FCM-sportschef tænker ikke på handler: Fokus er på Champions League

Hos FC Midtjylland er tankerne om spillerhandler udskudt for en tid.



De danske mestre fra FC Midtjtylland har et ry for at være stærkt markeret på transfermarkedet, hvor man i de tidligere ‘vinduer’ har lavet både gode salg og indkøb. Sådan er det ikke helt gået hidtil efter mesterskabet kom på plads.

Marc Dal Hende er blevet solgt til Sønderjyske, men ellers er det den samme førsteholdstrup fra sidste sæson, som træner sammen i Ikast for tiden, og sådan bliver det nok også ved med at være. Blikket er nemlig slet ikke rettet på spillerhandler i øjeblikket, fortæller FCM’s sportschef Svend Graversen til Tipsbladet.dk.

Læs også:Marcondes’ giftige frispark er tilbage i Midtjylland

– Vi har fokus på én ting. Det er 25. august i Champions League-kvalifkationen. Alle har tankerne på dén kamp nu, lyder det fra Graversen om opgøret, der er i anden runde af kvalifkationen.

Her bliver det vinderen af opgøret mellem Buducnost fra Montenegro og Ludogorets fra Bulgarien, hvor sidstnævnte er favoritter til at gå videre til at møde midtjyderne i et opgør, som skal afgøres på én kamp, som bliver spillet på udebane for FCM’s vedkommende.

Læs også:Leder: Superliga-klubber og Neymar-handler er som bondemænd og høsten

– Vi har derfor travlt med at blive helt klar til den kamp. Det gælder også en række detaljer med ministerier og overvågning i de lande i forhold til coronavirus, fortæller FC Midtjylland-sportschefen, som ikke lægger skjul på, at han meget gerne ser holdet komme i gruppespil denne gang.

Endvidere bemærker Svend Graversen da også, at transfervinduet i denne omgang først lukker i begyndelsen af oktober, og derfor er der stadig godt med tid til at lave spillerhandler.

Som en del af forberedelserne til den kommende sæson rejser FCM-truppen til Champagne-området i Frankrig efter fredagens træning, hvorefter de skal møde Reims lørdag i en testkamp.

Læs også:Celta Vigo bekræfter: Der ligger et bud på Pione Sisto
Læs også:Medie: FC Midtjylland har scoutet græsk stortalent




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Spanien – Belgien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Norge – England

Uventet transferdrejning

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

OB henter finsk landsholdsspiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud