Capellas slår fast: Ser ikke på tabellen

To sejre i træk for første gang i sæsonen giver FCM mulighed for at lægge bunden bag sig, mener anfører.



FC Midtjylland har vundet to kampe i træk i Superligaen for første gang denne sæson, efter holdet på hjemmebane vandt 2-1 over AC Horsens.

At det efter 13 kampe endelig lykkedes holdet at opbygge momentum i den hjemlige liga vil anfører Erik Sviatchenko bruge til at lægge den nederste halvdel af tabellen bag sig. Her har holdet ellers har rodet rundt i sæsonens begyndelse.

– Det skulle jo ske før eller siden, at vi vandt to kampe i streg, hvis vi ville gøre os forhåbninger om at gøre os gældende i toppen af tabellen. I hovederne skal vi lægge den nederste halvdel af tabellen bag os nu.

– Samtidig er vi ydmyge, da Superligaen er sværere end nogensinde før. Derfor kan man ikke bare sige, at en sejr bringer os væk fra den nederste halvdel, siger Erik Sviatchenko efter sejren.

Med sejren er FCM på 20 point på femtepladsen med tre point ned til FCK på syvendepladsen.

Albert Capellas, cheftræner i FC Midtjylland, ser modsat holdets anfører ikke meget på FC Midtjyllands placering i tabellen.

Han understreger dog efter kampen, hvor vigtigt det er at opbygge en række af sejre, hvis man vil gøre sig gældende i toppen af ligaen.

– Vi har nu spillet otte kampe uden at tabe, hvilket også er enorm vigtigt. Skal vi være med i toppen, skal vi vinde flere kampe i streg.

– Jeg ser ikke på tabellen. Mit fokus er på at vinde den næste kamp, og så må vi se, hvor vi er i slutningen af sæsonen.

– Vinder man to kampe i streg, ændrer alt sig. Det samme gør sig gældende, når man taber to i streg. For mig er det vigtigste spillernes præstation, og jeg er meget tilfreds med sejren over Horsens, siger Albert Capellas.

Kampen blev dog ikke vundet let for Erik Sviatchenko og resten af FC Midtjylland, da holdet kom bagud og først sikrede sig sejren med få minutter tilbage af kampen.

Derfor var det også en skuffet cheftræner for Jens Berthel Askou, cheftræner for Horsens, der mødte pressen efter kampen.

– Det gør virkelig ondt lige nu, og man har lyst til at råbe og skrige og splitte hele lortet ad, siger Jens Berthel Askou.

/ritzau/





TransferLIVE: Han bliver forlænget i FCK




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Spanien – Saudi-Arabien

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Vil smadre transferrekord

Holland – Sverige

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’