• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Det var på initiativ fra FC Midtjyllands ledelse at FCM's cheftræner Allan Kuhn i vinterpausen skiftede fra en komptakt spillestil til at forsøge at spille boldbesiddende og offensivt.

Af Troels Bager Thøgersen

Allan Kuhn er færdig i FCM og er stoppet med sit job øjeblikkeligt.

Tipsbladet.dk bragte for nyligt et interview med Allan Kuhn, hvor snakken blandt andet gik på spillestilen:

Læs eller genlæs her:

I FC Midtjylland har man i de seneste sæsoner årligt investeret omtrent 10 millioner kroer i talentudvikling i klubbens fodboldakademi i Ikast og samarbejdsklubben FC Ebedei i Nigeria.

Læs også: FCM håber på storsalg fra Nigeria

Det fik i vinter klubbens ledelse med sportsdirektør Jens Ørgaard og akademidirektør Claus Steinlein i spidsen til at beslutte, at FC Midtjyllands Superliga-hold og alle ungdomshold i klubben skal spille en offensivt betonet, boldbesiddende form for fodbold.

Inspirationen har FC Midtjylland, uden at klubben præcist sætter forbilleder på, hentet rundt om i Europa, hvor klubben som for eksempel Ajax, FC Barcelona og Arsenal har en fastforankret spillestil, som alle førstehold og førsteholdstrænere skal følge. Og det betød, at cheftræner Allan Kuhn, der har haft succes i FC Midtjylland med en solid defensiv, hurtige kontraløb og dødbolde, efter Ørgaards og Steinleins udmelding lagde sin og førsteholdets stil om i januar og februar.

- Det er kommet fra ledelsen, at vi skal have en ny spillestil, siger Allan Kuhn i et interview med Tipsbladet.

- Det er lige fra U13 i Herning og U15 på akademiet. Vi skal have en rød tråd fra at spillerne starter på akademiet. Det har været en hård proces, hvor jeg har fået hjælp af både Tonni Hermansen og Glen Riddersholm. Tonni, vores tidligere ynglingetræner, er blevet en tredje træner på førsteholdet. Både Glen og ham har arbejdet meget med det offensive i vores nye spillestil. Det er klart, at det også vil give nogle bump. At tingene ikke sidder, at vi gerne vil være pisseoffensive, hvor vi nogle gange forsvarede nogle sejre hjem og stod godt på banen. Nu er det hu-hej frem ad banen som vilde dyr, siger Allan Kuhn.

FCM-træneren understreger, at han bakker op om stilændringen, som han og trænerne i FCM har implementeret i praksis uden indblanding fra Jens Ørgaard, Steinlein eller andre i FC Midtjyllands ledelse, og at han havde taget konsekvensen, hvis han havde været uenig i ledelsens forslag.

- Jeg føler, at de er kommet med en god ide, og så har jeg været omstillingsparat. Ellers skulle jeg have taget mit gode tøj og være gået. Hvis jeg ikke syntes, det var en god ide. Der var ikke så mange muligheder. Enten syntes du, at det var en god ide, ellers var du der ikke mere, siger Allan Kuhn.

Langsigtet plan
FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard fortæller, at den nye stil skal ses som en sikring af kontinuiteten og det sportslige niveau i FC Midtjylland i mange år fremover.

Læs også: Kjær og Reid var prøveklude

Vi er en ung klub, der gennem et stykke tid har arbejdet for at komme på landkortet. Vi mener, at vi ledelsesmæssigt og som klub nu er kommet dertil, hvor vi er etableret. Nu prøver vi så at skabe vores egen stil, fordi vi føler, at vi er rimelig selvforsynende med spillere til førsteholdet. På den lange bane vil det være til vores fordel, at spillerne fra akademiet kender spillestilen, før de starter på førsteholdet, siger Jens Ørgaard.

- Vi skal ikke have en træner, der er her i 1-2-3 år, og at vi så skal spille anderledes, når der kommer en ny træner. Vi skal have en rød tråd. Vi har truffet en langsigtet beslutning, der gerne skulle stå i historiebøgerne og stå om mange år, når vi alle sammen er gået på pension, siger Jens Ørgaard.

Læs også: Inder valgte FCM frem for PL-klub

Ørgaard er ikke nervøs for, at beslutningen kommer til at underminiere den nuværende cheftræner Allan Kuhn. Han bekræfter, at inspirationen til beslutningen kommer fra klubber som Arsenal, FC Barcelona og Ajax, der i mange år har trænet og spillet efter en fastlagt offensiv stil med meget boldbesiddelse.

- Det er helt rigtigt. Vi er alle samme her i FC Midtjylland på lånt tid, mens klubben skal eksistere fremover. Det her skal give en sikkerhed på sigt. Når klubben har en defineret stil, bliver det lettere at indsætte folk efter den, siger Jens Ørgaard.

FC Midtjylland-træner Allan Kuhn har fortsat fuld kontrol over sportslige beslutninger omkring førsteholdet i FC Midtjylland, og Kuhn understreger i det store interview med Tipsbladet, at han fortsat har frihed til at sikre, at FCM til træning og kamp bevarer sin styrke på dødbolde og defensiv organisation, der hjalp klubben meget i Kuhns første halvandet år som cheftræner i FCM i 2009 og 2010.

Du kan læse hele det store interview med Allan Kuhn og høre mere om stilskiftet og Kuhns ledelsesstil i FC Midtjylland i Tipsbladet Update, der er på gaden i morgen. Du kan også finde bladet online fra tirsdag morgen i Tipsbladets E-avis, som du finder ved at klikke her.

Superliga

Mere Superliga

Fokus