FC Midtjylland har tirsdag afholdt pressemøde, hvor resultatet blandt andet blev, at Matthew Benham er helt ude som ejer af klubbens, mens Anders Holch Povlsen og Heartland er ny majoritetsejer af FCM.
Overfor den fremmødte presse fortæller bestyrelsesformand for midtjyderne Cliff Crown om, at afskeden med Rasmus Ankersen fik englænderen til at kigge sig om efter at komme videre.
– Jeg vil sige, at det har været en medvirkende faktor. Vi fortsatte jo efter, at Rasmus forlod og jeg tog over (efter ham red.) som bestyrelsesformand. Vi byggede et ret stort forhold med alle i Midtjylland, og vi er alle utroligt glade for det forhold, som vi har, og det vi har udviklet som fodboldklub. Både på og udenfor banen, siger han og fortsætter:
– Men det var ultimativt vil jeg blive ved med at sige, at det var nede til det forhold, som vi havde bygget med Heartland, som endelig afgjorde beslutningen, lyder det fra Cliff Crown.
Rasmus Ankersen kom ind sammen med Benham tilbage i sommeren 2014. Her blev Ankersen indsat som bestyrelsesformand i FCM, mens han også var sportsdirektør i Brentford.
Det sluttede i december 2021, hvor han stoppede i FCM og Brentford, hvorefter han sammen med en gruppe begyndte at købe fodboldklubber op, hvor engelske Southampton er den største af dem.
Endvidere fortæller Cliff Crown, at forløbet med salget af aktierne varede i et års tid. Han finder det dog ikke passende at kommentere på prisen af aktierne, som nu er overgået til Holch Povlsen og dermed, hvad værdien af FCM er nu.
Matthew Benham har desuden slået fast, at FCM er et bedre sted nu end dengang, hvor han købte dem. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
EKSKLUSIVT