FC Midtjylland er senest blevet sat i forbindelse med Randers' Tosin Kehinde, der har kontraktudløb til sommer. De skulle nu været nået så langt, at der er gang i forhandlinger mellem FCM og spilleren.
Sådan lyder det i BT-podcasten Transfervinduet, hvor der bliver peget på, at det er nogle store krav, Kehinde-lejren er kommet med, ligesom der også er andre klubber i spil for Superliga-kantspilleren.
Det er noget, som Tipsbladets chefredaktør på print – Troels Bager Thøgersen – ser som noget forståeligt.
– Randers har meldt ud, at Tosin Kehinde stopper i klubben til sommer, og med Thomas Thomasberg i FC Midtjylland giver koblingen jo fin mening, lyder det fra ham.
Det er dog begrænset, hvordan Kehindes rolle kommer til at være på holdet, vurderer Thøgersen.
– Jeg kan ikke se for mig, at Kehinde er udset til en nøglerolle. Han ville være et fint supplement til truppen, og FC Midtjylland kommer til at hente spillere på habilt Superliga-niveau til truppen, mens man kører talentmaskinen i stilling med et nyt træningsanlæg og en ny samarbejdsklub i Portugal, siger han og fortsætter:
– Men Kehinde bliver altså ikke en ny superstar, spillet bygges op omkring. Han ville komme ind i stedet for eksempelvis Gustav Isaksen, der skal sælges, og Edward Chilufya, der nok skal videre. Men jeg tror ikke, han bliver starter eller stjerne, forklarer Troels Bager Thøgersen.
24-årige Tosin Kehinde har spillet i Randers siden 2019, hvor det er blevet til 120 kampe med 10 mål og 17 assister til følger.
Derudover har han en fortid på Manchester Uniteds akademi, ligesom han er indehaver af et dobbelt statsborgerskab i form af både nigeriansk og engelsk, hvilket vil gøre et skifte til England nemmere i forhold til de nye regler efter brexit.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen
Her kan du se de danske hold i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
LIVE: FCK på svær opgave i Conference League
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TRANSFER