FCM har afvist millionbud på profil: Jagter guld

Efter indkøb for over 200 millioner kroner i 2023 har FC Midtjylland tilsyneladende ikke tænkt sig at lade profiler gå i januarvinduet forud for forårets gulddyst med FCK og Brøndby.



Oven på et skuffende 2022 og en kæmpe skuffelse i foråret sidste år, hvor holdet missede medaljeslutspillet, er der kommet fart på FC Midtjyllands Superliga-hold.

FC Midtjylland og FC København ligger med et points forspring i 2023-pointhøsten i Superligaen, og med tre point ned til københavnerne og to point flere end Brøndby IF kan FC Midtjylland naturligvis ikke tillade sig andet end at strække sig så langt som muligt for at vinde guld i foråret.

Transferbetalinger for over 200 millioner kroner og mange flere millioner oveni i agentsalærer og signon-fees lægger også et pres på fodboldklubben.

Og med Anders Holch Povlsen som ny hovedaktionær siden august har midtjyderne også det økonomiske bagland og ballast til at tage tilbud på profilerne mere køligt end på noget andet tidspunkt i klubbens 25-årige historie.

Det har konkret udmundet sig i et nej til et tilbud på venstre backen Paulinho denne januar.

Tilbuddet kom fra en klub i Frankrigs Ligue 1, og det følger efter flere tilbud og følere fra klubber i bedste række i hjemlandet Brasilien i 2023, hvor blandt andre storklubben Corinthians forsøgte at lokke FC Midtjylland til at slippe den erfarne back, der er i færd med at lære dansk.

230076

Men nogle millioner kroner er ikke tillokkende for FC Midtjylland på en guldjagt, der har potentiale til at kaste et mesterskab, en tur i de nye europæiske ligaspil og dermed sportslige og økonomiske gevinst til en værdi af et trecifret millionbeløb af sig.

Læs Paulinhos egne overvejelser om henvendelserne i sommeren 2023 her

Paulinho har efter nogle udsving i 2021 og 2022 været en af FC Midtjyllands bedst og mest stabilt spillende folk i 2023, og med mindre midtjyderne har en perfekt afløser, der på sigt også ville være en opgradering, klar, er der intet rationale i at sælge Paulinho for 10-15 millioner kroner denne januar trods tro tjeneste og en meget høj stjerne i klubben.

Det virker til gengæld sandsynligt, at midtjyderne kunne lade backen gå til sommer, hvis lysten til et klubskifte stadigvæk er der til den tid, og Paulinho ikke lokkes af en tur eksempelvis i Europa Leagues nye ligaspil, hvor spillerunde syv og otte afvikles i tredje og fjerde uge af januar i 2025.

Ud over et konkret tilbud fra en klub i Ligue 1 har der også været følere fra andre klubber i Europa i denne måned, uden disse klubber på nogen måde lader til at have større chancer end franskmændene for at lokke FC Midtjylland til at risikere guldchancerne mod nogle millioner kroner i klubkassen her og nu.

FC Midtjylland er åben for at sige farvel til Iver Fossum og Charles i dette transfervindue, samtidig med at man under de rette omstændigheder gerne vil have en ny central midtbanespiller, som både kan være en defensiv oprydder eller forskellige former for ottere med offensive kompetencer i værktøjskassen.

Her er det værd at bemærke, at det tidligere nævnte transfermarked i Brasilien og ligaerne i Sverige og Norge har meget længere åbent i transfervinduerne nu end Superligaen.

I Brasilien kan klubberne købe og hente spillere indtil 7. marts, mens Sverige har åbent til 27. marts og Norge hele vejen til 3. april.

Læs mere om FC Midtjyllands transfer-position omkring midtbanepladserne her.







Åge Hareide er alvorligt syg


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland dummer sig i Grækenland

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

GOG buldrer forbi bundhold

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Ny kæmpeklub er interesseret

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Riemer giver Højlund-opdatering

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Chok i OB – siger op efter seks dage

Peter Christiansen har fundet afløseren

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Aflyser pressemøde i Parken

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Her kan du se Danmark mod Belarus

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Målfattigt i Moldova

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken