FC Midtjylland ydmygede søndag et tamt AGF-mandskab med 4-0 hjemme på MCH Arena, hvor sejren blev slået fast med syvtommersøm allerede i første halvleg.
I løbet af den første halve time havde angriber Junior Brumado nemlig fuldendt sit hattrick, mens venstrebacken Paulinho også legede med i målfesten.
AGF kom med tre superligasejre i bagagen, men aarhusianerne blev overmatchet på alle spillemæssige parametre af FCM. I anden halvleg kørte hjemmeholdet sejren hjem på cruisekontrol.
Med magtdemonstrationen lægger FCM pres på i toppen af 3F Superligaen, hvor midtjyderne har 27 point på førstepladsen halvvejs i grundspillet. AGF har 12 point.
Allerede efter fire minutter sendte Junior Brumado et forvarsel afsted om, hvad der var i vente for aarhusianerne, da han med et resolut spark bragte hjemmeholdet foran.
AGF fik kæmpet sig ind i opgøret efterfølgende, men et kollaps begyndte at tage form efter 19 minutter, hvorfra FCM scorede tre gange i løbet af 12 minutter.
En velspillende Brumado fuldendte sit hattrick, mens Paulinho fik sat en træffer ind mellem de to scoringer.
AGF blev flere gange straffet på FCM’s hurtige omstillinger, ligesom midtjyderne overmatchede gæsterne fysisk.
AGF-træner David Nielsen foretog tre udskiftninger inden for de første ti minutter efter pausen og tvang sit mandskab til at stå mere kompakt.
Det lukkede ned for midtjydernes farlige kontraangreb, hvilket dog også var hjulpet godt på vej af, at FCM slap foden fra gaspedalen.
Gæsterne havde svært ved at stille noget op mod en bomstærk FCM-defensiv, og Elias Olafsson i FCM-målet kunne derfor sætte hak ud for sit fjerde clean sheet i træk i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
OPTAKT
Colombia – Portugal
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
TIPSBLADET SPECIAL
“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
