FCM-formand: Ankersens exit faktor for Benham-salg

Det var en medvirkende faktor, at Rasmus Ankersen forlod FCM, at man nu ser Matthew Benham forlade midtjyderne.



FC Midtjylland har tirsdag afholdt pressemøde, hvor resultatet blandt andet blev, at Matthew Benham er helt ude som ejer af klubbens, mens Anders Holch Povlsen og Heartland er ny majoritetsejer af FCM.

Overfor den fremmødte presse fortæller bestyrelsesformand for midtjyderne Cliff Crown om, at afskeden med Rasmus Ankersen fik englænderen til at kigge sig om efter at komme videre.

– Jeg vil sige, at det har været en medvirkende faktor. Vi fortsatte jo efter, at Rasmus forlod og jeg tog over (efter ham red.) som bestyrelsesformand. Vi byggede et ret stort forhold med alle i Midtjylland, og vi er alle utroligt glade for det forhold, som vi har, og det vi har udviklet som fodboldklub. Både på og udenfor banen, siger han og fortsætter:

– Men det var ultimativt vil jeg blive ved med at sige, at det var nede til det forhold, som vi havde bygget med Heartland, som endelig afgjorde beslutningen, lyder det fra Cliff Crown.

Rasmus Ankersen kom ind sammen med Benham tilbage i sommeren 2014. Her blev Ankersen indsat som bestyrelsesformand i FCM, mens han også var sportsdirektør i Brentford.

Det sluttede i december 2021, hvor han stoppede i FCM og Brentford, hvorefter han sammen med en gruppe begyndte at købe fodboldklubber op, hvor engelske Southampton er den største af dem.

Endvidere fortæller Cliff Crown, at forløbet med salget af aktierne varede i et års tid. Han finder det dog ikke passende at kommentere på prisen af aktierne, som nu er overgået til Holch Povlsen og dermed, hvad værdien af FCM er nu.

Matthew Benham har desuden slået fast, at FCM er et bedre sted nu end dengang, hvor han købte dem. Læs mere om det her.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FC København-boss i fremskredne forhandlinger



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Norge – Frankrig

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Uruguay – Spanien

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AaB dæmper superligaforventninger

De er enige med Mathias Jensen