FCM jagter rival: Han bliver ikke en superstar

Der er tilsyneladende forhandlinger i gang mellem Randers-spilleren Tosin Kehinde og FC Midtjylland.



FC Midtjylland er senest blevet sat i forbindelse med Randers' Tosin Kehinde, der har kontraktudløb til sommer. De skulle nu været nået så langt, at der er gang i forhandlinger mellem FCM og spilleren.

Sådan lyder det i BT-podcasten Transfervinduet, hvor der bliver peget på, at det er nogle store krav, Kehinde-lejren er kommet med, ligesom der også er andre klubber i spil for Superliga-kantspilleren.

Det er noget, som Tipsbladets chefredaktør på print – Troels Bager Thøgersen – ser som noget forståeligt.

– Randers har meldt ud, at Tosin Kehinde stopper i klubben til sommer, og med Thomas Thomasberg i FC Midtjylland giver koblingen jo fin mening, lyder det fra ham.

Det er dog begrænset, hvordan Kehindes rolle kommer til at være på holdet, vurderer Thøgersen.

– Jeg kan ikke se for mig, at Kehinde er udset til en nøglerolle. Han ville være et fint supplement til truppen, og FC Midtjylland kommer til at hente spillere på habilt Superliga-niveau til truppen, mens man kører talentmaskinen i stilling med et nyt træningsanlæg og en ny samarbejdsklub i Portugal, siger han og fortsætter:

– Men Kehinde bliver altså ikke en ny superstar, spillet bygges op omkring. Han ville komme ind i stedet for eksempelvis Gustav Isaksen, der skal sælges, og Edward Chilufya, der nok skal videre. Men jeg tror ikke, han bliver starter eller stjerne, forklarer Troels Bager Thøgersen.

24-årige Tosin Kehinde har spillet i Randers siden 2019, hvor det er blevet til 120 kampe med 10 mål og 17 assister til følger.

Derudover har han en fortid på Manchester Uniteds akademi, ligesom han er indehaver af et dobbelt statsborgerskab i form af både nigeriansk og engelsk, hvilket vil gøre et skifte til England nemmere i forhold til de nye regler efter brexit.







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Overraskende skifte lurer

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

– Neestrup kan blive næste landstræner

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De vil gerne have Jens Jønsson



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’