Der bliver næppe heftig aktivitet ved hverken telefon, faxmaskine eller mailbox i FC Midtjylland, når transfervinduet nærmer sig sin lukning i løbet af de næste par døgn.
Herning-klubben har for længst meldt ud, at man ikke planlægger en masse handler, og direktør Claus Steinlein slår nu fast, at kun uforudsete hændelser kan få midtjyderne til at røre på sig.
– Jeg ser frem til, at vinduet lukker, så vi kan få ro på, og spillere og trænere kan se, hvad vi har at gøre med. Jeg regner med, at vi kan komme i mål med den trup, vi har nu. Det er kun skader eller et ekstraordinært tilbud, der kan ændre på det, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Han afviser ligeledes, at klubbens salgsemner som eksempelvis Jesper Juelsgård og Erik Sviatchenko er på vej til at blive solgt.
– De tilbud, vi har fået, har vi sagt nej til. Vi har modtaget flere gode tilbud, men der har ikke været nogle ekstraordinære, og det er det, der skal til, hvis vi skal sige ja, siger han.
Flere af FC Midtjyllands spillere har tidligere udtykt ambitioner om at prøve kræfter med udlandet, men Claus Steinlein regner med, at udsigten til et Superliga-forår, hvor FC Midtjylland skal kæmpe med om det danske mesterskab, har fået spillerne på andre tanker.
– Min oplevelse er, at spillerne gerne vil være en del af det her forår. Flere af de spillere, der har salgspotentiale, har været i klubben som unge spillere, og de vil gerne spille foråret færdigt. Jeg har ikke haft en eneste spiller inde på mit kontor for at presse på for et salg. Jeg har før prøvet, at spillere har bedt om at blive solgt, men sådan har det ikke været denne gang. Jeg tror, at alle er enige om, at vi sammen vil give den en skalle her i foråret og se, hvor langt det kan bære, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland har i dette transfervindue sagt farvel til Danny Olsen samt en række spillere på lejeaftaler, mens Jakob Poulsen og Oluwafemi Ajilore er kommet til. Claus Steinlein mener, at holdet er styrket frem mod forårssæsonen.
– Vi er styrket i forhold til i sommer, for vi har nogle unge spillere i Marco Larsen, Patrick Banggaard og Pione Sisto, der har udviklet sig og blevet bedre, og vi har nogle erfarne spillere i eksempelvis Tim Janssen, der er tilbage efter en skade. Så har vi fået Femi og Jakob Poulsen ind, så jeg mener, at vi ser stærkere ud, end vi gjorde før denne sæson, siger han.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
UEFA med ny stor FC København-straf
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Vild udtalelse om Nathan Trott
Medie peger på FC København
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
MEDIE
Choktransfer?
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Real Madrid raser efter anklager om racisme
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
Færdig i Brøndbys bestyrelse
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
CHEFENS DOM
