FC Midtjylland er senest blevet sat i forbindelse med Randers' Tosin Kehinde, der har kontraktudløb til sommer. De skulle nu været nået så langt, at der er gang i forhandlinger mellem FCM og spilleren.
Sådan lyder det i BT-podcasten Transfervinduet, hvor der bliver peget på, at det er nogle store krav, Kehinde-lejren er kommet med, ligesom der også er andre klubber i spil for Superliga-kantspilleren.
Det er noget, som Tipsbladets chefredaktør på print – Troels Bager Thøgersen – ser som noget forståeligt.
– Randers har meldt ud, at Tosin Kehinde stopper i klubben til sommer, og med Thomas Thomasberg i FC Midtjylland giver koblingen jo fin mening, lyder det fra ham.
Det er dog begrænset, hvordan Kehindes rolle kommer til at være på holdet, vurderer Thøgersen.
– Jeg kan ikke se for mig, at Kehinde er udset til en nøglerolle. Han ville være et fint supplement til truppen, og FC Midtjylland kommer til at hente spillere på habilt Superliga-niveau til truppen, mens man kører talentmaskinen i stilling med et nyt træningsanlæg og en ny samarbejdsklub i Portugal, siger han og fortsætter:
– Men Kehinde bliver altså ikke en ny superstar, spillet bygges op omkring. Han ville komme ind i stedet for eksempelvis Gustav Isaksen, der skal sælges, og Edward Chilufya, der nok skal videre. Men jeg tror ikke, han bliver starter eller stjerne, forklarer Troels Bager Thøgersen.
24-årige Tosin Kehinde har spillet i Randers siden 2019, hvor det er blevet til 120 kampe med 10 mål og 17 assister til følger.
Derudover har han en fortid på Manchester Uniteds akademi, ligesom han er indehaver af et dobbelt statsborgerskab i form af både nigeriansk og engelsk, hvilket vil gøre et skifte til England nemmere i forhold til de nye regler efter brexit.
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Jess Thorup fyret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
TIPSBLADET SPECIAL