FCM-lejesvend imponerer i Norge: Har ganske enkelt været dominerende

Udlejet FC Midtjylland-spiller imponerer stort i den bedste norske række.



En del nigerianere slår igennem i FC Midtjylland, men der er også flere, som aldrig gør. Nu skal man passe på med at konkludere for hurtigt, men meget tyder på, at Babajide David aldrig får en nøglerolle på FC Midtjyllands bedste mandskab.

Den nigerianske kantspiller er fyldt 22 og står blot noteret for tre førsteholdskampe for ulvene – to i DBU Pokalen og et kort Superliga-indhop. Han har været udlejet til Thisted, Jerv og i denne sæson er han udlejet til FK Haugesund i Norge. Her har han imidlertid vind i sejlene.

Efter syv kampe har Babajide David lavet to mål og tre assists for Eliteseriens nummer fire og ser ud til at boltre sig i Norge.

– Han har ganske enkelt været dominerende. Han har været et frisk pust i årets Eliteserie. En rigtig god lejespiller, og så må vi se, om aftalen kan blive til en langsigtet og permanent løsning. Vi vidste godt, han var hurtig, men jeg er også imponeret over hans indlæg, for de er præcise. Det viser hans tre assists også, siger den tidligere FC København-keeper Thomas Myhre, der arbejder som ekspert på norske Eurosport, til TV-stationen.

Babajide David er udlejet til Haugesund resten af 2018. Hans kontrakt med FC Midtjylland udløber ved udganngen af 2019. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!