Coronavirussen har ikke gjort meget godt i verden, men én ting har den dog forbedret: FC Midtjyllands trup. Havde det ikke været for pandemien, ville klubben have solgt nogle af dens profiler i sommeren 2020, vurderer Claus Steinlein.
Men nu går den ikke længere. FCM-direktøren forbereder sig på, at han må tage afsked med flere af holdets bærende spillere til sommer.
– Der er vi i en anden situation end sidste år. Da var der corona, markedet var lukket. Vi havde lovet nogle spillere (at de ville blive solgt, red.), men kunne godt få dem med et år mere. Nu har de brugt et år mere, end nogle af dem havde forventet. Til gengæld fik de muligheden for at spille Champions League, så det har ikke været med armen på ryggen. De synes også, det har været fedt at tage et år ekstra, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.
Bliver I nødt til at sælge nogen den her gang?
– Ja, vi har ikke den samme trup (til næste sæson, red.). Der skal vi se, om vi ligesom de andre gange kan forbedre os på nogle pladser. Kan vi sælge en og finde nogle, der er bedre på nogle andre punkter? Er der nogle af de unge? Det er den balance, vi skal i gang med. Vi skal købe nogen, vi skal udvikle nogen, og samlet set skal vi få det til at gå op i en højere enhed.
FC Midtjylland har kurs mod endnu et mesterskab, hvilket i givet fald vil være klubbens tredje titel på tre sæsoner. Derudover har holdet spillet Champions League-gruppespil. Den slags succes har det med at gøre spillerne attraktive for andre klubber.
Folk som Frank Onyeka, Alexander Scholz og Erik Sviatchenko har hver især luftet drømmen om et stort skifte, men Claus Steinlein vil ikke ud med, hvem han forventer at sælge.
– Der er nogle af dem, hvor vi skal se, hvem der bliver solgt. Hvem får vi det rigtige tilbud på? Og så hele det her corona-spøgelse. Hvad betyder det for transfermarkedet? Lige nu er der ingen, der får sindssygt mange penge ud af fodboldklubber i Europa. Fodboldbranchen har mistet rigtig mange penge, men der er også mange klubber, der skal bygge nye hold op. Når jeg siger ‘klubber’, er det nogle af de helt, helt store rundt om i Europa, siger direktøren.
De største klubber er ifølge Steinlein nøglen til at varme det fastfrosne transfermarked op.
– Når de store klubber køber, er det som et dominospil. Så bliver brikkerne sendt af sted. Der ligger vi bare nede på lag tre-fire. Så det er jo, om Barcelona, Real Madrid, Liverpool, Manchester City. Køber de ind på øverste hylde?
– Bliver Paul Onuachu solgt for 250-300 millioner, så skal Genk købe en ny spiller, og så køber de måske en for 50. Så det er, om de dominobrikker bliver sat i gang.
Mandag medgav cheftræner Brian Priske, at Evander meget vel kunne være en af dem, der bliver solgt. Han udgør den ene del af en eftertragtet midtbanetrio sammen med Onyeka og Jens-Lys Cajuste.
– Vores tre centrale midtbanespillere er alle tre unge, gode, dynamiske og har potentiale. Så lad os se, om vi har en, to eller tre af dem, når vinduet lukker. Chancen for, at vi har tre, er minimal. Der kan godt være, der er en enkelt tilbage, siger Claus Steinlein.
Læs her, hvordan Evander selv forholder sig til transferrygterne.
LIVE
TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
David Moyes griner over gult kort for jubel
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
Medie: Betaler 11 millioner kroner
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
