FC Midtjylland ydmygede søndag et tamt AGF-mandskab med 4-0 hjemme på MCH Arena, hvor sejren blev slået fast med syvtommersøm allerede i første halvleg.
I løbet af den første halve time havde angriber Junior Brumado nemlig fuldendt sit hattrick, mens venstrebacken Paulinho også legede med i målfesten.
AGF kom med tre superligasejre i bagagen, men aarhusianerne blev overmatchet på alle spillemæssige parametre af FCM. I anden halvleg kørte hjemmeholdet sejren hjem på cruisekontrol.
Med magtdemonstrationen lægger FCM pres på i toppen af 3F Superligaen, hvor midtjyderne har 27 point på førstepladsen halvvejs i grundspillet. AGF har 12 point.
Allerede efter fire minutter sendte Junior Brumado et forvarsel afsted om, hvad der var i vente for aarhusianerne, da han med et resolut spark bragte hjemmeholdet foran.
AGF fik kæmpet sig ind i opgøret efterfølgende, men et kollaps begyndte at tage form efter 19 minutter, hvorfra FCM scorede tre gange i løbet af 12 minutter.
En velspillende Brumado fuldendte sit hattrick, mens Paulinho fik sat en træffer ind mellem de to scoringer.
AGF blev flere gange straffet på FCM’s hurtige omstillinger, ligesom midtjyderne overmatchede gæsterne fysisk.
AGF-træner David Nielsen foretog tre udskiftninger inden for de første ti minutter efter pausen og tvang sit mandskab til at stå mere kompakt.
Det lukkede ned for midtjydernes farlige kontraangreb, hvilket dog også var hjulpet godt på vej af, at FCM slap foden fra gaspedalen.
Gæsterne havde svært ved at stille noget op mod en bomstærk FCM-defensiv, og Elias Olafsson i FCM-målet kunne derfor sætte hak ud for sit fjerde clean sheet i træk i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
MEDIE
