– Der er nogle, der ikke helt spiller nok. Det skal vi kigge på, for de har også deres karrierer at tænke på. Der har vi en god snak med nogle af spillerne, og så må vi se, hvad der sker.
Sådan sagde FC Midtjylland sportschef, Svend Graversen, efter mandagens storsejr over Viborg, som gør, at FC Midtjylland overvintrer på førstepladsen i Superligaen efter en imponerende sammensat stime af sejre.
Dermed kan det tyde på, at der venter en mindre oprydning i FC Midtjylland til januar, når transfervinduet åbner igen. En af de spillere, som kan være på vej ud af svingdøren, er norske Iver Fossum, der slet ikke har været i truppen i FC Midtjyllands tre seneste Superliga-kampe, selv om han har været kampklar. Klubbens cheftræner Thomas Thomasberg har den ærlige kasket på, da Tipsbladet fanger ham over telefonen for en snak om blandt andet Fossums situation.
– Han er måske en af dem, som ikke har fået den rolle, som han havde ønsket, eller vi også troede, han ville få. Det kigger man selvfølgelig på. Er det bedre for ham, at han skal videre i verden end at være i den rolle, som han har været i her, så kunne han godt være en af dem, som er blevet nævnt, uden jeg gider gå i detaljer med hvert enkelt spiller.
– Men det giver sig selv, når du har set, at han har været ude af truppen uden at have været skadet, at det hverken har været det, som han eller vi havde ønsket, da vi hentede ham.
Iver Fossum kan have spillet sin sidste kamp for FC Midtjylland. Foto: Jan Christensen/Getty Images.
Iver Fossum kom til i sommer, efter kontrakten med AaB var udløbet. Han står noteret for ti officielle førsteholdskampe for FC Midtjylland, men kun fire i Superligaen.
Det handler om at motivere dem
Ellers er Thomasberg – forståeligt nok – ganske tilfreds med sin spillertrup, som han ikke selv mener er alt for stor. Han går da heller ikke ned på kvalitet eller trupbredde.
Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, har tidligere skrevet, at Thomasbergs helt store opgave er at stille alle tilfredse og holde alle på dupperne. Man har en trup til at deltage i tre turneringer, men man spiller kun i Superligaen.
Selv tager Thomasberg den med ro, når snakken falder på, hvordan han vil bevare gnisten i alle spilleres øjne.
– Det løser jeg ved at snakke med den trup, du har, både dem der starter, og dem der sidder udenfor. Mange vil spille, og vi kan ikke have alle i spil, men det handler om at motivere dem og være på dem, og de skal også selv føle, at de kan give noget til holdet, om det så er fra bænken eller fra start af.
– Vi har lavet nogle tiltag udenfor banen med nogle teambuilding-ture og nogle personlighedsprofiler, og det har gjort, at den her nye trup lidt hurtigere har vokset sammen til et stærkt omklædningsrum med spillere, der vil give lidt ekstra til hinanden.
FC Midtjylland gik på vinterpause med seks Superligasejre i træk.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT