FCM-fans skabte ballade i Silkeborg: Politiet trak knipler og satte hunde ind

Da en gruppe FC Midtjylland-fans kom i klammeri med kontrollører på Jysk Park i Silkeborg, trådte politiet til med knipler og politihunde. Tre fans er sigtet, og fire kontrollører måtte på skadestuen.



Der var ifølge politiet en FC Midtjylland-fan, der skabte ballade i udebaneafsnittet i Silkeborg søndag aften, og da kontrollørerne ville have fat i manden, forsøgte en gruppe med-fans at stoppe det.

Det fik politiet til at blande sig med både knipler og politihunde.

– Kontrollørerne blev stormet af en stor gruppe FCM-fans, og så rykkede vi ind. En kontrollør blev blandt andet sparket i maven af en FCM-tilhænger. Vi var nødt til at trække stavene og sætte hunde ind mod grupperingen, siger Flemming Just, der er politiassistent ved politiet i Silkeborg, til Herning Folkeblad.

Han kan ikke fortælle, om nogen tilskuere fik slag med kniplerne eller blev bidt af hundene. Til gengæld står det klart, at fire kontrollører måtte på skadestuen for at få tilset mindre skader. Derudover er tre FCM-fans sigtet for forskellige overtrædelser.

Tidligere på dagen var en vagt i FC Københavns udebaneafsnit på Brøndby Stadion indblandet i en episode med et kanonslag. En tilskuer kastede kanonslaget, så det eksploderede tæt på vagten, der måtte undersøges nærmere af lægen.

FC København har siden taget klar afstand fra tilskuerens handling.

– Uanset udfaldet af disse undersøgelser gør vi det klart, at det indlysende er komplet idiotisk, uacceptabelt og farligt at kaste med kanonslag, og vi tager skarp afstand fra, at man kan finde på at udsætte andre for fare på den måde, lød det i en udmelding fra klubben tidligere på mandagen.

Søndagens problemer til trods er der i disse år historisk få anholdelser i forbindelse med Superliga-kampe. Politiets statistik for perioden 2006/07 til 2017/18 viser, at der de fire seneste sæsoner var 0,5, 0,3, 0,3 og 0,4 anholdelser pr. kamp i gennemsnit. 





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Overvejer AGF-forlængelse

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit