FCM ansætter ny talentchef: Spillerne skal blive modstandsparate

I FC Midtjylland fortsætter man med at styrke talentarbejdet, og opretter en ny stilling, der skal sørge for at klubbens helt unge spillere bliver klar til et liv i elitemiljøer.



I FC Midtjylland arbejder man på to baner i forhold til rekrutteringen af spillere til førsteholdet. Det ene handler om at hente spillere til klubben udefra. Det har man blandt andet gjort denne sommer ved at hente Daniel Royer og Kian Hansen, men man vil også fortsætte med at udvikle spillerne selv.

Klubben har derfor oprettet en ny stilling til talentarbejdet, som kommer til at have titlen udviklingschef, som er gået til 51-årige Niels Peter Iversen, der har en baggrund som blandt andet A-licens-træner og U14-træner i FCM.

Det er en rolle, som akademidirektør Flemming Broe ser meget frem til. Det siger han på klubbens hjemmeside.

– Akademiet har længe haft et internationalt islæt, først og fremmest i kraft af vores nigerianske spillere, men på den lidt længere bane, er det vores ambition, også at tiltrække de bedste spillere i Skandinavien til Akademiet. Samtidig er det vigtigt for os fortsat at have de lokale spillere på holdkortet – spillere som Kristian Bach Bak og Pione Sisto. I dag er vores dygtigste lokale spillere samlet på FCM Elitefodboldskole, og det er de spillere, vi gerne vil give et løft, så de fremover står endnu stærkere rustet til en fremtid på Akademiet, siger Flemming Broe.

For Niels Peter Iversen selv bliver det vigtigt at få bygget et godt forhold op mellem klubben, forældrene og skolen. Men der er også andet på spil, som skal styrke de unge spillere til at blive klar som professionelle.

– Vi vil gerne have, at spillerne er robuste og modgangsparate, når de forlader os. Det er en simpel kendsgerning, at alle spillere på et eller andet tidspunkt møder modgang, og det vil vi forberede dem på. Vi vil skubbe lidt til deres grænser, og sætte dem i nogle situationer, hvor de selv skal tage ansvar, siger Niels Peter Iversen.

Det er særligt spillerne i U15 og nedefter, som Niels Peter Iversen får ansvaret for som ny udviklingschef.





– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Har I tabt sutten, Brøndby?

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Han vil være i store problemer

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Danske klubber vil have ham

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’