IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland havde dårligt nok 48 timer til at fejre et spektakulært mesterskab, før spillerne røg afsted på ferie.
Med træningsstart igen omkring 17. juni for dem, der ikke er med landsholdene, er der ikke længe til, det hele begynder igen, men for en betydelig del af klubben holder arbejdet aldrig for alvor op.
Som Tipsbladet fortalte i foråret, er der linet en række transfers op i sommerperioden, transfers der ville finde sted, uanset hvor FC Midtjylland var endt i tabellen i den vilde afslutning på sæsonen.
Med udsigt til Champions League-kvalifikation og noget nær garanti for et europæisk ligaspil, med mindre man skyder sig selv i de rappe fødder, bliver det utvivlsomt fem-ti procent lettere at overbevise topledelsen og ejeren, hvis man har brug for et par ekstra millioner til et spektakulært køb.
Men uanset hvad bliver der travlt.
Det gør der ikke mindst med tanke på, at klubben med cheftræner Thomas Thomasberg i front gerne vil nå så langt som overhovedet muligt med truppen, før det formentlig for alvor går løs med vitale Europa-playoffkampe i august, hvis man ellers har klaret sig gennem anden kvalifikationsrunde i slut-juli som seedet med på papiret særdeles overkommelige modstandere.
– Der er jo ingen tvivl om, at det her, det gør forudsætningerne for det næste step på alle mulige måder. Det giver et bedre fundament. Sandsynligheden for at komme i et ligaspil er markant større, så der venter mange kampe til efteråret. Det er animerende, og uden at ville gå i detaljer, kommer vi til at stå stærkere med en bedre trup og et bedre hold, end vi havde i foråret, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Jeg synes ikke, truppen i Midtjylland er for stor. Vores trup var ikke kæmpestor her i foråret. Men jeg sad heldigvis også med fornemmelsen af, at vi havde rigtigt gode spillere, der kunne komme ind fra bænken. Jeg kunne ændre forløbet med indskiftninger. Og den trup bliver bedre med det, der venter til efteråret. Det er både i kvalitet men måske også i størrelse, siger Thomas Thomasberg.
Så mobilen er vel tændt her på jeres ferie her i Grækenland?
– Ja, helt klart. Det er allerede nu, mens vi to sidder og snakker. Hvordan skal vores hold se ud? Det er ikke fordi, vi ikke nyder det. Det er bare altid det vigtigste, det der venter forude. Det er fede minder fra mesterskabet og fejringen. Glæde. Men jeg, vi, tænker allerede over, hvordan vi kan gøre den her trup endnu stækere. Hvilke greb, hvilke muligheder har vi for at blive endnu bedre, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland skal på markedet efter flere centrale midtbanespillere med tanke på Kristoffer Olssons genoptræning efter livstruende blodpropper i hjernen og afskeden med Armin Gigovic, der fortsætter karrieren et andet sted efter halvandet års leje til FC Midtjylland fra russiske FK Rostov.
Midtjyderne skal efter alt at dømme også hente nye backer med anfører Henrik Dalsgaards skifte til AGF og en forventning om, at Paulinho bliver solgt, og så kan der meget vel ske yderligere i såvel forsvarskæden som offensiven, mens målmanden Elias Olafsson vender tilbage fra leje i søsterklubben CD Mafra og skal konkurrere med Jonas Lössl om målmandsposten.
LIVE
LIVE: Thomas Franks afløser fyret
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vild stime før Danmark-brag
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Ser I med, Brøndby?
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Sendt hjem fra FC København-træning
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT