FCM jagter store transfers: Mobilen åben på ferie

Det bliver en travl sommer i FC Midtjylland.



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland havde dårligt nok 48 timer til at fejre et spektakulært mesterskab, før spillerne røg afsted på ferie.

Med træningsstart igen omkring 17. juni for dem, der ikke er med landsholdene, er der ikke længe til, det hele begynder igen, men for en betydelig del af klubben holder arbejdet aldrig for alvor op.

Som Tipsbladet fortalte i foråret, er der linet en række transfers op i sommerperioden, transfers der ville finde sted, uanset hvor FC Midtjylland var endt i tabellen i den vilde afslutning på sæsonen.

Med udsigt til Champions League-kvalifikation og noget nær garanti for et europæisk ligaspil, med mindre man skyder sig selv i de rappe fødder, bliver det utvivlsomt fem-ti procent lettere at overbevise topledelsen og ejeren, hvis man har brug for et par ekstra millioner til et spektakulært køb.

Men uanset hvad bliver der travlt.

Det gør der ikke mindst med tanke på, at klubben med cheftræner Thomas Thomasberg i front gerne vil nå så langt som overhovedet muligt med truppen, før det formentlig for alvor går løs med vitale Europa-playoffkampe i august, hvis man ellers har klaret sig gennem anden kvalifikationsrunde i slut-juli som seedet med på papiret særdeles overkommelige modstandere.

– Der er jo ingen tvivl om, at det her, det gør forudsætningerne for det næste step på alle mulige måder. Det giver et bedre fundament. Sandsynligheden for at komme i et ligaspil er markant større, så der venter mange kampe til efteråret. Det er animerende, og uden at ville gå i detaljer, kommer vi til at stå stærkere med en bedre trup og et bedre hold, end vi havde i foråret, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Jeg synes ikke, truppen i Midtjylland er for stor. Vores trup var ikke kæmpestor her i foråret. Men jeg sad heldigvis også med fornemmelsen af, at vi havde rigtigt gode spillere, der kunne komme ind fra bænken. Jeg kunne ændre forløbet med indskiftninger. Og den trup bliver bedre med det, der venter til efteråret. Det er både i kvalitet men måske også i størrelse, siger Thomas Thomasberg.

Så mobilen er vel tændt her på jeres ferie her i Grækenland?
– Ja, helt klart. Det er allerede nu, mens vi to sidder og snakker. Hvordan skal vores hold se ud? Det er ikke fordi, vi ikke nyder det. Det er bare altid det vigtigste, det der venter forude. Det er fede minder fra mesterskabet og fejringen. Glæde. Men jeg, vi, tænker allerede over, hvordan vi kan gøre den her trup endnu stækere. Hvilke greb, hvilke muligheder har vi for at blive endnu bedre, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland skal på markedet efter flere centrale midtbanespillere med tanke på Kristoffer Olssons genoptræning efter livstruende blodpropper i hjernen og afskeden med Armin Gigovic, der fortsætter karrieren et andet sted efter halvandet års leje til FC Midtjylland fra russiske FK Rostov.

Midtjyderne skal efter alt at dømme også hente nye backer med anfører Henrik Dalsgaards skifte til AGF og en forventning om, at Paulinho bliver solgt, og så kan der meget vel ske yderligere i såvel forsvarskæden som offensiven, mens målmanden Elias Olafsson vender tilbage fra leje i søsterklubben CD Mafra og skal konkurrere med Jonas Lössl om målmandsposten.





Medier fælder hård dom over Rasmus Højlund


Medier fælder hård dom over Rasmus Højlund

Sammenligner ham med Lionel Messi

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

I spil til stort job? Peger på danskere

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Liverpool satte Real Madrid på plads

Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

I kæmpe forsvar af Amorim

Thomas Frank har fået en undskyldning

Prøver at lokke FC København-stjerne

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

FCM jagter Franculino-erstatning

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Gudesønner kan greje Gala igen

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Sådan starter FCK og Tottenham

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM