FCM: Kommer i mål med nuværende trup

FC Midtjylland regner ikke med mere aktivitet i dette transfervindue. Direktør Claus Steinlein mener, at truppen er blevet styrket. 



Der bliver næppe heftig aktivitet ved hverken telefon, faxmaskine eller mailbox i FC Midtjylland, når transfervinduet nærmer sig sin lukning i løbet af de næste par døgn. 

Herning-klubben har for længst meldt ud, at man ikke planlægger en masse handler, og direktør Claus Steinlein slår nu fast, at kun uforudsete hændelser kan få midtjyderne til at røre på sig. 

– Jeg ser frem til, at vinduet lukker, så vi kan få ro på, og spillere og trænere kan se, hvad vi har at gøre med. Jeg regner med, at vi kan komme i mål med den trup, vi har nu. Det er kun skader eller et ekstraordinært tilbud, der kan ændre på det, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

Han afviser ligeledes, at klubbens salgsemner som eksempelvis Jesper Juelsgård og Erik Sviatchenko er på vej til at blive solgt. 

– De tilbud, vi har fået, har vi sagt nej til. Vi har modtaget flere gode tilbud, men der har ikke været nogle ekstraordinære, og det er det, der skal til, hvis vi skal sige ja, siger han. 

Flere af FC Midtjyllands spillere har tidligere udtykt ambitioner om at prøve kræfter med udlandet, men Claus Steinlein regner med, at udsigten til et Superliga-forår, hvor FC Midtjylland skal kæmpe med om det danske mesterskab, har fået spillerne på andre tanker. 

– Min oplevelse er, at spillerne gerne vil være en del af det her forår. Flere af de spillere, der har salgspotentiale, har været i klubben som unge spillere, og de vil gerne spille foråret færdigt. Jeg har ikke haft en eneste spiller inde på mit kontor for at presse på for et salg. Jeg har før prøvet, at spillere har bedt om at blive solgt, men sådan har det ikke været denne gang. Jeg tror, at alle er enige om, at vi sammen vil give den en skalle her i foråret og se, hvor langt det kan bære, siger Claus Steinlein. 

FC Midtjylland har i dette transfervindue sagt farvel til Danny Olsen samt en række spillere på lejeaftaler, mens Jakob Poulsen og Oluwafemi Ajilore er kommet til. Claus Steinlein mener, at holdet er styrket frem mod forårssæsonen. 

– Vi er styrket i forhold til i sommer, for vi har nogle unge spillere i Marco Larsen, Patrick Banggaard og Pione Sisto, der har udviklet sig og blevet bedre, og vi har nogle erfarne spillere i eksempelvis Tim Janssen, der er tilbage efter en skade. Så har vi fået Femi og Jakob Poulsen ind, så jeg mener, at vi ser stærkere ud, end vi gjorde før denne sæson, siger han. 





LIVE

LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

‘Det er en gave for Danmark’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Højbjerg overvejer stor beslutning

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Spår: Her ender Mohamed Salah



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

‘FC København var en mulighed’