FC Midtjylland kuppede Viborg-transfer

I Viborg FF ser man i den grad frem til næste uges møde med rivalen FC Midtjylland, med eller uden den tidligere Viborg-spiller Christian Sørensen.



VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF købte i sidste måned FC København-spilleren Thomas Jørgensen, men det kunne faktisk have være blevet til to VFF-handler i hovedstaden.

For Viborg var også ude efter Christian Sørensen, der først blev aktuel i FC Midtjylland, da klubben fik skader til både Paulinho og Victor Bak.

Så da FC Midtjylland med få dages aftræk købte Sørensen, skabte det overraskelse internt i Viborg FF, da alt havde peget i retning af, at Christian Sørensen ville skifte tilbage til eksklubben, hvor han spillede fra 2019 til 2022.

I næste uge mødes de to store lokalrivaler i et Superliga-opgør i Herning, hvor de danske mestre og værter på forhånd er storfavoritter.

Mødet mellem klubberne bliver givetvis genstand for ekstra opmærksomhed efter Sørensens klubskifte, men i Viborg ser man først og fremmest frem til næste uges store rivalopgør i Herning og ser det specielle forløb i sommer som noget, der kommer til at give ekstra kolorit.

– De kampe har deres eget liv, og intensiteten gør kampene tættere, end de nok burde være, hvis vi ser på den økonomiske forskel mellem klubberne. Det er fedt med de rivalopgør og den intensitet, vi mærker hos fansene, og det kommer vores nye spillere også til at mærke i ugen op til kampen, siger Viborgs sportschef Mads Agesen til Tipsbladet.

274704

Foto: Alamy

– Når vi putter den ingrediens i gryden [Christian Sørensens skifte til FCM], kommer det til at bage op til kampen. Jeg kan forestille mig, at Christian med sin fortid i Viborg nok vil blive spurgt ekstra ind til det i ugen op til kampen, og det kommer sikkert til at puste til hypen.

– Og det er superfint, det gør kun opmærksomheden om kampen større, og det er en mulighed for vores spillere til træde i karakter og blive lagt mærke til. Det er sådan, det skal være. Der skal være pres på, siger Mads Agesen.

Christian Sørensen blev kort inde i sit ophold i FC Midtjylland skadet, da kravebenet brækkede i en kamp mod Lyngby.

Læs også Tipsbladets store interview med Mads Agesen om Viborgs sommer-aktivitet på transfermarkedet

Backen var i sidste uge tilbage ude på banen med holdkammeraterne i Ikast, hvor han trænede alene med en fysisk træner med og uden bold og armen i en særlig slynge.

Kollegaen og venstre backen Victor Bak gjorde tirsdag comeback i FC Midtjyllands pokalkamp mod Hillerød efter et kompliceret skadesforløb, og han kunne være et godt bud på FCM's spiller på positionen de næste uger, mens det også er værd at bemærke, at Paulinho er i træning igen.

Viborg FF kommer med en stor succesoplevelse fra sidste weekend, hvor VFF vandt hele 5-0 i Vejle, og som man byggede oven på fredag ved at slå FC Nordsjælland 3-2 på hjemmebane.

Christian Sørensen spillede ungdomsfodbold i Sanderum, Næsby og i OB, hvor han Superliga-debuterede som kantspiller og siden var forbi Silkeborg IF og islandske Throttur, før der skete en acceleration i FC Fredericia i 1. Division fra 2017 til 2019.

FC Midtjylland har en kamp søndag mod Randers FC og derefter på onsdag i Europa League mod Hoffenheim.



Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

FC København møder Kairat Almaty

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

I spil til stort job

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Fortryder Chido Obi-beslutning

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Lerager taler ud om FCK-brud

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Har ikke spillet kamp i tre uger

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage