IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland havde dårligt nok 48 timer til at fejre et spektakulært mesterskab, før spillerne røg afsted på ferie.
Med træningsstart igen omkring 17. juni for dem, der ikke er med landsholdene, er der ikke længe til, det hele begynder igen, men for en betydelig del af klubben holder arbejdet aldrig for alvor op.
Som Tipsbladet fortalte i foråret, er der linet en række transfers op i sommerperioden, transfers der ville finde sted, uanset hvor FC Midtjylland var endt i tabellen i den vilde afslutning på sæsonen.
Med udsigt til Champions League-kvalifikation og noget nær garanti for et europæisk ligaspil, med mindre man skyder sig selv i de rappe fødder, bliver det utvivlsomt fem-ti procent lettere at overbevise topledelsen og ejeren, hvis man har brug for et par ekstra millioner til et spektakulært køb.
Men uanset hvad bliver der travlt.
Det gør der ikke mindst med tanke på, at klubben med cheftræner Thomas Thomasberg i front gerne vil nå så langt som overhovedet muligt med truppen, før det formentlig for alvor går løs med vitale Europa-playoffkampe i august, hvis man ellers har klaret sig gennem anden kvalifikationsrunde i slut-juli som seedet med på papiret særdeles overkommelige modstandere.
– Der er jo ingen tvivl om, at det her, det gør forudsætningerne for det næste step på alle mulige måder. Det giver et bedre fundament. Sandsynligheden for at komme i et ligaspil er markant større, så der venter mange kampe til efteråret. Det er animerende, og uden at ville gå i detaljer, kommer vi til at stå stærkere med en bedre trup og et bedre hold, end vi havde i foråret, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Jeg synes ikke, truppen i Midtjylland er for stor. Vores trup var ikke kæmpestor her i foråret. Men jeg sad heldigvis også med fornemmelsen af, at vi havde rigtigt gode spillere, der kunne komme ind fra bænken. Jeg kunne ændre forløbet med indskiftninger. Og den trup bliver bedre med det, der venter til efteråret. Det er både i kvalitet men måske også i størrelse, siger Thomas Thomasberg.
Så mobilen er vel tændt her på jeres ferie her i Grækenland?
– Ja, helt klart. Det er allerede nu, mens vi to sidder og snakker. Hvordan skal vores hold se ud? Det er ikke fordi, vi ikke nyder det. Det er bare altid det vigtigste, det der venter forude. Det er fede minder fra mesterskabet og fejringen. Glæde. Men jeg, vi, tænker allerede over, hvordan vi kan gøre den her trup endnu stækere. Hvilke greb, hvilke muligheder har vi for at blive endnu bedre, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland skal på markedet efter flere centrale midtbanespillere med tanke på Kristoffer Olssons genoptræning efter livstruende blodpropper i hjernen og afskeden med Armin Gigovic, der fortsætter karrieren et andet sted efter halvandet års leje til FC Midtjylland fra russiske FK Rostov.
Midtjyderne skal efter alt at dømme også hente nye backer med anfører Henrik Dalsgaards skifte til AGF og en forventning om, at Paulinho bliver solgt, og så kan der meget vel ske yderligere i såvel forsvarskæden som offensiven, mens målmanden Elias Olafsson vender tilbage fra leje i søsterklubben CD Mafra og skal konkurrere med Jonas Lössl om målmandsposten.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER