Da Frank Onyeka i 2019 forlængede sin kontrakt med FC Midtjylland, var formodningen, at midtbanespilleren skulle sælges i sommeren 2020 efter en god sæson i klubben, der vandt DM.
Men de planer var Onyeka indirekte selv med til at forpurre, da han og holdkammeraterne slog sig vej til Champions League ved at sende Ludogorets, Young Boys og Slavia Prag ud i kvalifikationen.
Nu åbner januars transfervindue og et 2021, hvor verden vakler mellem vaccine-optimisme og de voldsomme indlæggelses- og smittetal, der hærger Danmark og en lang række andre europæiske lande i disse uger.
Ifølge FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein er 2021 året, hvor Frank Onyeka bliver solgt til udlandet, hvis det rigtige tilbud som ventet dukker op.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
– Det var fantastisk at se Frank runde de 100 kampe for FC Midtjylland, da vi mødte FC Nordsjælland. Det er stort at se, hvordan en af vores egne drenge har slået til, ligesom det var fedt at se ham på Nigerias A-landshold sammen med en anden af vores egne, Paul Onuachu, siger Claus Steinlein.
– Frank har simpelthen spillet så godt. For mig er han af de bærende kræfter og forklaringer på vores stærke defensiv, og han er en spiller, man for alvor lægger mærke til, når han ikke er her. Han har spillet på et niveau i 2020, hvor han er på blokken i alle de klubber i udlandet, der skal have en central midtbanespiller, siger Claus Steinlein.
– Vi har lavet en aftale med ham om, at han skal væk til sommeren 2021. Vi har en længere aftale med ham men gav ham en lønforhøjelse for nylig, fordi han har fortjent det ud fra sine præstationer. Planen er, at han skal vinde The Double med FC Midtjylland til foråret, og så skal han ud i Europa, mens andre skal udfylde de store sko, han efterlader sig i FC Midtjylland, siger Claus Steinlein.
Læs også:FCM med nyt tiltag: Vil give fans en oplevelse i verdensklasse
Det rigtige tilbud ligger givetvis i den tunge, tocifrede millionklasse. Sidste sommer fik Club Brugge afvist et bud på 45 millioner kroner, da midtjyderne krævede 75 millioner kroner.
FCM-direktøren kalder Onyeka for en af ligaens bedste på sin plads, og en spiller, som Claus Steinlein meget gerne ser, får succes i en større udenlandsk liga.
– Jeg forstår ikke, at han ikke er med på samtlige udvalgte 2020-hold i danske medier, siger Claus Steinlein.
– Vi har haft et helt sindssygt kampprogram, og hvis nogen synes, Frank så to procent bedre ud i sidste sæson, er det fordi, at han har spillet sammen med Jens-Lys Cajuste, der har spillet lige så godt som ham og ganske naturligt tager lidt af omverdenens opmærksomhed. Vi har to fantastisk gode midtbanespillere inde centralt.
– Og så er Frank en af dem, man så gerne ser får succes. Han er en pissegod dreng, loyal, smilende og positiv. Han er et stort menneske, og efter at have haft ham i klubben så længe, vil man virkelig gerne se ham få succes i en større europæisk liga, siger Claus Steinlein.
Frank Onyeka har spillet 100 betydende kampe for FC Midtjylland og fik i oktober sin landsholdsdebut for Nigeria i en træningskamp mod Algeriet.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Dramatisk afgørelse: Sådan fordelte stemmerne sig til Årets Målmand
Læs også:FC Midtjylland-talent skifter til 2. divisionsklub
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
Det er mesterskabsklasse, AGF!
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
– Det var en skuffelse
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TOPNYHED
