FCM brygger på ny formation: Sviatchenko skal lige vænne sig til det

I FC Midtjylland har man med den nye cheftræner Brian Priske slået fast, at man blandt andet kigger på at skifte til en ny formation. Det er noget, som klubbens anfører Erik Sviatchenko er klar på.



I mandags blev der med kort varsel indkaldt til pressemøde i FC Midtjylland, hvor klubben kunne fortælle, at Kenneth Andersen havde valgt at stoppe som cheftræner og overladt posten til assistenten Brian Priske.

Han har siden peget på, at der sagtens kunne blive lavet om på både spillestil og formation, ligesom spillerne kunne se frem til at blive vurderet på ny. Når det kommer til formationen, så kan det godt se ud til, at midtjyderne igen kan se frem til en ny tal-sammensætning.

Inden denne sæson spillede klubben 3-4-3, hvorefter man skiftede til en 3-5-2-opstilling i sommerpausen. Nu kan det se ud til, at man går tilbage til at spille med en firemandsbagkæde, som holdet blandt andet trænede torsdag, hvor det kunne ligne, at en udgave af en 4-2-3-1-formation var på trapperne.

Hvis det bliver til en nyt antal i bagkæden, så er det lige noget, som FCM-anfører Erik Sviatchenko ser på med stor interesse, og han synes, at det ser spændende ud, fortæller han til tipsbladet.dk.

– Vi træner på det, men det er spørgsmålet om det er det, det bliver. Vi kigger lidt forskelligt, men det er trænerne, der må vurdere, hvad det ender med. Det ser vi på søndag, men der har været lidt tid til at evaluere, hvad der er det bedste for holdet, og hvad det er for nogle spillere, vi har. Om det så er et formationsskifte, det må træneren kigge på, lyder det fra ham.

Siden Erik Sviatchenko skiftede tilbage til FC Midtjylland i januar 2018 har han været en del af en tremandsbagkæde, og derfor påpeger han, at det nok lige er noget, som han skal vænne sig til, hvis man skifter til fire.

– Der er nogle lidt andre forpligtelser i spillet i forhold til de rum, man skal dække ned, men det er noget, som jeg har spillet med i ni år, så det skal lige findes frem igen. Der er selvfølgelig ting, som skal udvikle sig, og på tre dage er vi jo ikke bare lige, der hvor vi skal være, siger Sviatchenko.

Endvidere fortæller han, at det har været meget naturligt at se Brian Priske som cheftræner, da han i forvejen påtog en del ansvar, da han var assistenttræner under både Glen Riddersholm, Jess Thorup og Kenneth Andersen. 

Søndag skal FC Midtjylland møde Sønderjyske på udebane, hvor Priske skal op mod netop sin gamle chef, Riddersholm, som han vandt mesterskabet sammen med i 2015.







INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Viborg FF – AGF

Verdensstjerne roser Højlund



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

Vejle Boldklub – Randers FC



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

OB – FC Fredericia

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Jakob Poulsen med dyster melding

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Blandt dette årtusindes bedste

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Roser Superliga-træners søn

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback