FCM-chef reagerer på FCK-melding: Har en pointe

FC Midtjyllands fodbolddirektør, Peter Sand, er enig med sin FCK-kollega Sune Smith-Nielsen i, at Danmark burde ligge højere på UEFA-ranglisten end den nuværende 15. plads.



FC Midtjylland og FC København har været på pointjagt for dem selv og for Superligaen i denne europæiske sæson.

FCM har hevet en god portion point takket være otte kampe i det nye ligaspil og avancement til to 1/16-finaler mod Real Sociedad, mens FC København med møje og besvær vippede Heidenheim ud af Conference League og nu skal forsøge at skabe en stor overraskelse mod Chelsea.

Før ottendedelsfinalerne i de tre Europa-turneringer ligger Superligaen på en 15. plads på UEFA-ranglisten, der giver to danske Champions League-kvalifikationspladser i sommeren 2026, hvis ellers ikke Schweiz eller Polen stryger forbi Danmark i forårets kampe.

FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, sagde tidligere i denne uge, at Superligaen burde stræbe efter at ligge højere end den 15. plads med tanke på, at flere af fodboldnationerne foran Superligaen på listen ikke er skræmmende (læs mere her).

Og hos FC Midtjylland kan fodbolddirektør Peter Sand se fidusen i, at Superligaen bevæger sig højere op end lejet omkring 15. pladsen.

– Sune har en pointe omkring, om vi ikke skal stræbe efter en højere plads end top 15. Selvfølgelig skal vi gå efter det lag, når vi ser på de lande, der ligger i laget fra nummer 10 til 15. Men vi skal huske på, at man godt kan kigge på listen, men det handler jo om at samle point. Der skal vi jo glæde os over hver eneste gang, et Superliga hold samler point. Og det er jo vejen til at få flere hold med, siger Peter Sand til Tipsbladet.

FC Nordsjælland, Silkeborg IF, Randers FC og Brøndby IF har en enkelt gang hver været i Europa-gruppespil den seneste håndfuld år som supplement til FC Midtjylland og FC Københavns regelmæssige pointhøst, og en tredje klub i et europæisk gruppespil hver sæson ville give et løft.

– Vi kan se på landene højere på listen, at de har flere klubber, der samler point. Enten skal man have nogen, der samler rigtig mange point, eller også skal der være flere, der samler.

– Vi har bred enighed om i Superligaen, at vi er konkurrenter derhjemme men holder med hinanden, når vi spiller internationalt. For vi ved, at det går til den fælles liste, siger Peter Sand.

FC København og FC Midtjylland får målt det indbyrdes styrkeforhold søndag aften i Parken, hvor FC København går ind til kampen som etter takket være en bedre målscore end mesterholdet FC Midtjylland.

FCM vandt sæsonens første ligakamp mellem de to hold i Herning i efteråret.



Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

I dialog med Brøndby

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

En kæmpe sejr

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Rangerer Eriksen over superstjerner

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

‘Har lukket munden på kritikerne’

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…