HERNING (Tipsbladet): Hvis man var i tvivl om, at FC Midtjylland-spillerne var skuffede, kunne man forvisse sig om det efter kampen.
Her gik der over en time efter slutfløjtet, før de kom ud fra omklædningsrummet.
Målmand Jonas Lössl sippede til en fadøl og skulle have lidt mere til middag oppe til den sene aftensmad.
Men feststemning var der sandelig ikke.
Buhråb mod Christian Sørensen
Det var der heller ikke til sølvmedalje-ceremonien, hvor FCM-spillerne tydeligvis ikke nød at få deres metal hængt om halsen.
Dele af FCM’s fanafsnit kvitterede med nogle sekunders vedholdende buhråb, da Christian Sørensens navn blev råbt op, og han skulle gå hen for at få hængt sølvet om halsen.
Det har været et voldsomt svært år for Christian Sørensen, der var så uheldig at brække foden lige efter, han var skiftet til FCM fra FCK i august.
Siden har backen ikke været blandt Thomasbergs foretrukne, heller ikke når skader har ramt holdet.

Sørensens Viborg-fortid og et vinter-transfervindue, hvor han endte med at blive, har ikke gjort Sørensen populær.
I truppen har der året igennem dog ikke været nogen, der har haft noget at udsætte på den nye og uheldige holdkammerat.
Og Jonas Lössl var ikke fan af tilråbene, da han blev spurgt til det efter kampen af den skrevne presse.
– Jeg klappede af ham. Det er jo deres sag, hvad de gør. Jeg synes, det er ærgerligt. Han er min holdkammerat, og det har han været hele sæsonen. Og han har bidraget med det, han nu kunne, siger Jonas Lössl.
Er det ikke mere end ærgerligt? At fansene vender sig ryggen mod sin egen spiller?
– Det er jo fansens sag. I ved godt, hvilken historie der ligger der, og hvilke trøjer, der ligger der, og alt muligt. Jeg er holdkammerat med Christian og bakker ham op. Derfor stod jeg og klappede, da han kom op.
– Fodbold er store følelser. Og der er loyalitet og sådan noget. Jeg er ikke dybt nok inde i sagen til at forstå præcis, hvad det er, der får dem til det. Jeg kan forholde mig til mit eget synspunkt, og det er, at jeg også ser ham til hverdag. Han er en god ven, og han er en holdkammerat, og vi står sammen derinde, og vi beskytter hinanden. Så derfor synes jeg, at han skulle klappes ind ligesom alle os andre, siger Jonas Lössl.
Dyb ærgrelse
For FCM-veteranen var det alt andet end tilfredsstillende, at FCM endte med sølv.
– Skal jeg fremhæve en kamp, er det den direkte duel med FCK i tredjesidste runde. Det er ikke fordi, jeg står her og konkluderer og siger, at vi skulle have gjort en masse anderledes, men det var jo vores mulighed for at tage bolden over på vores halvdel, og den misser vi jo, siger Jonas Lössl.
– Jeg vil ikke stå og sige, at det er ufortjent. Stort tillykke til FCK. De har spillet en flot sæson og været gode på de vigtigste tidspunkter. Det er stærkt af dem. De har et rigtig, rigtig stærkt hold.
FCM finder torsdag ud af, om man skal i Europa League eller Conference League, når FCK og Silkeborg spiller pokalfinale på MCH Arena.
Er det ok, at FCM's fans buhede af Christian Sørensen i dag?
0 Votes
FCK-sejr sender FCM i Europa League, mens SIF tager Europa League-billetten ligesom sidste år, hvis man vinder kampen på MCH Arena.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AVIS Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
OPTAKT