Ikke med mod PSV: Håber Sviatchenko spiller fredag

FC Midtjylland forventer, at Mikael Anderson og Nicolas Madsen er til rådighed igen på fredag mod Sønderjyske.



FC Midtjylland har været hårdt ramt af afbud i den seneste periode, hvor der ud over Superliga også har været Champions League-kvalifikation på programmet.

Klubben har især været ramt af coronakarantæner til Henrik Dalsgaard, Pione Sisto, Mikael Anderson, Daniel Høegh og Nicolas Madsen, men nu er der angiveligt lys for enden af tunellen for FCM’s coronaproblemer.

Cheftræner Bo Henriksen siger nemlig, at man forventer at have islandske Mikael Anderson og unge Nicolas Madsen tilbage til fredagens superligakamp mod Sønderjyske.

– Ud fra hvad jeg ved, kommer der vist et par stykker tilbage inden kampen på fredag, og jeg skal lige være helt sikker onsdag efter møde med lægestaben, men jeg tror, det er Mikael Anderson og Nicolas Madsen, siger FCM-træneren.

Coronakarantænerne er langt fra FCM’s eneste afbud for tiden.

For det brasilianske nyindkøb Juninho afsonede tirsdag den tredje af seks karantænedage på tværs af alle turneringer og er altså ude indtil september, mens både svenske Jens-Lys Cajuste og Sory Kaba ikke har været i truppen på det seneste. Angiveligt grundet forestående salg.

I tirsdagens Champions League-returopgør mod PSV Eindhoven, som blev tabt 0-1 og endte 0-4 samlet, sad også anfører Erik Sviatchenko ude grundet skadesrisiko.

Bo Henriksen håber at have anføreren tilbage mod Sønderjyske, mens han ser frem til ugen efter, hvor flere coronaramte spillere frigives fra karantæne.

– Vi håber på at have Sviatchenko tilbage på fredag, og der bliver arbejdet på det. Lykkes det ikke, har vi heldigvis en periode uden så mange kampe, hvor han kan blive klar.

– Jeg glæder mig rigtig meget til at skulle udtage holdet efter på fredag, for der kommer der til at være rigtig mange, som kommer til at være i spil igen, siger træneren.

I perioden med mange afbud har FCM trukket på mange af de samme spillere, men kantspilleren Anders Dreyer svarer kontant på spørgsmålet til, hvorvidt det har været trættende.

– Nej, det har det ikke været. Det er vores arbejde, og selvfølgelig er vi klar til at spille hele tiden, siger Dreyer.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

LIVE: Slutfløjt i Parken

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på