FC Midtjylland er senest blevet sat i forbindelse med Randers' Tosin Kehinde, der har kontraktudløb til sommer. De skulle nu været nået så langt, at der er gang i forhandlinger mellem FCM og spilleren.
Sådan lyder det i BT-podcasten Transfervinduet, hvor der bliver peget på, at det er nogle store krav, Kehinde-lejren er kommet med, ligesom der også er andre klubber i spil for Superliga-kantspilleren.
Det er noget, som Tipsbladets chefredaktør på print – Troels Bager Thøgersen – ser som noget forståeligt.
– Randers har meldt ud, at Tosin Kehinde stopper i klubben til sommer, og med Thomas Thomasberg i FC Midtjylland giver koblingen jo fin mening, lyder det fra ham.
Det er dog begrænset, hvordan Kehindes rolle kommer til at være på holdet, vurderer Thøgersen.
– Jeg kan ikke se for mig, at Kehinde er udset til en nøglerolle. Han ville være et fint supplement til truppen, og FC Midtjylland kommer til at hente spillere på habilt Superliga-niveau til truppen, mens man kører talentmaskinen i stilling med et nyt træningsanlæg og en ny samarbejdsklub i Portugal, siger han og fortsætter:
– Men Kehinde bliver altså ikke en ny superstar, spillet bygges op omkring. Han ville komme ind i stedet for eksempelvis Gustav Isaksen, der skal sælges, og Edward Chilufya, der nok skal videre. Men jeg tror ikke, han bliver starter eller stjerne, forklarer Troels Bager Thøgersen.
24-årige Tosin Kehinde har spillet i Randers siden 2019, hvor det er blevet til 120 kampe med 10 mål og 17 assister til følger.
Derudover har han en fortid på Manchester Uniteds akademi, ligesom han er indehaver af et dobbelt statsborgerskab i form af både nigeriansk og engelsk, hvilket vil gøre et skifte til England nemmere i forhold til de nye regler efter brexit.
LIVE
VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
OPTAKT
USA – Belgien
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER