FC Midtjylland har tirsdag afholdt pressemøde, hvor resultatet blandt andet blev, at Matthew Benham er helt ude som ejer af klubbens, mens Anders Holch Povlsen og Heartland er ny majoritetsejer af FCM.
Overfor den fremmødte presse fortæller bestyrelsesformand for midtjyderne Cliff Crown om, at afskeden med Rasmus Ankersen fik englænderen til at kigge sig om efter at komme videre.
– Jeg vil sige, at det har været en medvirkende faktor. Vi fortsatte jo efter, at Rasmus forlod og jeg tog over (efter ham red.) som bestyrelsesformand. Vi byggede et ret stort forhold med alle i Midtjylland, og vi er alle utroligt glade for det forhold, som vi har, og det vi har udviklet som fodboldklub. Både på og udenfor banen, siger han og fortsætter:
– Men det var ultimativt vil jeg blive ved med at sige, at det var nede til det forhold, som vi havde bygget med Heartland, som endelig afgjorde beslutningen, lyder det fra Cliff Crown.
Rasmus Ankersen kom ind sammen med Benham tilbage i sommeren 2014. Her blev Ankersen indsat som bestyrelsesformand i FCM, mens han også var sportsdirektør i Brentford.
Det sluttede i december 2021, hvor han stoppede i FCM og Brentford, hvorefter han sammen med en gruppe begyndte at købe fodboldklubber op, hvor engelske Southampton er den største af dem.
Endvidere fortæller Cliff Crown, at forløbet med salget af aktierne varede i et års tid. Han finder det dog ikke passende at kommentere på prisen af aktierne, som nu er overgået til Holch Povlsen og dermed, hvad værdien af FCM er nu.
Matthew Benham har desuden slået fast, at FCM er et bedre sted nu end dengang, hvor han købte dem. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Portugal – DR Congo
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Deadline overskredet: FC København melder ud
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
OPTAKT
Argentina – Algeriet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen