VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF købte i sidste måned FC København-spilleren Thomas Jørgensen, men det kunne faktisk have være blevet til to VFF-handler i hovedstaden.
For Viborg var også ude efter Christian Sørensen, der først blev aktuel i FC Midtjylland, da klubben fik skader til både Paulinho og Victor Bak.
Så da FC Midtjylland med få dages aftræk købte Sørensen, skabte det overraskelse internt i Viborg FF, da alt havde peget i retning af, at Christian Sørensen ville skifte tilbage til eksklubben, hvor han spillede fra 2019 til 2022.
I næste uge mødes de to store lokalrivaler i et Superliga-opgør i Herning, hvor de danske mestre og værter på forhånd er storfavoritter.
Mødet mellem klubberne bliver givetvis genstand for ekstra opmærksomhed efter Sørensens klubskifte, men i Viborg ser man først og fremmest frem til næste uges store rivalopgør i Herning og ser det specielle forløb i sommer som noget, der kommer til at give ekstra kolorit.
– De kampe har deres eget liv, og intensiteten gør kampene tættere, end de nok burde være, hvis vi ser på den økonomiske forskel mellem klubberne. Det er fedt med de rivalopgør og den intensitet, vi mærker hos fansene, og det kommer vores nye spillere også til at mærke i ugen op til kampen, siger Viborgs sportschef Mads Agesen til Tipsbladet.

– Når vi putter den ingrediens i gryden [Christian Sørensens skifte til FCM], kommer det til at bage op til kampen. Jeg kan forestille mig, at Christian med sin fortid i Viborg nok vil blive spurgt ekstra ind til det i ugen op til kampen, og det kommer sikkert til at puste til hypen.
– Og det er superfint, det gør kun opmærksomheden om kampen større, og det er en mulighed for vores spillere til træde i karakter og blive lagt mærke til. Det er sådan, det skal være. Der skal være pres på, siger Mads Agesen.
Christian Sørensen blev kort inde i sit ophold i FC Midtjylland skadet, da kravebenet brækkede i en kamp mod Lyngby.
Læs også Tipsbladets store interview med Mads Agesen om Viborgs sommer-aktivitet på transfermarkedet
Backen var i sidste uge tilbage ude på banen med holdkammeraterne i Ikast, hvor han trænede alene med en fysisk træner med og uden bold og armen i en særlig slynge.
Kollegaen og venstre backen Victor Bak gjorde tirsdag comeback i FC Midtjyllands pokalkamp mod Hillerød efter et kompliceret skadesforløb, og han kunne være et godt bud på FCM's spiller på positionen de næste uger, mens det også er værd at bemærke, at Paulinho er i træning igen.
Viborg FF kommer med en stor succesoplevelse fra sidste weekend, hvor VFF vandt hele 5-0 i Vejle, og som man byggede oven på fredag ved at slå FC Nordsjælland 3-2 på hjemmebane.
Christian Sørensen spillede ungdomsfodbold i Sanderum, Næsby og i OB, hvor han Superliga-debuterede som kantspiller og siden var forbi Silkeborg IF og islandske Throttur, før der skete en acceleration i FC Fredericia i 1. Division fra 2017 til 2019.
FC Midtjylland har en kamp søndag mod Randers FC og derefter på onsdag i Europa League mod Hoffenheim.
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
– Det har man nok aldrig set før
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er alle VM-puljerne
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Her er Danmarks VM-gruppe
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
Her er alle VM-grupperne
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT