FCM er tilbage på træningsbanen: Et af de store mål er lige om hjørnet

De danske mestre er tilbage i træning, og lige om lidt går det løs med sæsonens store målsætning: Kvalifikation til et europæisk gruppespil.



De ved det godt selv. De har ikke kvalificeret sig hyppigt nok til et europæisk gruppespil, og derfor er det næste store målsætning i FC Midtjylland. Og stopper Alexander Scholz glæder sig til at komme i gang med de europæiske kvalifikationskampe, siger han blandt andet til Herning Folkeblad.

FC Midtjylland har bare én gang i klubbens historie formået at komme i et europæisk gruppespil – det var i kølvandet på klubbens første mesterskab nogensinde, og pladsen i Europa kom i hus, da Tim Sparv med en scoring i Southampton sænkede det engelske mandskab i sensommeren 2016.

Men mere vil have mere, og det er også det næste logiske skridt for klubben med de store armbevægelser.

Læs også:AC Horsens lejer angriber i FC Midtjylland

Derfor er man altså gået tidligt i gang efter den korte sommerferie, og håbet er naturligvis for FCM, at de kan booke billet til et gruppespil.

– Mentalt har vi skullet tænke hurtigt, fordi vi i løbet af ganske få dage har skullet lægge en hel sæson med 13 måneders fysisk og mental belastning bag os, siger Alexander Scholz til Herning Folkeblad og forklarer:

– Mentalt skal vi kunne omstille os hurtigt, fordi et af vores næste store mål (Champions League-kvalifikationen, red.) venter lige rundt om hjørne. Ellers er vi ikke, hvor vi skal være om et par uger.

Læs også:Vigtigt for FCM’s vej i CL: Cheftræner hepper på Juventus og Barcelona

Klubben starter i Champions League-kvalifikationens anden runde, og ryger både Lyon og Napoli ud af den igangværende CL-turnering, seedes FCM i anden runde. Går et af de to hold videre, er FCM useedet i anden runde.

Hvis man ryger ud af Champions League-kvalifikationen, får man en ny chance i Europa League-kvalifikationen.

FC Midtjylland finder på mandag ud af, hvem klubben skal møde i 2. runde af kvalifikationen. Kampen spilles den 25. eller 26. august.

Læs også:Medie: Bo Henriksen vil have 22 millioner for Horsens-juvel
Læs også:Medie: FCM og SønderjyskE stort set enige om Marc Dal Hende
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Emre Mor har tyrkiske og italienske bejlere




Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’




LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

– Det var virkelig pinligt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Emre Mor færdig

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Miraklernes tid er ikke forbi

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Manchester United – Liverpool



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Martin Jørgensen lander nyt job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Det ser sort ud for B.93



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tottenham jagter choktransfer