FCM forlænger med talentfuld nigerianer

19-årige Raphael Onyedika har underskrevet en fuldtidskontrakt, som binder parterne sammen til sommeren 2025



FC Midtjylland har sikret sig papir på et af deres unge talenter det næste halve årti.

Det oplyser klubbens på sin hjemmeside.

Den unge nigerianer Raphael Onyedika har nemlig underskrevet sin første fuldtidskontrakt – en kontrakt som løber frem til sommeren 2025. Fra 1. juli 2020 bliver Raphael Onyedika fuldgyldigt medlem af den FCM-trup, som han så ofte har siddet og kigget på, når Superligamandskabet spillede hjemme på MCH Arena.

– Jeg er meget stolt, og jeg er også meget glad. Det var ikke let at komme til Danmark, hvor kulturen og ikke mindst vejret var anderledes end det, jeg var vant til, men heldigvis lønner hårdt arbejde sig, siger Raphael Onyedika til klubbens hjemmeside og uddyber.

Læs også:Superliga powerranking: FCM brøler af de tandløse løver, BIF dufter metal

– At klubben tror på mig og mit potentiale gør, at jeg fokuserer endnu mere på at udvikle mig både på og uden for banen, lyder det ydmygt fra den unge FCM-spiller.

Han kalder sin nye kontrakt for en stor drøm, der går i opfyldelse, men han har ikke planer om at ændre sig, selv om underskriften er sat på kontrakten.

– Jeg fortsætter med at arbejde hårdt og ydmygt, og jeg er bevidst om, at der nu venter mig en udfordring på et helt andet niveau, men jeg glæder mig til det, slår Raphael Onyedika fast, og han glæder sig ligeledes til at træne sammen med Superligaspillerne.

– Selvfølgelig venter der tilpasning, men det er min plan at bevise mig som menneske og spiller, så jeg på den måde lever op til den tillid, FC Midtjylland viser mig, siger Raphael Onyedika.

Læs også:Peter Løvenkrands forlader Rangers: Søger nye udfordringer

Hos FC Midtjylland udtrykker sportschef Svend Graversen glæde over forlængelsen med Raphael Onyedika.

– Det er en fantastisk historie, at Raphael nu har gjort sig fortjent til at tage næste skridt i sin karriere via ophold på vores akademi i Nigeria og vores akademi her i det midtjyske.

– Raphael har vi omskolet til et mere defensivt udgangspunkt, hvor han får det optimale ud af sit enorme potentiale fysisk, og vi glæder os til at følge en ihærdig spiller med et stærkt mindset. Vi har med en ydmyg og hårdtarbejdende ung mand at gøre, så vi ser meget frem til at fortsætte det gode samarbejde, siger Svend Graversen.

Læs også:FAKTA: Så mange fans kan klubberne tage imod
Læs også:FCN-stopper før FCM: Kan sagtens udfordre dem




Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Hold nu kæft, hvor er han god!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Teaser for ny AGF-aftale

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Salah sender særlig besked

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

AGF sluttede af med et brag

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria