FCM har afvist millionbud på profil: Jagter guld

Efter indkøb for over 200 millioner kroner i 2023 har FC Midtjylland tilsyneladende ikke tænkt sig at lade profiler gå i januarvinduet forud for forårets gulddyst med FCK og Brøndby.



Oven på et skuffende 2022 og en kæmpe skuffelse i foråret sidste år, hvor holdet missede medaljeslutspillet, er der kommet fart på FC Midtjyllands Superliga-hold.

FC Midtjylland og FC København ligger med et points forspring i 2023-pointhøsten i Superligaen, og med tre point ned til københavnerne og to point flere end Brøndby IF kan FC Midtjylland naturligvis ikke tillade sig andet end at strække sig så langt som muligt for at vinde guld i foråret.

Transferbetalinger for over 200 millioner kroner og mange flere millioner oveni i agentsalærer og signon-fees lægger også et pres på fodboldklubben.

Og med Anders Holch Povlsen som ny hovedaktionær siden august har midtjyderne også det økonomiske bagland og ballast til at tage tilbud på profilerne mere køligt end på noget andet tidspunkt i klubbens 25-årige historie.

Det har konkret udmundet sig i et nej til et tilbud på venstre backen Paulinho denne januar.

Tilbuddet kom fra en klub i Frankrigs Ligue 1, og det følger efter flere tilbud og følere fra klubber i bedste række i hjemlandet Brasilien i 2023, hvor blandt andre storklubben Corinthians forsøgte at lokke FC Midtjylland til at slippe den erfarne back, der er i færd med at lære dansk.

230076

Men nogle millioner kroner er ikke tillokkende for FC Midtjylland på en guldjagt, der har potentiale til at kaste et mesterskab, en tur i de nye europæiske ligaspil og dermed sportslige og økonomiske gevinst til en værdi af et trecifret millionbeløb af sig.

Læs Paulinhos egne overvejelser om henvendelserne i sommeren 2023 her

Paulinho har efter nogle udsving i 2021 og 2022 været en af FC Midtjyllands bedst og mest stabilt spillende folk i 2023, og med mindre midtjyderne har en perfekt afløser, der på sigt også ville være en opgradering, klar, er der intet rationale i at sælge Paulinho for 10-15 millioner kroner denne januar trods tro tjeneste og en meget høj stjerne i klubben.

Det virker til gengæld sandsynligt, at midtjyderne kunne lade backen gå til sommer, hvis lysten til et klubskifte stadigvæk er der til den tid, og Paulinho ikke lokkes af en tur eksempelvis i Europa Leagues nye ligaspil, hvor spillerunde syv og otte afvikles i tredje og fjerde uge af januar i 2025.

Ud over et konkret tilbud fra en klub i Ligue 1 har der også været følere fra andre klubber i Europa i denne måned, uden disse klubber på nogen måde lader til at have større chancer end franskmændene for at lokke FC Midtjylland til at risikere guldchancerne mod nogle millioner kroner i klubkassen her og nu.

FC Midtjylland er åben for at sige farvel til Iver Fossum og Charles i dette transfervindue, samtidig med at man under de rette omstændigheder gerne vil have en ny central midtbanespiller, som både kan være en defensiv oprydder eller forskellige former for ottere med offensive kompetencer i værktøjskassen.

Her er det værd at bemærke, at det tidligere nævnte transfermarked i Brasilien og ligaerne i Sverige og Norge har meget længere åbent i transfervinduerne nu end Superligaen.

I Brasilien kan klubberne købe og hente spillere indtil 7. marts, mens Sverige har åbent til 27. marts og Norge hele vejen til 3. april.

Læs mere om FC Midtjyllands transfer-position omkring midtbanepladserne her.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

FC København-fans raser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Voldsomt skænderi i FC København

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

‘Jeg er fucking irriteret’

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter kæmpe Superliga-flop

– Jeg skammer mig ind i helvede

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Fælder dom over FCK: 27,2%

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Vejle Boldklub – AGF