænken, men FC Midtjylland-træneren vurderer ikke, at det fik afgørende indflydelse.

– Jeg synes, at vi stillede stærkt op. Men der er ingen tvivl om, at det gør ondt, lyder det fra Priske.

Han erkender dog samtidig, at præstationen fra spillerne ikke var acceptabel.

– Vi skal præstere bedre på en dag, hvor vi har alt under kontrol. Det skuffer mig, og det skuffer mig, at vi lukker tre mål ind på den måde. Det er ikke godt nok, siger han.

FC Midtjyllands kan nu koncentrere sig udelukkende om Superligaen, hvor holdet på mandag skal en tur til Randers.

Klubben topper lige nu tabellen med fire point ned til Brøndby.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Iran – New Zealand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Raser over VM-tiltag

AGF køber ham

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Jagter tidligere FCK-stjerne

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tyskland – Curacao

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Spottet i København

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

De vil have Victor Nelsson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’