FC Midtjylland kuppede Viborg-transfer

I Viborg FF ser man i den grad frem til næste uges møde med rivalen FC Midtjylland, med eller uden den tidligere Viborg-spiller Christian Sørensen.



VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF købte i sidste måned FC København-spilleren Thomas Jørgensen, men det kunne faktisk have være blevet til to VFF-handler i hovedstaden.

For Viborg var også ude efter Christian Sørensen, der først blev aktuel i FC Midtjylland, da klubben fik skader til både Paulinho og Victor Bak.

Så da FC Midtjylland med få dages aftræk købte Sørensen, skabte det overraskelse internt i Viborg FF, da alt havde peget i retning af, at Christian Sørensen ville skifte tilbage til eksklubben, hvor han spillede fra 2019 til 2022.

I næste uge mødes de to store lokalrivaler i et Superliga-opgør i Herning, hvor de danske mestre og værter på forhånd er storfavoritter.

Mødet mellem klubberne bliver givetvis genstand for ekstra opmærksomhed efter Sørensens klubskifte, men i Viborg ser man først og fremmest frem til næste uges store rivalopgør i Herning og ser det specielle forløb i sommer som noget, der kommer til at give ekstra kolorit.

– De kampe har deres eget liv, og intensiteten gør kampene tættere, end de nok burde være, hvis vi ser på den økonomiske forskel mellem klubberne. Det er fedt med de rivalopgør og den intensitet, vi mærker hos fansene, og det kommer vores nye spillere også til at mærke i ugen op til kampen, siger Viborgs sportschef Mads Agesen til Tipsbladet.

274704

Foto: Alamy

– Når vi putter den ingrediens i gryden [Christian Sørensens skifte til FCM], kommer det til at bage op til kampen. Jeg kan forestille mig, at Christian med sin fortid i Viborg nok vil blive spurgt ekstra ind til det i ugen op til kampen, og det kommer sikkert til at puste til hypen.

– Og det er superfint, det gør kun opmærksomheden om kampen større, og det er en mulighed for vores spillere til træde i karakter og blive lagt mærke til. Det er sådan, det skal være. Der skal være pres på, siger Mads Agesen.

Christian Sørensen blev kort inde i sit ophold i FC Midtjylland skadet, da kravebenet brækkede i en kamp mod Lyngby.

Læs også Tipsbladets store interview med Mads Agesen om Viborgs sommer-aktivitet på transfermarkedet

Backen var i sidste uge tilbage ude på banen med holdkammeraterne i Ikast, hvor han trænede alene med en fysisk træner med og uden bold og armen i en særlig slynge.

Kollegaen og venstre backen Victor Bak gjorde tirsdag comeback i FC Midtjyllands pokalkamp mod Hillerød efter et kompliceret skadesforløb, og han kunne være et godt bud på FCM's spiller på positionen de næste uger, mens det også er værd at bemærke, at Paulinho er i træning igen.

Viborg FF kommer med en stor succesoplevelse fra sidste weekend, hvor VFF vandt hele 5-0 i Vejle, og som man byggede oven på fredag ved at slå FC Nordsjælland 3-2 på hjemmebane.

Christian Sørensen spillede ungdomsfodbold i Sanderum, Næsby og i OB, hvor han Superliga-debuterede som kantspiller og siden var forbi Silkeborg IF og islandske Throttur, før der skete en acceleration i FC Fredericia i 1. Division fra 2017 til 2019.

FC Midtjylland har en kamp søndag mod Randers FC og derefter på onsdag i Europa League mod Hoffenheim.





LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Meget hård tilskuerstraf til FCK

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby henter keeper – her er planen

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De lurer på Kjærgaard

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen