Da FC Midtjylland forleden fortalte om det million-samarbejde, klubben håber på at forhandle endeligt på plads med den indiske forretningsmand Shirinivas Dempo i den næste måneds tid, fortalte koncerndirektør Søren Bach, at inderne og deres konsulentfirma havde set på i alt 58 klubber i 20 lande i Europa.
Tipsbladet.dk erfarer i dag, at FC Midtjylland langt fra var den eneste klub, som indiske Shirinivas Dempo og hans fodboldklub Dempo SC var i kontakt med forud for valget af FCM, der håber på at få op mod 100 millioner kroner for at gøre Dempo til medejer af den midtjyske klub.
Dempo og hans repræsentanter fra konsulentfirmaet, der hjalp ham med at lede efter en europæisk samarbejdspartner, besøgte andre klubber end FC Midtjylland. Og en af de klubber, der var seriøst interesserede i at samarbejde med Shirinivas Dempo og hans indiske fodboldklub var Premier League-klubben Fulham, der i sidste sæson var finalist i Europa League-finalen.
Ud over Fulham var en anden Premier League-klub også inde i billedet til et samarbejde med Shirinivas Dempo, men i sidste ende valgte Dempo både Fulham og de øvrige bejlere fra.
Dels på grund af FC Midtjyllands talentarbejde, dels fordi en investering i FCM i en relativt succesrig Superliga giver forhåbninger om, at Dempos penge kan være med til at sparke hans nye europæiske samarbejdspartner i Champions League, hvor Danmark fra sommer har to i stedet for en kvalifikationsplads.
I Indien skal FCM’s koncerndirektør Søren Bach i dag holde møder med Dempo SC, og sportsdirektør Jens Ørgaard og akademidirektør Claus Steinlein ankommer fra FCM’s akademi i Nigeria for sammen med Bach at se nærmere på Dempo SC.
Bach havde ikke hørt om konkurrencen fra Fulham, da tipsbladet.dk kontaktede ham, men han er stolt over, at FC Midtjylland kunne klare sig i så hård konkurrence.
– Jeg kender ikke til det, men vi er glade for det. Det er fedt, at vi har slået en Premier League-klub som Fulham, siger Søren Bach til tipsbladet.dk.
FC Midtjyllands direktører skal på fredag se Dempo SC spille ligakamp mod Viva Kerala, og Søren Bach glæder sig til at se og høre mere om den kommende indiske samarbejdspartner.
– Vi skal ud og se noget træning. Vi vil gerne med bag kulissen og se, hvordan de agerer. Vi skal også ud og se deres youth camps, de ungdomshold, de arbejder sammen med, se hvordan de træner, fortæller Søren Bach.
FC Midtjyllands relative succes med at samarbejde med nigerianske FC Ebedei og hente spillere fra den nigerianske udviklingsklub til førsteholdet i FCM skal også have været medvirkende årsag til at overbevise Shirinivas Dempo om, at FCM er i stand til at ‘oversætte’ talentarbejdet fra Nordeuropa til en helt anden kultur i Indien.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER