FCM jagter store transfers: Mobilen åben på ferie

Det bliver en travl sommer i FC Midtjylland.



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland havde dårligt nok 48 timer til at fejre et spektakulært mesterskab, før spillerne røg afsted på ferie.

Med træningsstart igen omkring 17. juni for dem, der ikke er med landsholdene, er der ikke længe til, det hele begynder igen, men for en betydelig del af klubben holder arbejdet aldrig for alvor op.

Som Tipsbladet fortalte i foråret, er der linet en række transfers op i sommerperioden, transfers der ville finde sted, uanset hvor FC Midtjylland var endt i tabellen i den vilde afslutning på sæsonen.

Med udsigt til Champions League-kvalifikation og noget nær garanti for et europæisk ligaspil, med mindre man skyder sig selv i de rappe fødder, bliver det utvivlsomt fem-ti procent lettere at overbevise topledelsen og ejeren, hvis man har brug for et par ekstra millioner til et spektakulært køb.

Men uanset hvad bliver der travlt.

Det gør der ikke mindst med tanke på, at klubben med cheftræner Thomas Thomasberg i front gerne vil nå så langt som overhovedet muligt med truppen, før det formentlig for alvor går løs med vitale Europa-playoffkampe i august, hvis man ellers har klaret sig gennem anden kvalifikationsrunde i slut-juli som seedet med på papiret særdeles overkommelige modstandere.

– Der er jo ingen tvivl om, at det her, det gør forudsætningerne for det næste step på alle mulige måder. Det giver et bedre fundament. Sandsynligheden for at komme i et ligaspil er markant større, så der venter mange kampe til efteråret. Det er animerende, og uden at ville gå i detaljer, kommer vi til at stå stærkere med en bedre trup og et bedre hold, end vi havde i foråret, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Jeg synes ikke, truppen i Midtjylland er for stor. Vores trup var ikke kæmpestor her i foråret. Men jeg sad heldigvis også med fornemmelsen af, at vi havde rigtigt gode spillere, der kunne komme ind fra bænken. Jeg kunne ændre forløbet med indskiftninger. Og den trup bliver bedre med det, der venter til efteråret. Det er både i kvalitet men måske også i størrelse, siger Thomas Thomasberg.

Så mobilen er vel tændt her på jeres ferie her i Grækenland?
– Ja, helt klart. Det er allerede nu, mens vi to sidder og snakker. Hvordan skal vores hold se ud? Det er ikke fordi, vi ikke nyder det. Det er bare altid det vigtigste, det der venter forude. Det er fede minder fra mesterskabet og fejringen. Glæde. Men jeg, vi, tænker allerede over, hvordan vi kan gøre den her trup endnu stækere. Hvilke greb, hvilke muligheder har vi for at blive endnu bedre, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland skal på markedet efter flere centrale midtbanespillere med tanke på Kristoffer Olssons genoptræning efter livstruende blodpropper i hjernen og afskeden med Armin Gigovic, der fortsætter karrieren et andet sted efter halvandet års leje til FC Midtjylland fra russiske FK Rostov.

Midtjyderne skal efter alt at dømme også hente nye backer med anfører Henrik Dalsgaards skifte til AGF og en forventning om, at Paulinho bliver solgt, og så kan der meget vel ske yderligere i såvel forsvarskæden som offensiven, mens målmanden Elias Olafsson vender tilbage fra leje i søsterklubben CD Mafra og skal konkurrere med Jonas Lössl om målmandsposten.





‘De har grinet deres røv i laser’




LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Nu er han pludselig syg

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Rundens hold i Superligaen – 25. runde



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Peter Schmeichel hylder superstjerner

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Har været uenig med Steve Cooper

Han er Superligaens ringeste målmand!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Gift Links hylder FCK-legende

‘Thomas Delaney er fortid’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Danmark har aldrig haft så mange før

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Nu åbner Wind op for fremtiden

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Mathias Zanka går viralt

Barcelona – Atletico

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Det betyder intet mod Liverpool

PSG – Liverpool

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner