FC Midtjylland og FC København har været på pointjagt for dem selv og for Superligaen i denne europæiske sæson.
FCM har hevet en god portion point takket være otte kampe i det nye ligaspil og avancement til to 1/16-finaler mod Real Sociedad, mens FC København med møje og besvær vippede Heidenheim ud af Conference League og nu skal forsøge at skabe en stor overraskelse mod Chelsea.
Før ottendedelsfinalerne i de tre Europa-turneringer ligger Superligaen på en 15. plads på UEFA-ranglisten, der giver to danske Champions League-kvalifikationspladser i sommeren 2026, hvis ellers ikke Schweiz eller Polen stryger forbi Danmark i forårets kampe.
FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, sagde tidligere i denne uge, at Superligaen burde stræbe efter at ligge højere end den 15. plads med tanke på, at flere af fodboldnationerne foran Superligaen på listen ikke er skræmmende (læs mere her).
Og hos FC Midtjylland kan fodbolddirektør Peter Sand se fidusen i, at Superligaen bevæger sig højere op end lejet omkring 15. pladsen.
– Sune har en pointe omkring, om vi ikke skal stræbe efter en højere plads end top 15. Selvfølgelig skal vi gå efter det lag, når vi ser på de lande, der ligger i laget fra nummer 10 til 15. Men vi skal huske på, at man godt kan kigge på listen, men det handler jo om at samle point. Der skal vi jo glæde os over hver eneste gang, et Superliga hold samler point. Og det er jo vejen til at få flere hold med, siger Peter Sand til Tipsbladet.
FC Nordsjælland, Silkeborg IF, Randers FC og Brøndby IF har en enkelt gang hver været i Europa-gruppespil den seneste håndfuld år som supplement til FC Midtjylland og FC Københavns regelmæssige pointhøst, og en tredje klub i et europæisk gruppespil hver sæson ville give et løft.
– Vi kan se på landene højere på listen, at de har flere klubber, der samler point. Enten skal man have nogen, der samler rigtig mange point, eller også skal der være flere, der samler.
– Vi har bred enighed om i Superligaen, at vi er konkurrenter derhjemme men holder med hinanden, når vi spiller internationalt. For vi ved, at det går til den fælles liste, siger Peter Sand.
FC København og FC Midtjylland får målt det indbyrdes styrkeforhold søndag aften i Parken, hvor FC København går ind til kampen som etter takket være en bedre målscore end mesterholdet FC Midtjylland.
FCM vandt sæsonens første ligakamp mellem de to hold i Herning i efteråret.
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
I dialog med Brøndby
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
En kæmpe sejr
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Jubler over dansker: Dette er bare starten
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER