– Der er nogle, der ikke helt spiller nok. Det skal vi kigge på, for de har også deres karrierer at tænke på. Der har vi en god snak med nogle af spillerne, og så må vi se, hvad der sker.
Sådan sagde FC Midtjylland sportschef, Svend Graversen, efter mandagens storsejr over Viborg, som gør, at FC Midtjylland overvintrer på førstepladsen i Superligaen efter en imponerende sammensat stime af sejre.
Dermed kan det tyde på, at der venter en mindre oprydning i FC Midtjylland til januar, når transfervinduet åbner igen. En af de spillere, som kan være på vej ud af svingdøren, er norske Iver Fossum, der slet ikke har været i truppen i FC Midtjyllands tre seneste Superliga-kampe, selv om han har været kampklar. Klubbens cheftræner Thomas Thomasberg har den ærlige kasket på, da Tipsbladet fanger ham over telefonen for en snak om blandt andet Fossums situation.
– Han er måske en af dem, som ikke har fået den rolle, som han havde ønsket, eller vi også troede, han ville få. Det kigger man selvfølgelig på. Er det bedre for ham, at han skal videre i verden end at være i den rolle, som han har været i her, så kunne han godt være en af dem, som er blevet nævnt, uden jeg gider gå i detaljer med hvert enkelt spiller.
– Men det giver sig selv, når du har set, at han har været ude af truppen uden at have været skadet, at det hverken har været det, som han eller vi havde ønsket, da vi hentede ham.
Iver Fossum kan have spillet sin sidste kamp for FC Midtjylland. Foto: Jan Christensen/Getty Images.
Iver Fossum kom til i sommer, efter kontrakten med AaB var udløbet. Han står noteret for ti officielle førsteholdskampe for FC Midtjylland, men kun fire i Superligaen.
Det handler om at motivere dem
Ellers er Thomasberg – forståeligt nok – ganske tilfreds med sin spillertrup, som han ikke selv mener er alt for stor. Han går da heller ikke ned på kvalitet eller trupbredde.
Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, har tidligere skrevet, at Thomasbergs helt store opgave er at stille alle tilfredse og holde alle på dupperne. Man har en trup til at deltage i tre turneringer, men man spiller kun i Superligaen.
Selv tager Thomasberg den med ro, når snakken falder på, hvordan han vil bevare gnisten i alle spilleres øjne.
– Det løser jeg ved at snakke med den trup, du har, både dem der starter, og dem der sidder udenfor. Mange vil spille, og vi kan ikke have alle i spil, men det handler om at motivere dem og være på dem, og de skal også selv føle, at de kan give noget til holdet, om det så er fra bænken eller fra start af.
– Vi har lavet nogle tiltag udenfor banen med nogle teambuilding-ture og nogle personlighedsprofiler, og det har gjort, at den her nye trup lidt hurtigere har vokset sammen til et stærkt omklædningsrum med spillere, der vil give lidt ekstra til hinanden.
FC Midtjylland gik på vinterpause med seks Superligasejre i træk.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
NYHEDER