Tipsbladet i Portugal.
– Vi kunne have booket hele hotellet her, hvis alle de spillere, som vi har forhørt os på, og som efterfølgende har været ude at udtale sig om interessen fra FC Midtjylland skulle bo her.
Sådan lyder det fra Claus Steinlein, der godt kan mærke den stigende begejstring, når FC Midtjylland står som ansøger. Polske Dawid Kownacki er en af dem, der offentligt har fortalt om flirten med FC Midtjylland.
– Det er klart, at vi er ude og spørge konkret på nogle spiller. Man har typisk tre-fire på listen, og så spørger man konkret på dem. Jo længere vinduet går, jo mere begynder du at spørge specifik ind og høre, fordi der er jo både en klub, en agent og en spiller, som man skal have i mål.
Så Dawid Kownacki var i top 3 på den der angriberliste?
Ja, men lige på angriberlisten havde vi lidt flere navne, men han var en af top 3-kandidaterne, som vi gerne ville købe.
Hvorfor lykkedes det så ikke?
– Det var fordi, at klubben ville have en erstatning, før de ville sælge ham. Den klub, de skulle købe af, ville også have en erstatning, før de ville sælge deres angriber. Så da vi kom tre-fire led ud af den der vej, så faldt det hele ikke i hak, siger Claus Steinlein.

Dawid Kownacki er Fortuna Düsseldorfs topscorer med ni fuldtræffere. Her jubler han over sin scoring mod Paderborn 07.
Dawid Kownackis kontrakt med Fortuna Düsseldorf udløber om et halvt år, så FC Midtjylland holder fortsat et vågent øje med klubbens topscorer.
– Vi holder forbindelsen varm til alle sammen. Hans situation holder vi selvfølgelig øje med, og så må vi se, om det er ham, der skal være angriberen, eller om vi skal finde en helt anden.
FC Midtjylland fik istedet deres angriber i svenske Astrit Selmani, som man har lejet i israelsk fodbold frem til sommer. Men angriberjagten bragte også FC Midtjylland til Celtic, hvor Georgios Giakoumaki spøgte.
– Det var vel vores Delaney, kan man sige. For dansk fodbold tror jeg, det er lettere at sammenligne med Delaney. Selvfølgelig ville FCK, hvis de fik muligheden, hente Delaney. Jeg frygtede det hele vejen igennem, så jeg glædede mig den dag, at han ikke stod i FCK, men blev offentliggjort i en anden klub, siger Claus Steinlein med en hvis mængde sarkasme og anerkendelse af Delaneys evner i stemmen.
Med sammenligningen på plads, så indrømmer Claus Steinlein, at “FC Midtjyllands Thomas Delaney” måske var på en lidt for høj hylde.
– Det handler rigtig meget om penge, og så handler det også om vi kan tilbyde det, som de synes er spændende som sportsligt produkt. Men det var primært pengene, der hele vejen igennem var abnormt store. De var også uden for vores rækkevidde, men hvis vi ikke blev ved med at holde os til, så ville vi jo aldrig få chancen.
Alt tyder på, at den græske målkonge skriver under med Atlanta United i USA, og i den transferkamp var lommerne på heden altså ikke dybe nok.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub