FCM holder forbindelsen varm til polsk topscorer

FC Midtjylland var på jagt efter en angriber denne vinter, og det ser de ud til fortsat at være.



Tipsbladet i Portugal.

– Vi kunne have booket hele hotellet her, hvis alle de spillere, som vi har forhørt os på, og som efterfølgende har været ude at udtale sig om interessen fra FC Midtjylland skulle bo her.

Sådan lyder det fra Claus Steinlein, der godt kan mærke den stigende begejstring, når FC Midtjylland står som ansøger. Polske Dawid Kownacki er en af dem, der offentligt har fortalt om flirten med FC Midtjylland.

– Det er klart, at vi er ude og spørge konkret på nogle spiller. Man har typisk tre-fire på listen, og så spørger man konkret på dem. Jo længere vinduet går, jo mere begynder du at spørge specifik ind og høre, fordi der er jo både en klub, en agent og en spiller, som man skal have i mål.

Så Dawid Kownacki var i top 3 på den der angriberliste?

Ja, men lige på angriberlisten havde vi lidt flere navne, men han var en af top 3-kandidaterne, som vi gerne ville købe.

Hvorfor lykkedes det så ikke?

– Det var fordi, at klubben ville have en erstatning, før de ville sælge ham. Den klub, de skulle købe af, ville også have en erstatning, før de ville sælge deres angriber. Så da vi kom tre-fire led ud af den der vej, så faldt det hele ikke i hak, siger Claus Steinlein.
GettyImages-1410312414
Dawid Kownacki er Fortuna Düsseldorfs topscorer med ni fuldtræffere. Her jubler han over sin scoring mod Paderborn 07.

Dawid Kownackis kontrakt med Fortuna Düsseldorf udløber om et halvt år, så FC Midtjylland holder fortsat et vågent øje med klubbens topscorer.

– Vi holder forbindelsen varm til alle sammen. Hans situation holder vi selvfølgelig øje med, og så må vi se, om det er ham, der skal være angriberen, eller om vi skal finde en helt anden.

FC Midtjylland fik istedet deres angriber i svenske Astrit Selmani, som man har lejet i israelsk fodbold frem til sommer. Men angriberjagten bragte også FC Midtjylland til Celtic, hvor Georgios Giakoumaki spøgte.

– Det var vel vores Delaney, kan man sige. For dansk fodbold tror jeg, det er lettere at sammenligne med Delaney. Selvfølgelig ville FCK, hvis de fik muligheden, hente Delaney. Jeg frygtede det hele vejen igennem, så jeg glædede mig den dag, at han ikke stod i FCK, men blev offentliggjort i en anden klub, siger Claus Steinlein med en hvis mængde sarkasme og anerkendelse af Delaneys evner i stemmen.

Med sammenligningen på plads, så indrømmer Claus Steinlein, at “FC Midtjyllands Thomas Delaney” måske var på en lidt for høj hylde.

– Det handler rigtig meget om penge, og så handler det også om vi kan tilbyde det, som de synes er spændende som sportsligt produkt. Men det var primært pengene, der hele vejen igennem var abnormt store. De var også uden for vores rækkevidde, men hvis vi ikke blev ved med at holde os til, så ville vi jo aldrig få chancen.

Alt tyder på, at den græske målkonge skriver under med Atlanta United i USA, og i den transferkamp var lommerne på heden altså ikke dybe nok.





Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Samler informationer om FCK’er

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Trods krise: Freder Superliga-træner

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Han skal jo være Brøndby-mand



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Brøndby henter stort målmandstalent

– Det er absolut bekymrende!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Forlænger med stortalent

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Celtic – Stuttgart

José Mourinho klarmelder dansker

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Benfica – Real Madrid

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’