Ny SønderjyskE-keeper fik rosende ord med på vejen af Jakob Poulsen

SønderjyskE har denne sommer hentet to keepere ind, og den første kom blandt andet til klubben fra Haderslev, fordi han af Jakob Poulsen og Marco Rojas fik en tommelfinger op.



Der er nye ansigter på banen, når SønderjyskE og Silkeborg IF lidt senere fredag mødes i en testkamp.

De danske pokalmestre SønderjyskE har brugt denne sommer på at skifte en del ud i truppen. Mere end en håndfuld har forladt Haderslev-klubben, og man har allerede hentet nye folk til.

Mest interessant er det naturligvis, at man har fået Marc Dal Hende retur fra FC Midtjylland, mens det i målet også bliver til en kamp mellem australske Lawrence Thomas og Nicolai Flø.

Førstnævnte er ikke specielt kendt på disse breddegrader, men australieren kommer som en spændende målmand, og det virker til at være lidt af et scoop af SønderjyskE, at de har fået fat i keeperen. Der var også interesse fra både Holland og Belgien.

Læs også:Bundesliga-klub har kontaktet Silkeborg IF – vil udleje talenter

Målmanden endte dog i SønderjyskE, og det gjorde han blandt andet, fordi der var en tommelfinger op fra folk i Riddersholms netværk.

– Først og fremmest er det en målmand, vi selv har fået øje på, men det passede med, at jeg kunne bruge Jakobs (Poulsen) og Marcos (Rojas) kendskab til at finde ud mere om mennesket, og hvordan han kan integreres i lokalområdet, siger Glen Riddershilm til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det er en keeper med væsentlige målmandsevner, og vi kigger efter spillere, der kan spille og yde på et højt niveau fra dag et. Vi lavede et stort forarbejde – både analytisk og ved at have dialog med Jakob – og vi har fået bekræftet, at han er det, vi havde håbet på. Han er en god karakter, der er omgængelig. Han passer godt ind her.

– Fodboldmæssigt har han gode egenskaber både med hænder og fødder. Det er en dygtig målmand.

Læs også:Ikke aktuel lige nu: FC Midtjylland skyder Sisto-rygter ned

Lawrence Thomas, 28 år, spillede med Jakob Poulsen i den forgange sæson i Melbourne Victory. Nu vender han tilbage til Europa, hvor han tidligere har forsøgt sig. I 2011 spillede han en kort periode for Sheffield United, dog uden at få succes.

I SønderjyskE skal han erstatte tyske Sebastian Mielitz, der er rejst hjem.

– Vi var selvfølgelig ærgerlige over, at Sebastian forlod os, men nu har vi fået en her, der kan være med til at opretholde det høje niveau på målmandsposten, siger cheftræneren.

Australieren har fået en toårig aftale med SønderjyskE og skal altså kæmpe med Nicolai Flø om spilletid.

Udover kampe i Superligaen skal Lawrence Thomas også hjælpe pokalvinderne i Europa, hvor Glen Riddersholms tropper indtræder i 3. runde af Europa League-kvalifikationen.

Læs også:Dal Hende vil være indpisker i SønderjyskE: Jeg er en vinder
Læs også:FCM-sportschef tænker ikke på handler: Fokus er på Champions League
Læs også:Dansk rigmand vil købe traditionsrig engelsk klub




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Harry Maguire i chok

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!