FCM-boss vil have tocifret millionbeløb for vital spiller

Frank Onyeka skal vinde The Double og sælges til en udenlandsk klub til sommer, lyder det fra FCM-direktør Claus Steinlein.



Da Frank Onyeka i 2019 forlængede sin kontrakt med FC Midtjylland, var formodningen, at midtbanespilleren skulle sælges i sommeren 2020 efter en god sæson i klubben, der vandt DM.

Men de planer var Onyeka indirekte selv med til at forpurre, da han og holdkammeraterne slog sig vej til Champions League ved at sende Ludogorets, Young Boys og Slavia Prag ud i kvalifikationen.

Nu åbner januars transfervindue og et 2021, hvor verden vakler mellem vaccine-optimisme og de voldsomme indlæggelses- og smittetal, der hærger Danmark og en lang række andre europæiske lande i disse uger.

Ifølge FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein er 2021 året, hvor Frank Onyeka bliver solgt til udlandet, hvis det rigtige tilbud som ventet dukker op.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

– Det var fantastisk at se Frank runde de 100 kampe for FC Midtjylland, da vi mødte FC Nordsjælland. Det er stort at se, hvordan en af vores egne drenge har slået til, ligesom det var fedt at se ham på Nigerias A-landshold sammen med en anden af vores egne, Paul Onuachu, siger Claus Steinlein.

Læs også Frank Onyekas agent fortælle om midtbanespillerens fremtidsudsigter og få mere om interessen fra udlandet i denne artikel.

– Frank har simpelthen spillet så godt. For mig er han af de bærende kræfter og forklaringer på vores stærke defensiv, og han er en spiller, man for alvor lægger mærke til, når han ikke er her. Han har spillet på et niveau i 2020, hvor han er på blokken i alle de klubber i udlandet, der skal have en central midtbanespiller, siger Claus Steinlein.

– Vi har lavet en aftale med ham om, at han skal væk til sommeren 2021. Vi har en længere aftale med ham men gav ham en lønforhøjelse for nylig, fordi han har fortjent det ud fra sine præstationer. Planen er, at han skal vinde The Double med FC Midtjylland til foråret, og så skal han ud i Europa, mens andre skal udfylde de store sko, han efterlader sig i FC Midtjylland, siger Claus Steinlein.

Læs også:FCM med nyt tiltag: Vil give fans en oplevelse i verdensklasse

Det rigtige tilbud ligger givetvis i den tunge, tocifrede millionklasse. Sidste sommer fik Club Brugge afvist et bud på 45 millioner kroner, da midtjyderne krævede 75 millioner kroner.

FCM-direktøren kalder Onyeka for en af ligaens bedste på sin plads, og en spiller, som Claus Steinlein meget gerne ser, får succes i en større udenlandsk liga.

– Jeg forstår ikke, at han ikke er med på samtlige udvalgte 2020-hold i danske medier, siger Claus Steinlein.

– Vi har haft et helt sindssygt kampprogram, og hvis nogen synes, Frank så to procent bedre ud i sidste sæson, er det fordi, at han har spillet sammen med Jens-Lys Cajuste, der har spillet lige så godt som ham og ganske naturligt tager lidt af omverdenens opmærksomhed. Vi har to fantastisk gode midtbanespillere inde centralt.

– Og så er Frank en af dem, man så gerne ser får succes. Han er en pissegod dreng, loyal, smilende og positiv. Han er et stort menneske, og efter at have haft ham i klubben så længe, vil man virkelig gerne se ham få succes i en større europæisk liga, siger Claus Steinlein.

Frank Onyeka har spillet 100 betydende kampe for FC Midtjylland og fik i oktober sin landsholdsdebut for Nigeria i en træningskamp mod Algeriet.

Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Dramatisk afgørelse: Sådan fordelte stemmerne sig til Årets Målmand
Læs også:FC Midtjylland-talent skifter til 2. divisionsklub




Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Premier League-stjerne knuser transferrekord

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ingen kontakt med AGF

Engelsk dominans i toppen af Champions League

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Kræver fuldstændig vanvittig løn

– Et kanon sted for ham

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

LIVE: FCK taber i Barcelona

West Ham forventer Hermansen-skifte

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Vil væk fra Brøndby

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

FCK færdige i Champions League

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Han var HELT væk – men så stak det af!

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?