Selv om FC København mandag røg ud af Europa League, er der fortsat et dansk hold i en europæisk turnering denne sæson.
FC Midtjyllands U19-hold skulle have mødt AFC Ajax i kvartfinalen i ungdomsturneringen Youth League hjemme i Herning, men da coronakrisen satte Europa i stå, røg de europæiske turneringer også på pause.
Og det gik også ud over FC Midtjylland og Youth League-turneringen. Men man må tage det sure med det søde, og i stedet kan FCM nu se frem til en tur til udlandet. Youth League spilles til ende i Nyon, Schweiz.
Træner Henrik Jensen glæder sig til turneringen, og han mener ikke, at FC Midtjylland er uden muligheder.
– Vi har det sådan, at vi går efter at vinde turneringen. Selvfølgelig skal vi ramme vores højeste niveau, og vi skal have en smule held og individuel såvel som kollektiv kvalitet i alle kampe, men vi tager ned til Nyon for at vinde. Det er altid vores ambition.
– Men den første fare er den største fare, og derfor er det Ajax, der er vores primære fokus, siger Henrik Jensen til tipsbladet.dk.
Læs også:Klassekasse i Silkeborgs testsejr over SønderjyskE
Netop Ajax er en stor klub, der er blandt de bedste i verden, når det kommer til ungdomsudvikling, og derfor er det også en mulighed for at spejle sig i de bedste af de bedste. Sådan nogle kampe betyder meget for den storsatsende klub fra Ikast og Herning.
– Ajax er jo gode til at hente store talenter fra Danmark. Skal man tro rygterne, er de jo ved at hente en fra Horsens (Jeppe Kjær, red.). De har allerede hentet en fra Silkeborg (Eskild Munk Dall, red.), og de hentede sidste år en fra FC Nordsjælland (Christian Kjelder Rasmussen, red.). Det er en virkelig stærk modstander, vi er oppe mod, både spillemæssigt og i forhold til historik, siger Henrik Jensen, der ser Ajax som en svag favorit, når de to hold mødes på tirsdag:
– Jeg vil sige, at Ajax qua historikken og de spillere, de har, er favoritter, men vi har en god chance. Jeg har set mange kampe med Ajax, og de har otte spillere, der er blevet europamestre med Holland. De kan hente spillere for to-tre millioner euro, og de har individuel kvalitet på et højt niveau.
– Men det har vi også. Vi har nogle spidskompetencer, der koblet med den holdtaktiske tilgang i Danmark gør, at vi har en god chance for at lave et godt resultat. Selvfølgelig har vi stor respekt for Ajax, men vi har stor tro på egne evner. Jeg har en god fornemmelse omkring vores hold. Hvis vi spiller den rigtigt og rammer vores niveau, så er det min store tro, at vi går videre.
Samtidig peger Henrik Jensen på, at FC Midtjylland har vist tænder i turneringen tidligere.
– Det er en vigtig kamp, og vi tror på egne evner. Vi er efterhånden der, hvor vi er vant til, at der bliver lavet store resultater fra akademiet. Det er andet år i træk, at vi er i kvartfinalen i Youth League, og over tid har vi skabt fantastiske resultater. Førsteholdet er også lige blevet dansk mester igen.
Læs også:Statistikkerne har talt: Her er sæsonens hold i Superligaen
FC Midtjyllands spillere, træner og ledere på U19-holdet er allerede blevet testet for coronavirus én gang, og lørdag skal de så testes igen. Først når de har fået svar på de tests, kan de rejse til Nyon i Schweiz, og her bliver de så testet igen af UEFA.
I det hele taget er tingene meget professionaliseret, så selv om FC Midtjylland gerne havde spillet kampen i Herning, er den store ungdomsturnering og de mange restriktioner og retningslinjer med til at give de unge spillere hår på brystet.
– Det er alle de største, der kommer, og der er stor bevågenhed omkring hele eventet. Så det glæder spillerne sig også helt vildt til.
– Det er en god pointe, at det er en del af spillernes udvikling, at de gennemgår sådan noget her. UEFA har samme rettesnor, om du spiller i Real Madrid eller FC Midtjylland, for vi følger de samme regler. Derfor er det en god reference at få for spillerne, og alle drømmer jo om at spille på den store scene.
På vejen mod kvartfinalen i Youth League har FC Midtjylland slået Elfsborg, Zrinjski Mostar, Lille og Røde Stjerne ud af turneringen.
Der er kampstart mellem FC Midtjylland og AFC Ajax klokken 15.00 tirsdag i Nyon. Vinderen af opgøret møder Benfica eller Dinamo Zagreb i semifinalen.
Læs også:Ny SønderjyskE-keeper fik rosende ord med på vejen af Jakob Poulsen
Læs også:Brentford-skuffelse gav AC Horsens mulighed for at leje FCM’er
Læs også:Danske Spil bliver sponsor i AGF: Tips og fodbold hører sammen
LIVE
VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Don Ø: Mange rystede på hovedet
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
OPTAKT
Portugal – Spanien
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Trump bad FIFA revurdere karantæne
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
TIPSBLADET SPECIAL
