FC Midtjylland har vundet to kampe i træk i Superligaen for første gang denne sæson, efter holdet på hjemmebane vandt 2-1 over AC Horsens.
At det efter 13 kampe endelig lykkedes holdet at opbygge momentum i den hjemlige liga vil anfører Erik Sviatchenko bruge til at lægge den nederste halvdel af tabellen bag sig. Her har holdet ellers har rodet rundt i sæsonens begyndelse.
– Det skulle jo ske før eller siden, at vi vandt to kampe i streg, hvis vi ville gøre os forhåbninger om at gøre os gældende i toppen af tabellen. I hovederne skal vi lægge den nederste halvdel af tabellen bag os nu.
– Samtidig er vi ydmyge, da Superligaen er sværere end nogensinde før. Derfor kan man ikke bare sige, at en sejr bringer os væk fra den nederste halvdel, siger Erik Sviatchenko efter sejren.
Med sejren er FCM på 20 point på femtepladsen med tre point ned til FCK på syvendepladsen.
Albert Capellas, cheftræner i FC Midtjylland, ser modsat holdets anfører ikke meget på FC Midtjyllands placering i tabellen.
Han understreger dog efter kampen, hvor vigtigt det er at opbygge en række af sejre, hvis man vil gøre sig gældende i toppen af ligaen.
– Vi har nu spillet otte kampe uden at tabe, hvilket også er enorm vigtigt. Skal vi være med i toppen, skal vi vinde flere kampe i streg.
– Jeg ser ikke på tabellen. Mit fokus er på at vinde den næste kamp, og så må vi se, hvor vi er i slutningen af sæsonen.
– Vinder man to kampe i streg, ændrer alt sig. Det samme gør sig gældende, når man taber to i streg. For mig er det vigtigste spillernes præstation, og jeg er meget tilfreds med sejren over Horsens, siger Albert Capellas.
Kampen blev dog ikke vundet let for Erik Sviatchenko og resten af FC Midtjylland, da holdet kom bagud og først sikrede sig sejren med få minutter tilbage af kampen.
Derfor var det også en skuffet cheftræner for Jens Berthel Askou, cheftræner for Horsens, der mødte pressen efter kampen.
– Det gør virkelig ondt lige nu, og man har lyst til at råbe og skrige og splitte hele lortet ad, siger Jens Berthel Askou.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIVE: Brøndby har fået troen tilbage
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Så er det officielt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– Niels Frederiksen er en legende!
Knuser Silkeborg i afskedskamp
OB slutter sæsonen med et nederlag
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
OPTAKT