Capellas slår fast: Ser ikke på tabellen

To sejre i træk for første gang i sæsonen giver FCM mulighed for at lægge bunden bag sig, mener anfører.



FC Midtjylland har vundet to kampe i træk i Superligaen for første gang denne sæson, efter holdet på hjemmebane vandt 2-1 over AC Horsens.

At det efter 13 kampe endelig lykkedes holdet at opbygge momentum i den hjemlige liga vil anfører Erik Sviatchenko bruge til at lægge den nederste halvdel af tabellen bag sig. Her har holdet ellers har rodet rundt i sæsonens begyndelse.

– Det skulle jo ske før eller siden, at vi vandt to kampe i streg, hvis vi ville gøre os forhåbninger om at gøre os gældende i toppen af tabellen. I hovederne skal vi lægge den nederste halvdel af tabellen bag os nu.

– Samtidig er vi ydmyge, da Superligaen er sværere end nogensinde før. Derfor kan man ikke bare sige, at en sejr bringer os væk fra den nederste halvdel, siger Erik Sviatchenko efter sejren.

Med sejren er FCM på 20 point på femtepladsen med tre point ned til FCK på syvendepladsen.

Albert Capellas, cheftræner i FC Midtjylland, ser modsat holdets anfører ikke meget på FC Midtjyllands placering i tabellen.

Han understreger dog efter kampen, hvor vigtigt det er at opbygge en række af sejre, hvis man vil gøre sig gældende i toppen af ligaen.

– Vi har nu spillet otte kampe uden at tabe, hvilket også er enorm vigtigt. Skal vi være med i toppen, skal vi vinde flere kampe i streg.

– Jeg ser ikke på tabellen. Mit fokus er på at vinde den næste kamp, og så må vi se, hvor vi er i slutningen af sæsonen.

– Vinder man to kampe i streg, ændrer alt sig. Det samme gør sig gældende, når man taber to i streg. For mig er det vigtigste spillernes præstation, og jeg er meget tilfreds med sejren over Horsens, siger Albert Capellas.

Kampen blev dog ikke vundet let for Erik Sviatchenko og resten af FC Midtjylland, da holdet kom bagud og først sikrede sig sejren med få minutter tilbage af kampen.

Derfor var det også en skuffet cheftræner for Jens Berthel Askou, cheftræner for Horsens, der mødte pressen efter kampen.

– Det gør virkelig ondt lige nu, og man har lyst til at råbe og skrige og splitte hele lortet ad, siger Jens Berthel Askou.

/ritzau/



Pointdeling i vestfransk derby

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Storhylder Christian Nørgaard

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Bekræfter millionbud på dansker

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Klar besked til FCK-fans

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København interesseret i denne angriber

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Lothar Matthaüs storroser dansker

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’