De danske mestre fra FC Midtjtylland har et ry for at være stærkt markeret på transfermarkedet, hvor man i de tidligere ‘vinduer’ har lavet både gode salg og indkøb. Sådan er det ikke helt gået hidtil efter mesterskabet kom på plads.
Marc Dal Hende er blevet solgt til Sønderjyske, men ellers er det den samme førsteholdstrup fra sidste sæson, som træner sammen i Ikast for tiden, og sådan bliver det nok også ved med at være. Blikket er nemlig slet ikke rettet på spillerhandler i øjeblikket, fortæller FCM’s sportschef Svend Graversen til Tipsbladet.dk.
Læs også:Marcondes’ giftige frispark er tilbage i Midtjylland
– Vi har fokus på én ting. Det er 25. august i Champions League-kvalifkationen. Alle har tankerne på dén kamp nu, lyder det fra Graversen om opgøret, der er i anden runde af kvalifkationen.
Her bliver det vinderen af opgøret mellem Buducnost fra Montenegro og Ludogorets fra Bulgarien, hvor sidstnævnte er favoritter til at gå videre til at møde midtjyderne i et opgør, som skal afgøres på én kamp, som bliver spillet på udebane for FCM’s vedkommende.
Læs også:Leder: Superliga-klubber og Neymar-handler er som bondemænd og høsten
– Vi har derfor travlt med at blive helt klar til den kamp. Det gælder også en række detaljer med ministerier og overvågning i de lande i forhold til coronavirus, fortæller FC Midtjylland-sportschefen, som ikke lægger skjul på, at han meget gerne ser holdet komme i gruppespil denne gang.
Endvidere bemærker Svend Graversen da også, at transfervinduet i denne omgang først lukker i begyndelsen af oktober, og derfor er der stadig godt med tid til at lave spillerhandler.
Som en del af forberedelserne til den kommende sæson rejser FCM-truppen til Champagne-området i Frankrig efter fredagens træning, hvorefter de skal møde Reims lørdag i en testkamp.
Læs også:Celta Vigo bekræfter: Der ligger et bud på Pione Sisto
Læs også:Medie: FC Midtjylland har scoutet græsk stortalent
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
