FC Midtjylland og FC København har været på pointjagt for dem selv og for Superligaen i denne europæiske sæson.
FCM har hevet en god portion point takket være otte kampe i det nye ligaspil og avancement til to 1/16-finaler mod Real Sociedad, mens FC København med møje og besvær vippede Heidenheim ud af Conference League og nu skal forsøge at skabe en stor overraskelse mod Chelsea.
Før ottendedelsfinalerne i de tre Europa-turneringer ligger Superligaen på en 15. plads på UEFA-ranglisten, der giver to danske Champions League-kvalifikationspladser i sommeren 2026, hvis ellers ikke Schweiz eller Polen stryger forbi Danmark i forårets kampe.
FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, sagde tidligere i denne uge, at Superligaen burde stræbe efter at ligge højere end den 15. plads med tanke på, at flere af fodboldnationerne foran Superligaen på listen ikke er skræmmende (læs mere her).
Og hos FC Midtjylland kan fodbolddirektør Peter Sand se fidusen i, at Superligaen bevæger sig højere op end lejet omkring 15. pladsen.
– Sune har en pointe omkring, om vi ikke skal stræbe efter en højere plads end top 15. Selvfølgelig skal vi gå efter det lag, når vi ser på de lande, der ligger i laget fra nummer 10 til 15. Men vi skal huske på, at man godt kan kigge på listen, men det handler jo om at samle point. Der skal vi jo glæde os over hver eneste gang, et Superliga hold samler point. Og det er jo vejen til at få flere hold med, siger Peter Sand til Tipsbladet.
FC Nordsjælland, Silkeborg IF, Randers FC og Brøndby IF har en enkelt gang hver været i Europa-gruppespil den seneste håndfuld år som supplement til FC Midtjylland og FC Københavns regelmæssige pointhøst, og en tredje klub i et europæisk gruppespil hver sæson ville give et løft.
– Vi kan se på landene højere på listen, at de har flere klubber, der samler point. Enten skal man have nogen, der samler rigtig mange point, eller også skal der være flere, der samler.
– Vi har bred enighed om i Superligaen, at vi er konkurrenter derhjemme men holder med hinanden, når vi spiller internationalt. For vi ved, at det går til den fælles liste, siger Peter Sand.
FC København og FC Midtjylland får målt det indbyrdes styrkeforhold søndag aften i Parken, hvor FC København går ind til kampen som etter takket være en bedre målscore end mesterholdet FC Midtjylland.
FCM vandt sæsonens første ligakamp mellem de to hold i Herning i efteråret.
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Manchester United rasende
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
Hård kritik af FC København-stjerne
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Aldrig set før
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
Albert Grønbæk skifter agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER