Der var nedtrykt stemning på Brøndby Stadion efter nederlaget til AGF, men i Herning var humøret selvsagt fantastisk efter søndagens vanvittige Superliga-afslutning.
Og en af dem, der var i feststemning, var rigmanden Anders Holch Povlsen, der sidste år overtog aktiemajoriteten i FC Midtjylland.
– Ja, det er en rigtig god fest, som er takket være et fantastisk hold både på banen og udenfor banen, og takket være en fantastisk opbakning fra hele regionen og fra fans, partnere og sponsorer. Det er en holdånd og et sammenhold, som er helt særligt, og det er vi meget glade og ydmyge over at være en del af, lød det fra FC Midtjylland-ejeren, da han blev interviewet af Viaplay kort efter sidste fløjt.
Anders Holch Povlsen erkender, at det i løbet af anden halvleg blev lige lovligt spændende.
– Arh, det begyndte at blive en lille smule spændende, ikke? Jeg må sige, at der var en nedtrykt stemning i pausen, men tre mål på syv minutter kan gøre en del ved en fodboldkamp. Og så begyndte det ligesom at blive alvor. Vi har været afklarede med, at den lå til Brøndby. Indtil den stod 3-2, så blev det alvor.
– Men vi må sige, at vi bare skal sende en enormt stor og hjertelig tak til vores hjemby Aarhus, for den meget imponerende indsats, de gjorde, hvor de hjalp os. Jeg tør også godt sige, at de har en til gode. Når den dag kommer, at det er omvendt, så kan jeg love dig for, at vi gør alt, hvad vi kan, for at hjælpe dem.
Anders Holch Povlsen blev efterfølgende spurgt, hvad hans håb og drømme er for FC Midtjylland.
– De er store. Men dem må vi lige holde for os selv, og så må vi lige arbejde hårdt. Vi kommer et sted fra, hvor det at gøre en indsats og arbejde for det er altafgørende. Jeg sætter bare pris på sammenholdet. Vi håber, at det her er det første af mange positive ting, men først skal vi gøre os fortjent til det. Vi håber, at vi igennem en stor indsats kan gøre os fortjente til mere.
'Ulvene' indtræder nu i kvalifikationen til Champions League, og Anders Holch Povlsen vil ikke lægge skjul på, at det vil betyde rigtigt meget at nå frem til gruppespillet.
– Det vil være stort. Det er klart, at det, der er spændende er, hvad klubben kan være om fem år, og hvad kan den være om 10 år? Hvor mange fans kan vi have, og hvor stor en opbakning kan klubben have? Og hvor godt kan vi gøre det i Europa?
– Det er altafgørende, og jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at sikre, at fundamentet er klar til, at vi kan møde større udfordringer. Sagt med jysk ydmyghed havde vi ikke regnet med det her mesterskab. Vi havde egentlig først planlagt, at vi næste år skulle gøre os ekstra umage. Men det her tager vi med, lød det fra Anders Holch Povlsen med et stort smil på læben.
FC Midtjylland indtræder i anden runde af Champions League-kvalifikationen.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Farzam: En gave for FC København
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
OPTAKT
Real Madrid – Elche
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN