FCM-formand: Ankersens exit faktor for Benham-salg

Det var en medvirkende faktor, at Rasmus Ankersen forlod FCM, at man nu ser Matthew Benham forlade midtjyderne.



FC Midtjylland har tirsdag afholdt pressemøde, hvor resultatet blandt andet blev, at Matthew Benham er helt ude som ejer af klubbens, mens Anders Holch Povlsen og Heartland er ny majoritetsejer af FCM.

Overfor den fremmødte presse fortæller bestyrelsesformand for midtjyderne Cliff Crown om, at afskeden med Rasmus Ankersen fik englænderen til at kigge sig om efter at komme videre.

– Jeg vil sige, at det har været en medvirkende faktor. Vi fortsatte jo efter, at Rasmus forlod og jeg tog over (efter ham red.) som bestyrelsesformand. Vi byggede et ret stort forhold med alle i Midtjylland, og vi er alle utroligt glade for det forhold, som vi har, og det vi har udviklet som fodboldklub. Både på og udenfor banen, siger han og fortsætter:

– Men det var ultimativt vil jeg blive ved med at sige, at det var nede til det forhold, som vi havde bygget med Heartland, som endelig afgjorde beslutningen, lyder det fra Cliff Crown.

Rasmus Ankersen kom ind sammen med Benham tilbage i sommeren 2014. Her blev Ankersen indsat som bestyrelsesformand i FCM, mens han også var sportsdirektør i Brentford.

Det sluttede i december 2021, hvor han stoppede i FCM og Brentford, hvorefter han sammen med en gruppe begyndte at købe fodboldklubber op, hvor engelske Southampton er den største af dem.

Endvidere fortæller Cliff Crown, at forløbet med salget af aktierne varede i et års tid. Han finder det dog ikke passende at kommentere på prisen af aktierne, som nu er overgået til Holch Povlsen og dermed, hvad værdien af FCM er nu.

Matthew Benham har desuden slået fast, at FCM er et bedre sted nu end dengang, hvor han købte dem. Læs mere om det her.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Mexico – Ecuador

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afviste Premier League-klubber

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

England – DR Congo

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’