Da Frank Onyeka i 2019 forlængede sin kontrakt med FC Midtjylland, var formodningen, at midtbanespilleren skulle sælges i sommeren 2020 efter en god sæson i klubben, der vandt DM.
Men de planer var Onyeka indirekte selv med til at forpurre, da han og holdkammeraterne slog sig vej til Champions League ved at sende Ludogorets, Young Boys og Slavia Prag ud i kvalifikationen.
Nu åbner januars transfervindue og et 2021, hvor verden vakler mellem vaccine-optimisme og de voldsomme indlæggelses- og smittetal, der hærger Danmark og en lang række andre europæiske lande i disse uger.
Ifølge FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein er 2021 året, hvor Frank Onyeka bliver solgt til udlandet, hvis det rigtige tilbud som ventet dukker op.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
– Det var fantastisk at se Frank runde de 100 kampe for FC Midtjylland, da vi mødte FC Nordsjælland. Det er stort at se, hvordan en af vores egne drenge har slået til, ligesom det var fedt at se ham på Nigerias A-landshold sammen med en anden af vores egne, Paul Onuachu, siger Claus Steinlein.
– Frank har simpelthen spillet så godt. For mig er han af de bærende kræfter og forklaringer på vores stærke defensiv, og han er en spiller, man for alvor lægger mærke til, når han ikke er her. Han har spillet på et niveau i 2020, hvor han er på blokken i alle de klubber i udlandet, der skal have en central midtbanespiller, siger Claus Steinlein.
– Vi har lavet en aftale med ham om, at han skal væk til sommeren 2021. Vi har en længere aftale med ham men gav ham en lønforhøjelse for nylig, fordi han har fortjent det ud fra sine præstationer. Planen er, at han skal vinde The Double med FC Midtjylland til foråret, og så skal han ud i Europa, mens andre skal udfylde de store sko, han efterlader sig i FC Midtjylland, siger Claus Steinlein.
Læs også:FCM med nyt tiltag: Vil give fans en oplevelse i verdensklasse
Det rigtige tilbud ligger givetvis i den tunge, tocifrede millionklasse. Sidste sommer fik Club Brugge afvist et bud på 45 millioner kroner, da midtjyderne krævede 75 millioner kroner.
FCM-direktøren kalder Onyeka for en af ligaens bedste på sin plads, og en spiller, som Claus Steinlein meget gerne ser, får succes i en større udenlandsk liga.
– Jeg forstår ikke, at han ikke er med på samtlige udvalgte 2020-hold i danske medier, siger Claus Steinlein.
– Vi har haft et helt sindssygt kampprogram, og hvis nogen synes, Frank så to procent bedre ud i sidste sæson, er det fordi, at han har spillet sammen med Jens-Lys Cajuste, der har spillet lige så godt som ham og ganske naturligt tager lidt af omverdenens opmærksomhed. Vi har to fantastisk gode midtbanespillere inde centralt.
– Og så er Frank en af dem, man så gerne ser får succes. Han er en pissegod dreng, loyal, smilende og positiv. Han er et stort menneske, og efter at have haft ham i klubben så længe, vil man virkelig gerne se ham få succes i en større europæisk liga, siger Claus Steinlein.
Frank Onyeka har spillet 100 betydende kampe for FC Midtjylland og fik i oktober sin landsholdsdebut for Nigeria i en træningskamp mod Algeriet.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Dramatisk afgørelse: Sådan fordelte stemmerne sig til Årets Målmand
Læs også:FC Midtjylland-talent skifter til 2. divisionsklub
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
FCK-boss kan snart præsentere noget
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
NYHEDER
Går langt ned i løn
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Mareridt for FC Augsburg
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
