Der var nedtrykt stemning på Brøndby Stadion efter nederlaget til AGF, men i Herning var humøret selvsagt fantastisk efter søndagens vanvittige Superliga-afslutning.
Og en af dem, der var i feststemning, var rigmanden Anders Holch Povlsen, der sidste år overtog aktiemajoriteten i FC Midtjylland.
– Ja, det er en rigtig god fest, som er takket være et fantastisk hold både på banen og udenfor banen, og takket være en fantastisk opbakning fra hele regionen og fra fans, partnere og sponsorer. Det er en holdånd og et sammenhold, som er helt særligt, og det er vi meget glade og ydmyge over at være en del af, lød det fra FC Midtjylland-ejeren, da han blev interviewet af Viaplay kort efter sidste fløjt.
Anders Holch Povlsen erkender, at det i løbet af anden halvleg blev lige lovligt spændende.
– Arh, det begyndte at blive en lille smule spændende, ikke? Jeg må sige, at der var en nedtrykt stemning i pausen, men tre mål på syv minutter kan gøre en del ved en fodboldkamp. Og så begyndte det ligesom at blive alvor. Vi har været afklarede med, at den lå til Brøndby. Indtil den stod 3-2, så blev det alvor.
– Men vi må sige, at vi bare skal sende en enormt stor og hjertelig tak til vores hjemby Aarhus, for den meget imponerende indsats, de gjorde, hvor de hjalp os. Jeg tør også godt sige, at de har en til gode. Når den dag kommer, at det er omvendt, så kan jeg love dig for, at vi gør alt, hvad vi kan, for at hjælpe dem.
Anders Holch Povlsen blev efterfølgende spurgt, hvad hans håb og drømme er for FC Midtjylland.
– De er store. Men dem må vi lige holde for os selv, og så må vi lige arbejde hårdt. Vi kommer et sted fra, hvor det at gøre en indsats og arbejde for det er altafgørende. Jeg sætter bare pris på sammenholdet. Vi håber, at det her er det første af mange positive ting, men først skal vi gøre os fortjent til det. Vi håber, at vi igennem en stor indsats kan gøre os fortjente til mere.
'Ulvene' indtræder nu i kvalifikationen til Champions League, og Anders Holch Povlsen vil ikke lægge skjul på, at det vil betyde rigtigt meget at nå frem til gruppespillet.
– Det vil være stort. Det er klart, at det, der er spændende er, hvad klubben kan være om fem år, og hvad kan den være om 10 år? Hvor mange fans kan vi have, og hvor stor en opbakning kan klubben have? Og hvor godt kan vi gøre det i Europa?
– Det er altafgørende, og jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at sikre, at fundamentet er klar til, at vi kan møde større udfordringer. Sagt med jysk ydmyghed havde vi ikke regnet med det her mesterskab. Vi havde egentlig først planlagt, at vi næste år skulle gøre os ekstra umage. Men det her tager vi med, lød det fra Anders Holch Povlsen med et stort smil på læben.
FC Midtjylland indtræder i anden runde af Champions League-kvalifikationen.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
DAGENS SPILFORSLAG