FCM jagter store transfers: Mobilen åben på ferie

Det bliver en travl sommer i FC Midtjylland.



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland havde dårligt nok 48 timer til at fejre et spektakulært mesterskab, før spillerne røg afsted på ferie.

Med træningsstart igen omkring 17. juni for dem, der ikke er med landsholdene, er der ikke længe til, det hele begynder igen, men for en betydelig del af klubben holder arbejdet aldrig for alvor op.

Som Tipsbladet fortalte i foråret, er der linet en række transfers op i sommerperioden, transfers der ville finde sted, uanset hvor FC Midtjylland var endt i tabellen i den vilde afslutning på sæsonen.

Med udsigt til Champions League-kvalifikation og noget nær garanti for et europæisk ligaspil, med mindre man skyder sig selv i de rappe fødder, bliver det utvivlsomt fem-ti procent lettere at overbevise topledelsen og ejeren, hvis man har brug for et par ekstra millioner til et spektakulært køb.

Men uanset hvad bliver der travlt.

Det gør der ikke mindst med tanke på, at klubben med cheftræner Thomas Thomasberg i front gerne vil nå så langt som overhovedet muligt med truppen, før det formentlig for alvor går løs med vitale Europa-playoffkampe i august, hvis man ellers har klaret sig gennem anden kvalifikationsrunde i slut-juli som seedet med på papiret særdeles overkommelige modstandere.

– Der er jo ingen tvivl om, at det her, det gør forudsætningerne for det næste step på alle mulige måder. Det giver et bedre fundament. Sandsynligheden for at komme i et ligaspil er markant større, så der venter mange kampe til efteråret. Det er animerende, og uden at ville gå i detaljer, kommer vi til at stå stærkere med en bedre trup og et bedre hold, end vi havde i foråret, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Jeg synes ikke, truppen i Midtjylland er for stor. Vores trup var ikke kæmpestor her i foråret. Men jeg sad heldigvis også med fornemmelsen af, at vi havde rigtigt gode spillere, der kunne komme ind fra bænken. Jeg kunne ændre forløbet med indskiftninger. Og den trup bliver bedre med det, der venter til efteråret. Det er både i kvalitet men måske også i størrelse, siger Thomas Thomasberg.

Så mobilen er vel tændt her på jeres ferie her i Grækenland?
– Ja, helt klart. Det er allerede nu, mens vi to sidder og snakker. Hvordan skal vores hold se ud? Det er ikke fordi, vi ikke nyder det. Det er bare altid det vigtigste, det der venter forude. Det er fede minder fra mesterskabet og fejringen. Glæde. Men jeg, vi, tænker allerede over, hvordan vi kan gøre den her trup endnu stækere. Hvilke greb, hvilke muligheder har vi for at blive endnu bedre, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland skal på markedet efter flere centrale midtbanespillere med tanke på Kristoffer Olssons genoptræning efter livstruende blodpropper i hjernen og afskeden med Armin Gigovic, der fortsætter karrieren et andet sted efter halvandet års leje til FC Midtjylland fra russiske FK Rostov.

Midtjyderne skal efter alt at dømme også hente nye backer med anfører Henrik Dalsgaards skifte til AGF og en forventning om, at Paulinho bliver solgt, og så kan der meget vel ske yderligere i såvel forsvarskæden som offensiven, mens målmanden Elias Olafsson vender tilbage fra leje i søsterklubben CD Mafra og skal konkurrere med Jonas Lössl om målmandsposten.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Laver aftale med Frederik Birk

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storroser dansk super-talent

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

– Han ender i Premier League

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Afslører dialog med Niels Frederiksen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Tottenham under stregen

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FC København med overtidssejr over Randers

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!