FCM diskuterer transfer med Jesper Hansen

FC Midtjylland og Jesper Hansen har en god dialog om fremtiden, fortæller sportschef Svend Graversen.



Den 1. februar ændrede Jesper Hansens situation i FC Midtjylland sig radikalt. Og langtfra til det bedre.

Her hentede ulvene Jonas Lössl retur til Heden, og så gik der ikke lang tid, før Jesper Hansen måtte sætte sig på bænken og vige pladsen i målet. De seneste måneder har budt på mange splinter i bagdelen.

Dem er veteranmålmanden godt og grundigt træt af, og denne sommer kan meget vel byde på et FC Midtjylland-exit for Jesper Hansen. 

 – Vi snakker med Jesper og hans bagland om, hvad der er det rigtige. Han er 36 år, og hvis han skifter, skal det være til en klub, hvor han har mulighed for at spille. Ellers er det jo bare status quo. Det skal vi have fundet en løsning på, men jeg vil også sige, at vi er rigtig glade, så længe Jesper er i FC Midtjylland, siger sportschef Svend Graversen til tipsbladet.dk.

En potentiel afløser for Jesper Hansen har FC Midtjylland allerede et godt bud på i egne rækker.

Islændingen Elias Rafn Olafsson har i den forgangne sæson været udlejet til FC Fredericia med stor succes, og før det havde tometermanden også et vellykket lejeophold i 2. divisionsklubben Aarhus Fremad.

Nu skal han måske tage kampen op med Jonas Lössl.

– Elias er en mulighed, og han var den bedste målmand i 1. division. Er det nu, han skal ind og bevise sig og føle konkurrencen? Den fingerspidsfornemmelse skal vi have, men der er en lang preseason, og meget kan ske, fastslår Svend Graversen. 

FC Midtjyllands sportschef tør ikke komme med de store forudsigelser om det kommende transfervindue, hvor der ventes at ske en større udskiftning i spillertruppen. Svend Graversen nøjes med at konstatere, at der næppe sker ret meget før efter EM-slutrunden.

Ulvene har dog allerede sagt farvel til Alexander Scholz, der er blevet solgt til Urawa Red Diamonds i Japan – læs mere her

FC Midtjylland har mandag præsenteret Bo Henriksen som ny cheftræner på en tre-årig aftale. 





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Kolding køber stor profil

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil