I mandags blev der med kort varsel indkaldt til pressemøde i FC Midtjylland, hvor klubben kunne fortælle, at Kenneth Andersen havde valgt at stoppe som cheftræner og overladt posten til assistenten Brian Priske.
Han har siden peget på, at der sagtens kunne blive lavet om på både spillestil og formation, ligesom spillerne kunne se frem til at blive vurderet på ny. Når det kommer til formationen, så kan det godt se ud til, at midtjyderne igen kan se frem til en ny tal-sammensætning.
Inden denne sæson spillede klubben 3-4-3, hvorefter man skiftede til en 3-5-2-opstilling i sommerpausen. Nu kan det se ud til, at man går tilbage til at spille med en firemandsbagkæde, som holdet blandt andet trænede torsdag, hvor det kunne ligne, at en udgave af en 4-2-3-1-formation var på trapperne.
Hvis det bliver til en nyt antal i bagkæden, så er det lige noget, som FCM-anfører Erik Sviatchenko ser på med stor interesse, og han synes, at det ser spændende ud, fortæller han til tipsbladet.dk.
– Vi træner på det, men det er spørgsmålet om det er det, det bliver. Vi kigger lidt forskelligt, men det er trænerne, der må vurdere, hvad det ender med. Det ser vi på søndag, men der har været lidt tid til at evaluere, hvad der er det bedste for holdet, og hvad det er for nogle spillere, vi har. Om det så er et formationsskifte, det må træneren kigge på, lyder det fra ham.
Siden Erik Sviatchenko skiftede tilbage til FC Midtjylland i januar 2018 har han været en del af en tremandsbagkæde, og derfor påpeger han, at det nok lige er noget, som han skal vænne sig til, hvis man skifter til fire.
– Der er nogle lidt andre forpligtelser i spillet i forhold til de rum, man skal dække ned, men det er noget, som jeg har spillet med i ni år, så det skal lige findes frem igen. Der er selvfølgelig ting, som skal udvikle sig, og på tre dage er vi jo ikke bare lige, der hvor vi skal være, siger Sviatchenko.
Endvidere fortæller han, at det har været meget naturligt at se Brian Priske som cheftræner, da han i forvejen påtog en del ansvar, da han var assistenttræner under både Glen Riddersholm, Jess Thorup og Kenneth Andersen.
Søndag skal FC Midtjylland møde Sønderjyske på udebane, hvor Priske skal op mod netop sin gamle chef, Riddersholm, som han vandt mesterskabet sammen med i 2015.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
AVIS
Interessant afsløring
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Kevin Diks skriver historie
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
