FCM-formand: Ankersens exit faktor for Benham-salg

Det var en medvirkende faktor, at Rasmus Ankersen forlod FCM, at man nu ser Matthew Benham forlade midtjyderne.



FC Midtjylland har tirsdag afholdt pressemøde, hvor resultatet blandt andet blev, at Matthew Benham er helt ude som ejer af klubbens, mens Anders Holch Povlsen og Heartland er ny majoritetsejer af FCM.

Overfor den fremmødte presse fortæller bestyrelsesformand for midtjyderne Cliff Crown om, at afskeden med Rasmus Ankersen fik englænderen til at kigge sig om efter at komme videre.

– Jeg vil sige, at det har været en medvirkende faktor. Vi fortsatte jo efter, at Rasmus forlod og jeg tog over (efter ham red.) som bestyrelsesformand. Vi byggede et ret stort forhold med alle i Midtjylland, og vi er alle utroligt glade for det forhold, som vi har, og det vi har udviklet som fodboldklub. Både på og udenfor banen, siger han og fortsætter:

– Men det var ultimativt vil jeg blive ved med at sige, at det var nede til det forhold, som vi havde bygget med Heartland, som endelig afgjorde beslutningen, lyder det fra Cliff Crown.

Rasmus Ankersen kom ind sammen med Benham tilbage i sommeren 2014. Her blev Ankersen indsat som bestyrelsesformand i FCM, mens han også var sportsdirektør i Brentford.

Det sluttede i december 2021, hvor han stoppede i FCM og Brentford, hvorefter han sammen med en gruppe begyndte at købe fodboldklubber op, hvor engelske Southampton er den største af dem.

Endvidere fortæller Cliff Crown, at forløbet med salget af aktierne varede i et års tid. Han finder det dog ikke passende at kommentere på prisen af aktierne, som nu er overgået til Holch Povlsen og dermed, hvad værdien af FCM er nu.

Matthew Benham har desuden slået fast, at FCM er et bedre sted nu end dengang, hvor han købte dem. Læs mere om det her.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

FC Midtjylland – Brøndby IF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Froholdt med vild hæder i Portugal

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salah sender særlig besked

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC København – Randers FC

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester City vinder FA Cup

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Ny offensiv transfer i FCN?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!