Der bliver næppe heftig aktivitet ved hverken telefon, faxmaskine eller mailbox i FC Midtjylland, når transfervinduet nærmer sig sin lukning i løbet af de næste par døgn.
Herning-klubben har for længst meldt ud, at man ikke planlægger en masse handler, og direktør Claus Steinlein slår nu fast, at kun uforudsete hændelser kan få midtjyderne til at røre på sig.
– Jeg ser frem til, at vinduet lukker, så vi kan få ro på, og spillere og trænere kan se, hvad vi har at gøre med. Jeg regner med, at vi kan komme i mål med den trup, vi har nu. Det er kun skader eller et ekstraordinært tilbud, der kan ændre på det, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Han afviser ligeledes, at klubbens salgsemner som eksempelvis Jesper Juelsgård og Erik Sviatchenko er på vej til at blive solgt.
– De tilbud, vi har fået, har vi sagt nej til. Vi har modtaget flere gode tilbud, men der har ikke været nogle ekstraordinære, og det er det, der skal til, hvis vi skal sige ja, siger han.
Flere af FC Midtjyllands spillere har tidligere udtykt ambitioner om at prøve kræfter med udlandet, men Claus Steinlein regner med, at udsigten til et Superliga-forår, hvor FC Midtjylland skal kæmpe med om det danske mesterskab, har fået spillerne på andre tanker.
– Min oplevelse er, at spillerne gerne vil være en del af det her forår. Flere af de spillere, der har salgspotentiale, har været i klubben som unge spillere, og de vil gerne spille foråret færdigt. Jeg har ikke haft en eneste spiller inde på mit kontor for at presse på for et salg. Jeg har før prøvet, at spillere har bedt om at blive solgt, men sådan har det ikke været denne gang. Jeg tror, at alle er enige om, at vi sammen vil give den en skalle her i foråret og se, hvor langt det kan bære, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland har i dette transfervindue sagt farvel til Danny Olsen samt en række spillere på lejeaftaler, mens Jakob Poulsen og Oluwafemi Ajilore er kommet til. Claus Steinlein mener, at holdet er styrket frem mod forårssæsonen.
– Vi er styrket i forhold til i sommer, for vi har nogle unge spillere i Marco Larsen, Patrick Banggaard og Pione Sisto, der har udviklet sig og blevet bedre, og vi har nogle erfarne spillere i eksempelvis Tim Janssen, der er tilbage efter en skade. Så har vi fået Femi og Jakob Poulsen ind, så jeg mener, at vi ser stærkere ud, end vi gjorde før denne sæson, siger han.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Iran – New Zealand
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Holland – Japan
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN
