FCM-fans bliver væk fra guldbrag: Vil ikke stjæle fokus

De mest fanatiske FC Midtjylland-fans vil ikke være til stede til aftenens guldbrag mod FC København. De er bange for, at de ikke vil kunne overholde retningslinjerne og bliver derfor væk.



Det kan blive en kæmpe fest i Herning torsdag aften, når FC Midtjylland kan sikre sig guldet hjemme på MCH Arena mod de direkte konkurrenter fra FC København. 

For en FC Midtjylland-fan kan det vel næsten ikke blive større, men de mest fanatiske kommer slet ikke til at være til stede. De har selv valgt at blive væk for ikke at stjæle fokus, hvis de ikke kan overholde de gældende retningslinjer.

– Hvad er chancen for, at de 80-100 fra det her miljø ville kunne blive siddende i det tilfælde, at FCM er på vej mod guldet hen mod slutningen af kampen? Vi kan ikke garantere, at vi ville kunne holde os inden for reglerne, og så er det svært at tage beslutningen i fællesskab midt i kampens hede. Det så man i pokalfinalen, siger Mads Bek, der er FC Midtjylland-fan og talsmand for de uofficielle FCM-fangrupperinger, til BT.

Han understreger samtidig, at det ikke er et boykot, og at udeblivelsen ikke er dramatisk. Fansene ønsker bare ikke at overtræde reglerne ved så stor en begivenhed og føler ikke, at de kan bidrage med den rette indlevelse, hvis de skal sidde ned, fortæller han.

FC Midtjylland forventer, at 4800 tilskuere vil være til stede til aftenens guldkamp. Der er kampstart i Herning klokken 20.00.





Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Det er ringe ad helvede til’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Randers FC – OB

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!