FC Midtjylland og FC København har været på pointjagt for dem selv og for Superligaen i denne europæiske sæson.
FCM har hevet en god portion point takket være otte kampe i det nye ligaspil og avancement til to 1/16-finaler mod Real Sociedad, mens FC København med møje og besvær vippede Heidenheim ud af Conference League og nu skal forsøge at skabe en stor overraskelse mod Chelsea.
Før ottendedelsfinalerne i de tre Europa-turneringer ligger Superligaen på en 15. plads på UEFA-ranglisten, der giver to danske Champions League-kvalifikationspladser i sommeren 2026, hvis ellers ikke Schweiz eller Polen stryger forbi Danmark i forårets kampe.
FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, sagde tidligere i denne uge, at Superligaen burde stræbe efter at ligge højere end den 15. plads med tanke på, at flere af fodboldnationerne foran Superligaen på listen ikke er skræmmende (læs mere her).
Og hos FC Midtjylland kan fodbolddirektør Peter Sand se fidusen i, at Superligaen bevæger sig højere op end lejet omkring 15. pladsen.
– Sune har en pointe omkring, om vi ikke skal stræbe efter en højere plads end top 15. Selvfølgelig skal vi gå efter det lag, når vi ser på de lande, der ligger i laget fra nummer 10 til 15. Men vi skal huske på, at man godt kan kigge på listen, men det handler jo om at samle point. Der skal vi jo glæde os over hver eneste gang, et Superliga hold samler point. Og det er jo vejen til at få flere hold med, siger Peter Sand til Tipsbladet.
FC Nordsjælland, Silkeborg IF, Randers FC og Brøndby IF har en enkelt gang hver været i Europa-gruppespil den seneste håndfuld år som supplement til FC Midtjylland og FC Københavns regelmæssige pointhøst, og en tredje klub i et europæisk gruppespil hver sæson ville give et løft.
– Vi kan se på landene højere på listen, at de har flere klubber, der samler point. Enten skal man have nogen, der samler rigtig mange point, eller også skal der være flere, der samler.
– Vi har bred enighed om i Superligaen, at vi er konkurrenter derhjemme men holder med hinanden, når vi spiller internationalt. For vi ved, at det går til den fælles liste, siger Peter Sand.
FC København og FC Midtjylland får målt det indbyrdes styrkeforhold søndag aften i Parken, hvor FC København går ind til kampen som etter takket være en bedre målscore end mesterholdet FC Midtjylland.
FCM vandt sæsonens første ligakamp mellem de to hold i Herning i efteråret.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
Højlund stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE