FCM brygger på ny formation: Sviatchenko skal lige vænne sig til det

I FC Midtjylland har man med den nye cheftræner Brian Priske slået fast, at man blandt andet kigger på at skifte til en ny formation. Det er noget, som klubbens anfører Erik Sviatchenko er klar på.



I mandags blev der med kort varsel indkaldt til pressemøde i FC Midtjylland, hvor klubben kunne fortælle, at Kenneth Andersen havde valgt at stoppe som cheftræner og overladt posten til assistenten Brian Priske.

Han har siden peget på, at der sagtens kunne blive lavet om på både spillestil og formation, ligesom spillerne kunne se frem til at blive vurderet på ny. Når det kommer til formationen, så kan det godt se ud til, at midtjyderne igen kan se frem til en ny tal-sammensætning.

Inden denne sæson spillede klubben 3-4-3, hvorefter man skiftede til en 3-5-2-opstilling i sommerpausen. Nu kan det se ud til, at man går tilbage til at spille med en firemandsbagkæde, som holdet blandt andet trænede torsdag, hvor det kunne ligne, at en udgave af en 4-2-3-1-formation var på trapperne.

Hvis det bliver til en nyt antal i bagkæden, så er det lige noget, som FCM-anfører Erik Sviatchenko ser på med stor interesse, og han synes, at det ser spændende ud, fortæller han til tipsbladet.dk.

– Vi træner på det, men det er spørgsmålet om det er det, det bliver. Vi kigger lidt forskelligt, men det er trænerne, der må vurdere, hvad det ender med. Det ser vi på søndag, men der har været lidt tid til at evaluere, hvad der er det bedste for holdet, og hvad det er for nogle spillere, vi har. Om det så er et formationsskifte, det må træneren kigge på, lyder det fra ham.

Siden Erik Sviatchenko skiftede tilbage til FC Midtjylland i januar 2018 har han været en del af en tremandsbagkæde, og derfor påpeger han, at det nok lige er noget, som han skal vænne sig til, hvis man skifter til fire.

– Der er nogle lidt andre forpligtelser i spillet i forhold til de rum, man skal dække ned, men det er noget, som jeg har spillet med i ni år, så det skal lige findes frem igen. Der er selvfølgelig ting, som skal udvikle sig, og på tre dage er vi jo ikke bare lige, der hvor vi skal være, siger Sviatchenko.

Endvidere fortæller han, at det har været meget naturligt at se Brian Priske som cheftræner, da han i forvejen påtog en del ansvar, da han var assistenttræner under både Glen Riddersholm, Jess Thorup og Kenneth Andersen. 

Søndag skal FC Midtjylland møde Sønderjyske på udebane, hvor Priske skal op mod netop sin gamle chef, Riddersholm, som han vandt mesterskabet sammen med i 2015.



Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Saver United-stjerne over

De er klar til at købe Mohamed Salah

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her kan du se VM-lodtrækningen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Stor derby-bøde til FC København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

– Det var vanvittigt brutalt!

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Griner af AaB-rygte

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Froholdt får kæmpe hæder

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dybt skuffet og trist

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit