VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF købte i sidste måned FC København-spilleren Thomas Jørgensen, men det kunne faktisk have være blevet til to VFF-handler i hovedstaden.
For Viborg var også ude efter Christian Sørensen, der først blev aktuel i FC Midtjylland, da klubben fik skader til både Paulinho og Victor Bak.
Så da FC Midtjylland med få dages aftræk købte Sørensen, skabte det overraskelse internt i Viborg FF, da alt havde peget i retning af, at Christian Sørensen ville skifte tilbage til eksklubben, hvor han spillede fra 2019 til 2022.
I næste uge mødes de to store lokalrivaler i et Superliga-opgør i Herning, hvor de danske mestre og værter på forhånd er storfavoritter.
Mødet mellem klubberne bliver givetvis genstand for ekstra opmærksomhed efter Sørensens klubskifte, men i Viborg ser man først og fremmest frem til næste uges store rivalopgør i Herning og ser det specielle forløb i sommer som noget, der kommer til at give ekstra kolorit.
– De kampe har deres eget liv, og intensiteten gør kampene tættere, end de nok burde være, hvis vi ser på den økonomiske forskel mellem klubberne. Det er fedt med de rivalopgør og den intensitet, vi mærker hos fansene, og det kommer vores nye spillere også til at mærke i ugen op til kampen, siger Viborgs sportschef Mads Agesen til Tipsbladet.

– Når vi putter den ingrediens i gryden [Christian Sørensens skifte til FCM], kommer det til at bage op til kampen. Jeg kan forestille mig, at Christian med sin fortid i Viborg nok vil blive spurgt ekstra ind til det i ugen op til kampen, og det kommer sikkert til at puste til hypen.
– Og det er superfint, det gør kun opmærksomheden om kampen større, og det er en mulighed for vores spillere til træde i karakter og blive lagt mærke til. Det er sådan, det skal være. Der skal være pres på, siger Mads Agesen.
Christian Sørensen blev kort inde i sit ophold i FC Midtjylland skadet, da kravebenet brækkede i en kamp mod Lyngby.
Læs også Tipsbladets store interview med Mads Agesen om Viborgs sommer-aktivitet på transfermarkedet
Backen var i sidste uge tilbage ude på banen med holdkammeraterne i Ikast, hvor han trænede alene med en fysisk træner med og uden bold og armen i en særlig slynge.
Kollegaen og venstre backen Victor Bak gjorde tirsdag comeback i FC Midtjyllands pokalkamp mod Hillerød efter et kompliceret skadesforløb, og han kunne være et godt bud på FCM's spiller på positionen de næste uger, mens det også er værd at bemærke, at Paulinho er i træning igen.
Viborg FF kommer med en stor succesoplevelse fra sidste weekend, hvor VFF vandt hele 5-0 i Vejle, og som man byggede oven på fredag ved at slå FC Nordsjælland 3-2 på hjemmebane.
Christian Sørensen spillede ungdomsfodbold i Sanderum, Næsby og i OB, hvor han Superliga-debuterede som kantspiller og siden var forbi Silkeborg IF og islandske Throttur, før der skete en acceleration i FC Fredericia i 1. Division fra 2017 til 2019.
FC Midtjylland har en kamp søndag mod Randers FC og derefter på onsdag i Europa League mod Hoffenheim.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW