I mandags blev der med kort varsel indkaldt til pressemøde i FC Midtjylland, hvor klubben kunne fortælle, at Kenneth Andersen havde valgt at stoppe som cheftræner og overladt posten til assistenten Brian Priske.
Han har siden peget på, at der sagtens kunne blive lavet om på både spillestil og formation, ligesom spillerne kunne se frem til at blive vurderet på ny. Når det kommer til formationen, så kan det godt se ud til, at midtjyderne igen kan se frem til en ny tal-sammensætning.
Inden denne sæson spillede klubben 3-4-3, hvorefter man skiftede til en 3-5-2-opstilling i sommerpausen. Nu kan det se ud til, at man går tilbage til at spille med en firemandsbagkæde, som holdet blandt andet trænede torsdag, hvor det kunne ligne, at en udgave af en 4-2-3-1-formation var på trapperne.
Hvis det bliver til en nyt antal i bagkæden, så er det lige noget, som FCM-anfører Erik Sviatchenko ser på med stor interesse, og han synes, at det ser spændende ud, fortæller han til tipsbladet.dk.
– Vi træner på det, men det er spørgsmålet om det er det, det bliver. Vi kigger lidt forskelligt, men det er trænerne, der må vurdere, hvad det ender med. Det ser vi på søndag, men der har været lidt tid til at evaluere, hvad der er det bedste for holdet, og hvad det er for nogle spillere, vi har. Om det så er et formationsskifte, det må træneren kigge på, lyder det fra ham.
Siden Erik Sviatchenko skiftede tilbage til FC Midtjylland i januar 2018 har han været en del af en tremandsbagkæde, og derfor påpeger han, at det nok lige er noget, som han skal vænne sig til, hvis man skifter til fire.
– Der er nogle lidt andre forpligtelser i spillet i forhold til de rum, man skal dække ned, men det er noget, som jeg har spillet med i ni år, så det skal lige findes frem igen. Der er selvfølgelig ting, som skal udvikle sig, og på tre dage er vi jo ikke bare lige, der hvor vi skal være, siger Sviatchenko.
Endvidere fortæller han, at det har været meget naturligt at se Brian Priske som cheftræner, da han i forvejen påtog en del ansvar, da han var assistenttræner under både Glen Riddersholm, Jess Thorup og Kenneth Andersen.
Søndag skal FC Midtjylland møde Sønderjyske på udebane, hvor Priske skal op mod netop sin gamle chef, Riddersholm, som han vandt mesterskabet sammen med i 2015.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
PSG – Liverpool
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
