FC Midtjylland kuppede Viborg-transfer

I Viborg FF ser man i den grad frem til næste uges møde med rivalen FC Midtjylland, med eller uden den tidligere Viborg-spiller Christian Sørensen.



VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF købte i sidste måned FC København-spilleren Thomas Jørgensen, men det kunne faktisk have være blevet til to VFF-handler i hovedstaden.

For Viborg var også ude efter Christian Sørensen, der først blev aktuel i FC Midtjylland, da klubben fik skader til både Paulinho og Victor Bak.

Så da FC Midtjylland med få dages aftræk købte Sørensen, skabte det overraskelse internt i Viborg FF, da alt havde peget i retning af, at Christian Sørensen ville skifte tilbage til eksklubben, hvor han spillede fra 2019 til 2022.

I næste uge mødes de to store lokalrivaler i et Superliga-opgør i Herning, hvor de danske mestre og værter på forhånd er storfavoritter.

Mødet mellem klubberne bliver givetvis genstand for ekstra opmærksomhed efter Sørensens klubskifte, men i Viborg ser man først og fremmest frem til næste uges store rivalopgør i Herning og ser det specielle forløb i sommer som noget, der kommer til at give ekstra kolorit.

– De kampe har deres eget liv, og intensiteten gør kampene tættere, end de nok burde være, hvis vi ser på den økonomiske forskel mellem klubberne. Det er fedt med de rivalopgør og den intensitet, vi mærker hos fansene, og det kommer vores nye spillere også til at mærke i ugen op til kampen, siger Viborgs sportschef Mads Agesen til Tipsbladet.

274704

Foto: Alamy

– Når vi putter den ingrediens i gryden [Christian Sørensens skifte til FCM], kommer det til at bage op til kampen. Jeg kan forestille mig, at Christian med sin fortid i Viborg nok vil blive spurgt ekstra ind til det i ugen op til kampen, og det kommer sikkert til at puste til hypen.

– Og det er superfint, det gør kun opmærksomheden om kampen større, og det er en mulighed for vores spillere til træde i karakter og blive lagt mærke til. Det er sådan, det skal være. Der skal være pres på, siger Mads Agesen.

Christian Sørensen blev kort inde i sit ophold i FC Midtjylland skadet, da kravebenet brækkede i en kamp mod Lyngby.

Læs også Tipsbladets store interview med Mads Agesen om Viborgs sommer-aktivitet på transfermarkedet

Backen var i sidste uge tilbage ude på banen med holdkammeraterne i Ikast, hvor han trænede alene med en fysisk træner med og uden bold og armen i en særlig slynge.

Kollegaen og venstre backen Victor Bak gjorde tirsdag comeback i FC Midtjyllands pokalkamp mod Hillerød efter et kompliceret skadesforløb, og han kunne være et godt bud på FCM's spiller på positionen de næste uger, mens det også er værd at bemærke, at Paulinho er i træning igen.

Viborg FF kommer med en stor succesoplevelse fra sidste weekend, hvor VFF vandt hele 5-0 i Vejle, og som man byggede oven på fredag ved at slå FC Nordsjælland 3-2 på hjemmebane.

Christian Sørensen spillede ungdomsfodbold i Sanderum, Næsby og i OB, hvor han Superliga-debuterede som kantspiller og siden var forbi Silkeborg IF og islandske Throttur, før der skete en acceleration i FC Fredericia i 1. Division fra 2017 til 2019.

FC Midtjylland har en kamp søndag mod Randers FC og derefter på onsdag i Europa League mod Hoffenheim.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Færdig? Manchester City har udset afløser

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Det kommer formentlig til at ske

Benhård Brian Riemer-melding



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

FC København-talent har truffet stor beslutning

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

‘Det er dramatisk!’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal