Oven på et skuffende 2022 og en kæmpe skuffelse i foråret sidste år, hvor holdet missede medaljeslutspillet, er der kommet fart på FC Midtjyllands Superliga-hold.
FC Midtjylland og FC København ligger med et points forspring i 2023-pointhøsten i Superligaen, og med tre point ned til københavnerne og to point flere end Brøndby IF kan FC Midtjylland naturligvis ikke tillade sig andet end at strække sig så langt som muligt for at vinde guld i foråret.
Transferbetalinger for over 200 millioner kroner og mange flere millioner oveni i agentsalærer og signon-fees lægger også et pres på fodboldklubben.
Og med Anders Holch Povlsen som ny hovedaktionær siden august har midtjyderne også det økonomiske bagland og ballast til at tage tilbud på profilerne mere køligt end på noget andet tidspunkt i klubbens 25-årige historie.
Det har konkret udmundet sig i et nej til et tilbud på venstre backen Paulinho denne januar.
Tilbuddet kom fra en klub i Frankrigs Ligue 1, og det følger efter flere tilbud og følere fra klubber i bedste række i hjemlandet Brasilien i 2023, hvor blandt andre storklubben Corinthians forsøgte at lokke FC Midtjylland til at slippe den erfarne back, der er i færd med at lære dansk.

Men nogle millioner kroner er ikke tillokkende for FC Midtjylland på en guldjagt, der har potentiale til at kaste et mesterskab, en tur i de nye europæiske ligaspil og dermed sportslige og økonomiske gevinst til en værdi af et trecifret millionbeløb af sig.
Læs Paulinhos egne overvejelser om henvendelserne i sommeren 2023 her
Paulinho har efter nogle udsving i 2021 og 2022 været en af FC Midtjyllands bedst og mest stabilt spillende folk i 2023, og med mindre midtjyderne har en perfekt afløser, der på sigt også ville være en opgradering, klar, er der intet rationale i at sælge Paulinho for 10-15 millioner kroner denne januar trods tro tjeneste og en meget høj stjerne i klubben.
Det virker til gengæld sandsynligt, at midtjyderne kunne lade backen gå til sommer, hvis lysten til et klubskifte stadigvæk er der til den tid, og Paulinho ikke lokkes af en tur eksempelvis i Europa Leagues nye ligaspil, hvor spillerunde syv og otte afvikles i tredje og fjerde uge af januar i 2025.
Ud over et konkret tilbud fra en klub i Ligue 1 har der også været følere fra andre klubber i Europa i denne måned, uden disse klubber på nogen måde lader til at have større chancer end franskmændene for at lokke FC Midtjylland til at risikere guldchancerne mod nogle millioner kroner i klubkassen her og nu.
FC Midtjylland er åben for at sige farvel til Iver Fossum og Charles i dette transfervindue, samtidig med at man under de rette omstændigheder gerne vil have en ny central midtbanespiller, som både kan være en defensiv oprydder eller forskellige former for ottere med offensive kompetencer i værktøjskassen.
Her er det værd at bemærke, at det tidligere nævnte transfermarked i Brasilien og ligaerne i Sverige og Norge har meget længere åbent i transfervinduerne nu end Superligaen.
I Brasilien kan klubberne købe og hente spillere indtil 7. marts, mens Sverige har åbent til 27. marts og Norge hele vejen til 3. april.
Læs mere om FC Midtjyllands transfer-position omkring midtbanepladserne her.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Moukoko vækker opsigt i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Superliga-ekspert i svime over FCK
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER