Steinlein forventer interesse for varm FCM-profil

Claus Steinlein regner med, at præstationen i sejren på 5-1 mod Lazio øger interessen for Gustav Isaksen.



FC Midtjyllands stortalent Gustav Isaksen var her, der og alle vegne, da Lazio torsdag blev nedsablet med hele 5-1 i Europa League.

Den administrerende direktør i klubben, Claus Steinlein, regner med, at præstationen ikke er gået ubemærket hen.

– Der bliver helt sikkert interesse. Der har længe været interesse for Isaksen, fordi han er den spiller, han er.

– Kampen minder mig lidt om, da Simon Kjær bragede igennem ved en italiensk turnering, som alle italienske klubber så.

– De har selvfølgelig også lagt mærke til hans kamp mod Lazio. Det er nok ikke kun italienske klubber, der har set kampen, men de har gode penge, så lad os bare starte med dem, siger Steinlein.

I kampen mod Lazio fik Isaksen med sine finurlige driblinger tiltvunget to straffespark til FCM.

Det ene blev brændt, men kantspilleren var hurtigt over returen, og han fik derfor selv scoret i kampen. 21-årige Gustav Isaksen blev desuden kåret til kampens spiller på MCH Arena.

Efter opgøret blev Steinlein spurgt, om Isaksen kunne blive FCM's dyreste salg i historien.

– Det bliver han, hvis han holder fokus. Vi har hele tiden sagt, at han er et kæmpe talent, der har udviklet sig.

– Han er blevet bedre og bedre de seneste 6-12 måneder, men kampen mod Lazio var et kæmpe svendestykke for ham. Det kunne ikke gøres bedre. Det var smukt.

– Jeg kunne også se på vores akademichef, Flemming Broe, at der var en enkelt tåre i øjet. Han var en meget stolt mand, siger Steinlein med henvisning til Isaksens tid på FCM's akademi.

FCM-anfører Erik Sviatchenko var også imponeret over Isaksens indsats efter opgøret.

– Han er mentalt stærk, og han arbejder hver eneste dag på at blive bedre. Han er prototypen på en spiller, man gerne vil have på sit hold.

– I kampen så vi ham vokse ind på den europæiske scene. Der er stadig lang vej for ham, men man så hans kvaliteter med fart og mod. Det var bare fedt at se, siger Sviatchenko.

Hovedpersonen selv var glad for, at han kunne vise sig selv frem på en stor scene.

– Jeg har aldrig oplevet noget større, vil jeg næsten sige.

– Jeg ved ikke, om det er den bedste kamp, jeg har spillet for FC Midtjylland. Jeg har spillet gode kampe, og kampen mod Lazio var i hvert fald en af dem. Alt ved præstationen gør mig glad.

– Det var et kæmpestort hold, vi mødte, og jeg har stor respekt for Lazio. Det var fedt, at jeg kunne vise mig frem mod et så stort hold, siger Isaksen.

Søndag skal offensivprofilen igen i aktion, når FCM på hjemmebane skal møde FC København i Superligaen.

/ritzau/





Vil ikke juble i Parken




LIVE

Superliga-LIVE: Stjernedommer kommer til Danmark

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

FC København – Lyngby BK

Djukic raser: ‘Af helvedes til’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

I kødet på Rajovic: Det går over i historien