• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

FCM-boss afslører klubbens transfer-strategi: Vi er jo købmænd

Foto: Getty Images

FCM er nærmest kendt for at være livlige i transfervinduerne, selvom de på forhånd har sagt, at de håber på en stille udgave. Og de vil bestemt ikke holde sig tilbage, hvis de kan se en god handel i det kommende.

Af Oliver Okstrøm

FC Midtjylland rundede onsdag aften af i Champions League med 1-1 mod Liverpool, og nu venter to Superliga-kampe samt en enkelt pokalkamp, inden vinterpausen rammer. Dermed nærmer et nyt transfervindue sig også for midtjyderne.

Tidligere har det betydet, at FCM har kunne tjene store penge på salg, men sådan er udsigterne dog ikke umiddelbart for klubbens bestyrelsesformand Rasmus Ankersen. Dog kan der være situationer, hvor man ikke skal holde sig tilbage, fortæller han i et interview med TV Midtvest.

- Jeg har det sådan, at vores ambition er altid at gå stærkere ud af vinduet end, da vi gik ind i det. Hvad det så konkret betyder, det må vi så se. Vi er jo også købmænd, og hvis det er gode handler at lave - både ind og ud - så er vi jo ikke bange for at slå til, siger han og fortsætter:

Læs også:Kristian Bach Bak går efter at vinde en Double med FCM i denne sæson

- Man skal jo ikke være bange for at miste spillere i fodbold. Det synes jeg jo, at man har vist her igen og igen. Når gode spillere forsvinder, så er der nogen, der popper op, lyder det fra Rasmus Ankersen.

Tilbage i 2018 solgte man eksempelvis både Rasmus Nissen Kristensen, Alexander Sørloth og Filip Novak i vinterens transfervindue, men alligevel lykkedes det for mandskabet at vinde mesterskabet foran Brøndby.

I denne sæson i Superligaen er holdet i øjeblikket på førstepladsen med to point ned til SønderjyskE på andenpladsen. Netop ligaen er afgørende i år, da vinderen går direkte ind i playoff-runden i Champions League-kvalifikationen, og det spiller også ind for FCM-formanden.

Læs også:FCM med selvtillid før Youth League-kvartfinale: Går efter at vinde turneringen

- Men vores ambition er helt klar. Det er et meget vigtigt mesterskab, og vi ligger godt til nu, så selvfølgelig går vi efter at være minimum ligeså stærke, som vi er nu, når vi går ud af vinduet. Formentlig vil en stor det af det være at holde på de bedste spillere. Det er vores ambition, forklarer Ankersen.

På mandag venter FC Midtjyllands næste opgave, hvor de skal møde OB i Superligaen.

Læs også:FC Midtjylland-boss med transferløfte: Det skal hæve overliggeren

Læs også:FC Midtjylland-anfører: Liverpool blev stressede af, at vi kom flyvende

Læs også:FCM-træner viste stort overskud: Siger du, vi har en CL rekord?