Da FC Midtjylland forleden fortalte om det million-samarbejde, klubben håber på at forhandle endeligt på plads med den indiske forretningsmand Shirinivas Dempo i den næste måneds tid, fortalte koncerndirektør Søren Bach, at inderne og deres konsulentfirma havde set på i alt 58 klubber i 20 lande i Europa.
Tipsbladet.dk erfarer i dag, at FC Midtjylland langt fra var den eneste klub, som indiske Shirinivas Dempo og hans fodboldklub Dempo SC var i kontakt med forud for valget af FCM, der håber på at få op mod 100 millioner kroner for at gøre Dempo til medejer af den midtjyske klub.
Dempo og hans repræsentanter fra konsulentfirmaet, der hjalp ham med at lede efter en europæisk samarbejdspartner, besøgte andre klubber end FC Midtjylland. Og en af de klubber, der var seriøst interesserede i at samarbejde med Shirinivas Dempo og hans indiske fodboldklub var Premier League-klubben Fulham, der i sidste sæson var finalist i Europa League-finalen.
Ud over Fulham var en anden Premier League-klub også inde i billedet til et samarbejde med Shirinivas Dempo, men i sidste ende valgte Dempo både Fulham og de øvrige bejlere fra.
Dels på grund af FC Midtjyllands talentarbejde, dels fordi en investering i FCM i en relativt succesrig Superliga giver forhåbninger om, at Dempos penge kan være med til at sparke hans nye europæiske samarbejdspartner i Champions League, hvor Danmark fra sommer har to i stedet for en kvalifikationsplads.
I Indien skal FCM’s koncerndirektør Søren Bach i dag holde møder med Dempo SC, og sportsdirektør Jens Ørgaard og akademidirektør Claus Steinlein ankommer fra FCM’s akademi i Nigeria for sammen med Bach at se nærmere på Dempo SC.
Bach havde ikke hørt om konkurrencen fra Fulham, da tipsbladet.dk kontaktede ham, men han er stolt over, at FC Midtjylland kunne klare sig i så hård konkurrence.
– Jeg kender ikke til det, men vi er glade for det. Det er fedt, at vi har slået en Premier League-klub som Fulham, siger Søren Bach til tipsbladet.dk.
FC Midtjyllands direktører skal på fredag se Dempo SC spille ligakamp mod Viva Kerala, og Søren Bach glæder sig til at se og høre mere om den kommende indiske samarbejdspartner.
– Vi skal ud og se noget træning. Vi vil gerne med bag kulissen og se, hvordan de agerer. Vi skal også ud og se deres youth camps, de ungdomshold, de arbejder sammen med, se hvordan de træner, fortæller Søren Bach.
FC Midtjyllands relative succes med at samarbejde med nigerianske FC Ebedei og hente spillere fra den nigerianske udviklingsklub til førsteholdet i FCM skal også have været medvirkende årsag til at overbevise Shirinivas Dempo om, at FCM er i stand til at ‘oversætte’ talentarbejdet fra Nordeuropa til en helt anden kultur i Indien.
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
I svime over Oscar Schwartau
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Her vil Asien kopiere Europa
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
Vild Diant Ramaj-historie
AVIS
Det kommer til at trække ud
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
AVIS
Intet aftryk!
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Drømmer om VM 2026 med Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Marokko er blevet fodboldens mekka
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART