Da FC Midtjylland forleden fortalte om det million-samarbejde, klubben håber på at forhandle endeligt på plads med den indiske forretningsmand Shirinivas Dempo i den næste måneds tid, fortalte koncerndirektør Søren Bach, at inderne og deres konsulentfirma havde set på i alt 58 klubber i 20 lande i Europa.
Tipsbladet.dk erfarer i dag, at FC Midtjylland langt fra var den eneste klub, som indiske Shirinivas Dempo og hans fodboldklub Dempo SC var i kontakt med forud for valget af FCM, der håber på at få op mod 100 millioner kroner for at gøre Dempo til medejer af den midtjyske klub.
Dempo og hans repræsentanter fra konsulentfirmaet, der hjalp ham med at lede efter en europæisk samarbejdspartner, besøgte andre klubber end FC Midtjylland. Og en af de klubber, der var seriøst interesserede i at samarbejde med Shirinivas Dempo og hans indiske fodboldklub var Premier League-klubben Fulham, der i sidste sæson var finalist i Europa League-finalen.
Ud over Fulham var en anden Premier League-klub også inde i billedet til et samarbejde med Shirinivas Dempo, men i sidste ende valgte Dempo både Fulham og de øvrige bejlere fra.
Dels på grund af FC Midtjyllands talentarbejde, dels fordi en investering i FCM i en relativt succesrig Superliga giver forhåbninger om, at Dempos penge kan være med til at sparke hans nye europæiske samarbejdspartner i Champions League, hvor Danmark fra sommer har to i stedet for en kvalifikationsplads.
I Indien skal FCM’s koncerndirektør Søren Bach i dag holde møder med Dempo SC, og sportsdirektør Jens Ørgaard og akademidirektør Claus Steinlein ankommer fra FCM’s akademi i Nigeria for sammen med Bach at se nærmere på Dempo SC.
Bach havde ikke hørt om konkurrencen fra Fulham, da tipsbladet.dk kontaktede ham, men han er stolt over, at FC Midtjylland kunne klare sig i så hård konkurrence.
– Jeg kender ikke til det, men vi er glade for det. Det er fedt, at vi har slået en Premier League-klub som Fulham, siger Søren Bach til tipsbladet.dk.
FC Midtjyllands direktører skal på fredag se Dempo SC spille ligakamp mod Viva Kerala, og Søren Bach glæder sig til at se og høre mere om den kommende indiske samarbejdspartner.
– Vi skal ud og se noget træning. Vi vil gerne med bag kulissen og se, hvordan de agerer. Vi skal også ud og se deres youth camps, de ungdomshold, de arbejder sammen med, se hvordan de træner, fortæller Søren Bach.
FC Midtjyllands relative succes med at samarbejde med nigerianske FC Ebedei og hente spillere fra den nigerianske udviklingsklub til førsteholdet i FCM skal også have været medvirkende årsag til at overbevise Shirinivas Dempo om, at FCM er i stand til at ‘oversætte’ talentarbejdet fra Nordeuropa til en helt anden kultur i Indien.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte?
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT