Ny FCM-spiller kan ryge til januar: Giver sig selv

FC Midtjylland kommer sandsynligvis til at vinke farvel til nogle fra truppen til januar, og en af disse bliver nok Iver Fossum.



– Der er nogle, der ikke helt spiller nok. Det skal vi kigge på, for de har også deres karrierer at tænke på. Der har vi en god snak med nogle af spillerne, og så må vi se, hvad der sker.

Sådan sagde FC Midtjylland sportschef, Svend Graversen, efter mandagens storsejr over Viborg, som gør, at FC Midtjylland overvintrer på førstepladsen i Superligaen efter en imponerende sammensat stime af sejre. 

Dermed kan det tyde på, at der venter en mindre oprydning i FC Midtjylland til januar, når transfervinduet åbner igen. En af de spillere, som kan være på vej ud af svingdøren, er norske Iver Fossum, der slet ikke har været i truppen i FC Midtjyllands tre seneste Superliga-kampe, selv om han har været kampklar. Klubbens cheftræner Thomas Thomasberg har den ærlige kasket på, da Tipsbladet fanger ham over telefonen for en snak om blandt andet Fossums situation.

– Han er måske en af dem, som ikke har fået den rolle, som han havde ønsket, eller vi også troede, han ville få. Det kigger man selvfølgelig på. Er det bedre for ham, at han skal videre i verden end at være i den rolle, som han har været i her, så kunne han godt være en af dem, som er blevet nævnt, uden jeg gider gå i detaljer med hvert enkelt spiller.

– Men det giver sig selv, når du har set, at han har været ude af truppen uden at have været skadet, at det hverken har været det, som han eller vi havde ønsket, da vi hentede ham.

Iver Fossum kan have spillet sin sidste kamp for FC Midtjylland. Foto: Jan Christensen/Getty Images.

Iver Fossum kom til i sommer, efter kontrakten med AaB var udløbet. Han står noteret for ti officielle førsteholdskampe for FC Midtjylland, men kun fire i Superligaen.

Det handler om at motivere dem
Ellers er Thomasberg – forståeligt nok – ganske tilfreds med sin spillertrup, som han ikke selv mener er alt for stor. Han går da heller ikke ned på kvalitet eller trupbredde. 

Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, har tidligere skrevet, at Thomasbergs helt store opgave er at stille alle tilfredse og holde alle på dupperne. Man har en trup til at deltage i tre turneringer, men man spiller kun i Superligaen. 

Selv tager Thomasberg den med ro, når snakken falder på, hvordan han vil bevare gnisten i alle spilleres øjne. 

– Det løser jeg ved at snakke med den trup, du har, både dem der starter, og dem der sidder udenfor. Mange vil spille, og vi kan ikke have alle i spil, men det handler om at motivere dem og være på dem, og de skal også selv føle, at de kan give noget til holdet, om det så er fra bænken eller fra start af.

– Vi har lavet nogle tiltag udenfor banen med nogle teambuilding-ture og nogle personlighedsprofiler, og det har gjort, at den her nye trup lidt hurtigere har vokset sammen til et stærkt omklædningsrum med spillere, der vil give lidt ekstra til hinanden.

FC Midtjylland gik på vinterpause med seks Superligasejre i træk.





– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Jagter Christian Nørgaard

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

‘Derfor forlod jeg Brøndby’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

FC København – FC Nordsjælland

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Stort Brøndby-boost

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Præsenterer Thomas Franks afløser

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

FC København-boss reagerer på tilråb

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Danmark indleder med et brag mod Norge

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

– Enten FCK eller også stopper han?

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland