Ny SønderjyskE-keeper fik rosende ord med på vejen af Jakob Poulsen

SønderjyskE har denne sommer hentet to keepere ind, og den første kom blandt andet til klubben fra Haderslev, fordi han af Jakob Poulsen og Marco Rojas fik en tommelfinger op.



Der er nye ansigter på banen, når SønderjyskE og Silkeborg IF lidt senere fredag mødes i en testkamp.

De danske pokalmestre SønderjyskE har brugt denne sommer på at skifte en del ud i truppen. Mere end en håndfuld har forladt Haderslev-klubben, og man har allerede hentet nye folk til.

Mest interessant er det naturligvis, at man har fået Marc Dal Hende retur fra FC Midtjylland, mens det i målet også bliver til en kamp mellem australske Lawrence Thomas og Nicolai Flø.

Førstnævnte er ikke specielt kendt på disse breddegrader, men australieren kommer som en spændende målmand, og det virker til at være lidt af et scoop af SønderjyskE, at de har fået fat i keeperen. Der var også interesse fra både Holland og Belgien.

Læs også:Bundesliga-klub har kontaktet Silkeborg IF – vil udleje talenter

Målmanden endte dog i SønderjyskE, og det gjorde han blandt andet, fordi der var en tommelfinger op fra folk i Riddersholms netværk.

– Først og fremmest er det en målmand, vi selv har fået øje på, men det passede med, at jeg kunne bruge Jakobs (Poulsen) og Marcos (Rojas) kendskab til at finde ud mere om mennesket, og hvordan han kan integreres i lokalområdet, siger Glen Riddershilm til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det er en keeper med væsentlige målmandsevner, og vi kigger efter spillere, der kan spille og yde på et højt niveau fra dag et. Vi lavede et stort forarbejde – både analytisk og ved at have dialog med Jakob – og vi har fået bekræftet, at han er det, vi havde håbet på. Han er en god karakter, der er omgængelig. Han passer godt ind her.

– Fodboldmæssigt har han gode egenskaber både med hænder og fødder. Det er en dygtig målmand.

Læs også:Ikke aktuel lige nu: FC Midtjylland skyder Sisto-rygter ned

Lawrence Thomas, 28 år, spillede med Jakob Poulsen i den forgange sæson i Melbourne Victory. Nu vender han tilbage til Europa, hvor han tidligere har forsøgt sig. I 2011 spillede han en kort periode for Sheffield United, dog uden at få succes.

I SønderjyskE skal han erstatte tyske Sebastian Mielitz, der er rejst hjem.

– Vi var selvfølgelig ærgerlige over, at Sebastian forlod os, men nu har vi fået en her, der kan være med til at opretholde det høje niveau på målmandsposten, siger cheftræneren.

Australieren har fået en toårig aftale med SønderjyskE og skal altså kæmpe med Nicolai Flø om spilletid.

Udover kampe i Superligaen skal Lawrence Thomas også hjælpe pokalvinderne i Europa, hvor Glen Riddersholms tropper indtræder i 3. runde af Europa League-kvalifikationen.

Læs også:Dal Hende vil være indpisker i SønderjyskE: Jeg er en vinder
Læs også:FCM-sportschef tænker ikke på handler: Fokus er på Champions League
Læs også:Dansk rigmand vil købe traditionsrig engelsk klub




Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Lindstrøm skifter til Schalke

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Han er den nye Superliga-juvel!

Speakman om transfer: En unik situation

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Dansker scorer mod Barcelona

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte