FCM-anfører: Vores sæson er gået over al forventning

FC Midtjylland har samme pointantal som FC København, er i Europa League-gruppespillet og med mulighed for avancement i pokalturneringen. Anfører Kristian Bak er tilfreds.



Hvis du før sæsonen havde fortalt FC Midtjylland-anfører Kristian Bak, at de danske mestre ville stå noteret for 18 point – samme antal som FC København i Alka Superligaen – at klubben ville være i Europa League-gruppespillet og tilmed vinde den første kamp mod Legia og ville have muligheden for at gå videre i DBU Pokalen, ja, så ville kaptajnen være tilfreds. Det fortæller den 32-årige højre back.

Torsdag skal FC Midtjylland op mod Næstved i DBU Pokalen, hvor mestrene ventes at gå videre. Og det vil være en fremragende start på sæsonen, hvis klubben går videre.

– Vi har vist, at vi er godt gearet til at være med i flere turneringer, og jeg synes, det er gået over al forventning. Truppen har vist, at den er klar til et presset kampprogram, siger Kristian Bak til tipsbladet.dk. og forklarer:

– Det er ikke så meget det fysiske, der er krævende, det er mere mentalt. Det kan godt være hårdt at sætte sig op til Nordsjælland hjemme, når du har spillet hjemme mod Southampton foran et fyldt stadion. Men jeg mener, at vi har vist, vi kan veksle mellem to turneringer, selv om vi måske savner den der rutine fra at spille i både et europæisk gruppespil og i ligaen, som FCK har gjort i flere år. Vi har arbejdet meget med det mentale, siden vi for to år siden tabte mesterskabet i sidste spillerunde, siger han.

Vi forsøger at presse Kristian Bak lidt og fortæller Midtjylland-anføreren, at FC Midtjylland godt nok har samme pointantal som FC København, men at klubben trods alt kun har vundet en af de seneste fem kampe i Danmarks bedste række.

– Vi har jo spillet i Europa lige fra sæsonstarten, så med den tanke skulle vi have nul point i ligaen. Vores sejre i den her sæson har været et udtryk for, at vores defensiv har fungeret. Den har virkelig stået stærkt. Omvendt må vi også sige, at vi ikke har fået gang i det offensive for alvor, siger han.

Hvorfor ikke?

– Der er nok flere ting, der har gjort det. Vi har skiftet en del ud på de offensive pladser fra kamp til kamp, så vi har savnet rytme i offensiven. Den der offensive rytme er noget af det sværeste at ramme. Det skal vi have gang i nu, og jeg tør slet ikke tænke på, hvad der sker, når offensiven for alvor fungerer. Og det gør mig rolig, for vi har ikke foldet os ud endnu. Set i det lys er det tilfredsstillende, at vi har så mange point nu.

Men for truppens bredde og for friskheden i truppen er det vel en god ting, I har roteret?

– Absolut. Det er med til at holde folk skarpe, og vi er dobbeltbesat på alle positioner, som jeg ser det. Det er luksus. Jess’ (Thorup, red.) er at holde alle glade og tilfredse, og jeg ser en skarp og homogen trup, hvor der er et kanont sammenhold. Også selv om der er nogle, der ikke spiller de “vigtigste” kampe, siger kaptajnen.

I søndagens nederlag til FC Nordsjælland på eget græs var det Andre Rømer, der spillede backen, men torsdag kan Kristian Bak være tilbage mod Næstved. De to roterer en del – som resten af truppen også gør det.





Nu er han gratis – på vej til OB?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord