FCM holder forbindelsen varm til polsk topscorer

FC Midtjylland var på jagt efter en angriber denne vinter, og det ser de ud til fortsat at være.



Tipsbladet i Portugal.

– Vi kunne have booket hele hotellet her, hvis alle de spillere, som vi har forhørt os på, og som efterfølgende har været ude at udtale sig om interessen fra FC Midtjylland skulle bo her.

Sådan lyder det fra Claus Steinlein, der godt kan mærke den stigende begejstring, når FC Midtjylland står som ansøger. Polske Dawid Kownacki er en af dem, der offentligt har fortalt om flirten med FC Midtjylland.

– Det er klart, at vi er ude og spørge konkret på nogle spiller. Man har typisk tre-fire på listen, og så spørger man konkret på dem. Jo længere vinduet går, jo mere begynder du at spørge specifik ind og høre, fordi der er jo både en klub, en agent og en spiller, som man skal have i mål.

Så Dawid Kownacki var i top 3 på den der angriberliste?

Ja, men lige på angriberlisten havde vi lidt flere navne, men han var en af top 3-kandidaterne, som vi gerne ville købe.

Hvorfor lykkedes det så ikke?

– Det var fordi, at klubben ville have en erstatning, før de ville sælge ham. Den klub, de skulle købe af, ville også have en erstatning, før de ville sælge deres angriber. Så da vi kom tre-fire led ud af den der vej, så faldt det hele ikke i hak, siger Claus Steinlein.
GettyImages-1410312414
Dawid Kownacki er Fortuna Düsseldorfs topscorer med ni fuldtræffere. Her jubler han over sin scoring mod Paderborn 07.

Dawid Kownackis kontrakt med Fortuna Düsseldorf udløber om et halvt år, så FC Midtjylland holder fortsat et vågent øje med klubbens topscorer.

– Vi holder forbindelsen varm til alle sammen. Hans situation holder vi selvfølgelig øje med, og så må vi se, om det er ham, der skal være angriberen, eller om vi skal finde en helt anden.

FC Midtjylland fik istedet deres angriber i svenske Astrit Selmani, som man har lejet i israelsk fodbold frem til sommer. Men angriberjagten bragte også FC Midtjylland til Celtic, hvor Georgios Giakoumaki spøgte.

– Det var vel vores Delaney, kan man sige. For dansk fodbold tror jeg, det er lettere at sammenligne med Delaney. Selvfølgelig ville FCK, hvis de fik muligheden, hente Delaney. Jeg frygtede det hele vejen igennem, så jeg glædede mig den dag, at han ikke stod i FCK, men blev offentliggjort i en anden klub, siger Claus Steinlein med en hvis mængde sarkasme og anerkendelse af Delaneys evner i stemmen.

Med sammenligningen på plads, så indrømmer Claus Steinlein, at “FC Midtjyllands Thomas Delaney” måske var på en lidt for høj hylde.

– Det handler rigtig meget om penge, og så handler det også om vi kan tilbyde det, som de synes er spændende som sportsligt produkt. Men det var primært pengene, der hele vejen igennem var abnormt store. De var også uden for vores rækkevidde, men hvis vi ikke blev ved med at holde os til, så ville vi jo aldrig få chancen.

Alt tyder på, at den græske målkonge skriver under med Atlanta United i USA, og i den transferkamp var lommerne på heden altså ikke dybe nok.







LIVE

LIVE: Kæmpe tillidserklæring til Jacob Neestrup

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hylder Mads Hermansen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Victor Froholdt bliver matchvinder

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Brøndby IF – Sønderjyske

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Neestrup afslører reprimande

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson