FCM-chef reagerer på FCK-melding: Har en pointe

FC Midtjyllands fodbolddirektør, Peter Sand, er enig med sin FCK-kollega Sune Smith-Nielsen i, at Danmark burde ligge højere på UEFA-ranglisten end den nuværende 15. plads.



FC Midtjylland og FC København har været på pointjagt for dem selv og for Superligaen i denne europæiske sæson.

FCM har hevet en god portion point takket være otte kampe i det nye ligaspil og avancement til to 1/16-finaler mod Real Sociedad, mens FC København med møje og besvær vippede Heidenheim ud af Conference League og nu skal forsøge at skabe en stor overraskelse mod Chelsea.

Før ottendedelsfinalerne i de tre Europa-turneringer ligger Superligaen på en 15. plads på UEFA-ranglisten, der giver to danske Champions League-kvalifikationspladser i sommeren 2026, hvis ellers ikke Schweiz eller Polen stryger forbi Danmark i forårets kampe.

FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, sagde tidligere i denne uge, at Superligaen burde stræbe efter at ligge højere end den 15. plads med tanke på, at flere af fodboldnationerne foran Superligaen på listen ikke er skræmmende (læs mere her).

Og hos FC Midtjylland kan fodbolddirektør Peter Sand se fidusen i, at Superligaen bevæger sig højere op end lejet omkring 15. pladsen.

– Sune har en pointe omkring, om vi ikke skal stræbe efter en højere plads end top 15. Selvfølgelig skal vi gå efter det lag, når vi ser på de lande, der ligger i laget fra nummer 10 til 15. Men vi skal huske på, at man godt kan kigge på listen, men det handler jo om at samle point. Der skal vi jo glæde os over hver eneste gang, et Superliga hold samler point. Og det er jo vejen til at få flere hold med, siger Peter Sand til Tipsbladet.

FC Nordsjælland, Silkeborg IF, Randers FC og Brøndby IF har en enkelt gang hver været i Europa-gruppespil den seneste håndfuld år som supplement til FC Midtjylland og FC Københavns regelmæssige pointhøst, og en tredje klub i et europæisk gruppespil hver sæson ville give et løft.

– Vi kan se på landene højere på listen, at de har flere klubber, der samler point. Enten skal man have nogen, der samler rigtig mange point, eller også skal der være flere, der samler.

– Vi har bred enighed om i Superligaen, at vi er konkurrenter derhjemme men holder med hinanden, når vi spiller internationalt. For vi ved, at det går til den fælles liste, siger Peter Sand.

FC København og FC Midtjylland får målt det indbyrdes styrkeforhold søndag aften i Parken, hvor FC København går ind til kampen som etter takket være en bedre målscore end mesterholdet FC Midtjylland.

FCM vandt sæsonens første ligakamp mellem de to hold i Herning i efteråret.





Galatasaray tager vild sejr mod Juventus




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Samler informationer om FCK’er

Vild udtalelse om Nathan Trott

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Manchester United jagter Liverpool-profil



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Superliga-stortalenter topper international liste

Medie peger på FC København



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Han skal jo være Brøndby-mand

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Trods krise: Freder Superliga-træner

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Brøndby henter stort målmandstalent

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Benfica – Real Madrid

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

José Mourinho klarmelder dansker

– Det er absolut bekymrende!

Chido Obi var ustyrlig

Forlænger med stortalent

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos