De ved det godt selv. De har ikke kvalificeret sig hyppigt nok til et europæisk gruppespil, og derfor er det næste store målsætning i FC Midtjylland. Og stopper Alexander Scholz glæder sig til at komme i gang med de europæiske kvalifikationskampe, siger han blandt andet til Herning Folkeblad.
FC Midtjylland har bare én gang i klubbens historie formået at komme i et europæisk gruppespil – det var i kølvandet på klubbens første mesterskab nogensinde, og pladsen i Europa kom i hus, da Tim Sparv med en scoring i Southampton sænkede det engelske mandskab i sensommeren 2016.
Men mere vil have mere, og det er også det næste logiske skridt for klubben med de store armbevægelser.
Læs også:AC Horsens lejer angriber i FC Midtjylland
Derfor er man altså gået tidligt i gang efter den korte sommerferie, og håbet er naturligvis for FCM, at de kan booke billet til et gruppespil.
– Mentalt har vi skullet tænke hurtigt, fordi vi i løbet af ganske få dage har skullet lægge en hel sæson med 13 måneders fysisk og mental belastning bag os, siger Alexander Scholz til Herning Folkeblad og forklarer:
– Mentalt skal vi kunne omstille os hurtigt, fordi et af vores næste store mål (Champions League-kvalifikationen, red.) venter lige rundt om hjørne. Ellers er vi ikke, hvor vi skal være om et par uger.
Læs også:Vigtigt for FCM’s vej i CL: Cheftræner hepper på Juventus og Barcelona
Klubben starter i Champions League-kvalifikationens anden runde, og ryger både Lyon og Napoli ud af den igangværende CL-turnering, seedes FCM i anden runde. Går et af de to hold videre, er FCM useedet i anden runde.
Hvis man ryger ud af Champions League-kvalifikationen, får man en ny chance i Europa League-kvalifikationen.
FC Midtjylland finder på mandag ud af, hvem klubben skal møde i 2. runde af kvalifikationen. Kampen spilles den 25. eller 26. august.
Læs også:Medie: Bo Henriksen vil have 22 millioner for Horsens-juvel
Læs også:Medie: FCM og SønderjyskE stort set enige om Marc Dal Hende
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Emre Mor har tyrkiske og italienske bejlere
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
LIVE: Vild afgørelse – de bliver udspillet
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Så er det officielt
Knuser Silkeborg i afskedskamp
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Lewandowski forlader FC Barcelona
OB slutter sæsonen med et nederlag
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– Niels Frederiksen er en legende!
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
OPTAKT
