Ny SønderjyskE-keeper fik rosende ord med på vejen af Jakob Poulsen

SønderjyskE har denne sommer hentet to keepere ind, og den første kom blandt andet til klubben fra Haderslev, fordi han af Jakob Poulsen og Marco Rojas fik en tommelfinger op.



Der er nye ansigter på banen, når SønderjyskE og Silkeborg IF lidt senere fredag mødes i en testkamp.

De danske pokalmestre SønderjyskE har brugt denne sommer på at skifte en del ud i truppen. Mere end en håndfuld har forladt Haderslev-klubben, og man har allerede hentet nye folk til.

Mest interessant er det naturligvis, at man har fået Marc Dal Hende retur fra FC Midtjylland, mens det i målet også bliver til en kamp mellem australske Lawrence Thomas og Nicolai Flø.

Førstnævnte er ikke specielt kendt på disse breddegrader, men australieren kommer som en spændende målmand, og det virker til at være lidt af et scoop af SønderjyskE, at de har fået fat i keeperen. Der var også interesse fra både Holland og Belgien.

Læs også:Bundesliga-klub har kontaktet Silkeborg IF – vil udleje talenter

Målmanden endte dog i SønderjyskE, og det gjorde han blandt andet, fordi der var en tommelfinger op fra folk i Riddersholms netværk.

– Først og fremmest er det en målmand, vi selv har fået øje på, men det passede med, at jeg kunne bruge Jakobs (Poulsen) og Marcos (Rojas) kendskab til at finde ud mere om mennesket, og hvordan han kan integreres i lokalområdet, siger Glen Riddershilm til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det er en keeper med væsentlige målmandsevner, og vi kigger efter spillere, der kan spille og yde på et højt niveau fra dag et. Vi lavede et stort forarbejde – både analytisk og ved at have dialog med Jakob – og vi har fået bekræftet, at han er det, vi havde håbet på. Han er en god karakter, der er omgængelig. Han passer godt ind her.

– Fodboldmæssigt har han gode egenskaber både med hænder og fødder. Det er en dygtig målmand.

Læs også:Ikke aktuel lige nu: FC Midtjylland skyder Sisto-rygter ned

Lawrence Thomas, 28 år, spillede med Jakob Poulsen i den forgange sæson i Melbourne Victory. Nu vender han tilbage til Europa, hvor han tidligere har forsøgt sig. I 2011 spillede han en kort periode for Sheffield United, dog uden at få succes.

I SønderjyskE skal han erstatte tyske Sebastian Mielitz, der er rejst hjem.

– Vi var selvfølgelig ærgerlige over, at Sebastian forlod os, men nu har vi fået en her, der kan være med til at opretholde det høje niveau på målmandsposten, siger cheftræneren.

Australieren har fået en toårig aftale med SønderjyskE og skal altså kæmpe med Nicolai Flø om spilletid.

Udover kampe i Superligaen skal Lawrence Thomas også hjælpe pokalvinderne i Europa, hvor Glen Riddersholms tropper indtræder i 3. runde af Europa League-kvalifikationen.

Læs også:Dal Hende vil være indpisker i SønderjyskE: Jeg er en vinder
Læs også:FCM-sportschef tænker ikke på handler: Fokus er på Champions League
Læs også:Dansk rigmand vil købe traditionsrig engelsk klub






LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tottenham jagter choktransfer

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Chok i Wolfsburg

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Vi har alle fejlet

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være