Ny SønderjyskE-keeper fik rosende ord med på vejen af Jakob Poulsen

SønderjyskE har denne sommer hentet to keepere ind, og den første kom blandt andet til klubben fra Haderslev, fordi han af Jakob Poulsen og Marco Rojas fik en tommelfinger op.



Der er nye ansigter på banen, når SønderjyskE og Silkeborg IF lidt senere fredag mødes i en testkamp.

De danske pokalmestre SønderjyskE har brugt denne sommer på at skifte en del ud i truppen. Mere end en håndfuld har forladt Haderslev-klubben, og man har allerede hentet nye folk til.

Mest interessant er det naturligvis, at man har fået Marc Dal Hende retur fra FC Midtjylland, mens det i målet også bliver til en kamp mellem australske Lawrence Thomas og Nicolai Flø.

Førstnævnte er ikke specielt kendt på disse breddegrader, men australieren kommer som en spændende målmand, og det virker til at være lidt af et scoop af SønderjyskE, at de har fået fat i keeperen. Der var også interesse fra både Holland og Belgien.

Læs også:Bundesliga-klub har kontaktet Silkeborg IF – vil udleje talenter

Målmanden endte dog i SønderjyskE, og det gjorde han blandt andet, fordi der var en tommelfinger op fra folk i Riddersholms netværk.

– Først og fremmest er det en målmand, vi selv har fået øje på, men det passede med, at jeg kunne bruge Jakobs (Poulsen) og Marcos (Rojas) kendskab til at finde ud mere om mennesket, og hvordan han kan integreres i lokalområdet, siger Glen Riddershilm til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det er en keeper med væsentlige målmandsevner, og vi kigger efter spillere, der kan spille og yde på et højt niveau fra dag et. Vi lavede et stort forarbejde – både analytisk og ved at have dialog med Jakob – og vi har fået bekræftet, at han er det, vi havde håbet på. Han er en god karakter, der er omgængelig. Han passer godt ind her.

– Fodboldmæssigt har han gode egenskaber både med hænder og fødder. Det er en dygtig målmand.

Læs også:Ikke aktuel lige nu: FC Midtjylland skyder Sisto-rygter ned

Lawrence Thomas, 28 år, spillede med Jakob Poulsen i den forgange sæson i Melbourne Victory. Nu vender han tilbage til Europa, hvor han tidligere har forsøgt sig. I 2011 spillede han en kort periode for Sheffield United, dog uden at få succes.

I SønderjyskE skal han erstatte tyske Sebastian Mielitz, der er rejst hjem.

– Vi var selvfølgelig ærgerlige over, at Sebastian forlod os, men nu har vi fået en her, der kan være med til at opretholde det høje niveau på målmandsposten, siger cheftræneren.

Australieren har fået en toårig aftale med SønderjyskE og skal altså kæmpe med Nicolai Flø om spilletid.

Udover kampe i Superligaen skal Lawrence Thomas også hjælpe pokalvinderne i Europa, hvor Glen Riddersholms tropper indtræder i 3. runde af Europa League-kvalifikationen.

Læs også:Dal Hende vil være indpisker i SønderjyskE: Jeg er en vinder
Læs også:FCM-sportschef tænker ikke på handler: Fokus er på Champions League
Læs også:Dansk rigmand vil købe traditionsrig engelsk klub






LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Kulturministeren vil til kamp mod FIFA

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



LIVE

Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Nærmer sig vild FCK-præstation

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Ny FC København-stjerne imponerer

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Færdig i dansk klub efter 55 dage



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’