FCM jagter rival: Han bliver ikke en superstar

Der er tilsyneladende forhandlinger i gang mellem Randers-spilleren Tosin Kehinde og FC Midtjylland.



FC Midtjylland er senest blevet sat i forbindelse med Randers' Tosin Kehinde, der har kontraktudløb til sommer. De skulle nu været nået så langt, at der er gang i forhandlinger mellem FCM og spilleren.

Sådan lyder det i BT-podcasten Transfervinduet, hvor der bliver peget på, at det er nogle store krav, Kehinde-lejren er kommet med, ligesom der også er andre klubber i spil for Superliga-kantspilleren.

Det er noget, som Tipsbladets chefredaktør på print – Troels Bager Thøgersen – ser som noget forståeligt.

– Randers har meldt ud, at Tosin Kehinde stopper i klubben til sommer, og med Thomas Thomasberg i FC Midtjylland giver koblingen jo fin mening, lyder det fra ham.

Det er dog begrænset, hvordan Kehindes rolle kommer til at være på holdet, vurderer Thøgersen.

– Jeg kan ikke se for mig, at Kehinde er udset til en nøglerolle. Han ville være et fint supplement til truppen, og FC Midtjylland kommer til at hente spillere på habilt Superliga-niveau til truppen, mens man kører talentmaskinen i stilling med et nyt træningsanlæg og en ny samarbejdsklub i Portugal, siger han og fortsætter:

– Men Kehinde bliver altså ikke en ny superstar, spillet bygges op omkring. Han ville komme ind i stedet for eksempelvis Gustav Isaksen, der skal sælges, og Edward Chilufya, der nok skal videre. Men jeg tror ikke, han bliver starter eller stjerne, forklarer Troels Bager Thøgersen.

24-årige Tosin Kehinde har spillet i Randers siden 2019, hvor det er blevet til 120 kampe med 10 mål og 17 assister til følger.

Derudover har han en fortid på Manchester Uniteds akademi, ligesom han er indehaver af et dobbelt statsborgerskab i form af både nigeriansk og engelsk, hvilket vil gøre et skifte til England nemmere i forhold til de nye regler efter brexit.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Pointdeling i fraværsramt lokalderby

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Liverpool – Brentford

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Her er FC Københavns vej i Europa

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Værste i 16 år

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!