FC Midtjylland har åbnet sæsonen med 22-årige Jakob Haugaard på mål i de første fire kampe. Fravalgt og vraget har 28-årige Lasse Heinze siden siddet på bænken, efter han i sommer skrev en tre-årig kontrakt med klubben og dermed vendte tilbage til Herning, hvor han begyndte sin professionelle karriere.
Lasse Heinze var dybt skuffet, da han fik beskeden om, at Glen Riddersholm havde valgt ham fra, men han er så småt begyndt at forstå, hvorfor FCM-træneren har valgt Haugaard.
– Jeg var kommet til FC Midtjylland for at spille og nå det niveau, jeg havde, før jeg blev skadet i Silkeborg, så jeg var meget skuffet, og det var en kindhest af en anden verden for mig. Men set i bagklogskabens lys, kan jeg godt forstå Glens tvivl, for Jakob gjorde det godt, og måske endda også bedre end mig. Jeg har ikke været mig selv og ikke vist det niveau, jeg ved, jeg har, siger Lasse Heinze til tipsbladet.dk.
For Heinze har de første måneder i FC Midtjylland været meget svære. Han er kommet til en klub, der måske ligner den, han forlod i 2009, men som også på mange andre punkter er helt anderledes.
– Det har været en svær start på den måde, at forskellen fra niveauet i Horsens og for den sags skyld i Silkeborg til det i FC Midtjylland er større, end jeg havde forventet. Der bliver virkelig trænet på et højt niveau her. Også langt højere end da jeg var i klubben sidst. Det har overrasket mig, at jeg kommer til en klub, der udadtil ligner sig selv, men reelt har jeg jo kun spillet sammen med Kristian Bak tidligere, så holdet er helt nyt, og niveauet og konceptet er et helt andet. Det har været svært og rigtig hårdt. Jeg har været træt og brugt efter træning, og jeg har haft svært ved at vænne mig til træningsniveauet.
Mens Jakob Haugaard har stået Superliga-kampene, har Lasse Heinze altså kæmpet på træningsbanen og reserveholdet for at finde det niveau, der tidligere gjorde ham til en profil i Silkeborg og en af rækkens mest stabile målmænd. En mental blokering har blandt andet stået i vejen i for ham.
– Jeg har ikke ramt topformen endnu, for jeg har ikke trænet på et tilfredsstillende niveau. Jeg har villet det så meget, at jeg har tænkt for meget over tingene. Jeg har ikke fået forløst mig selv og kan ikke gøre tingene uden at tænke over dem. Jeg har lige manglet den der redning, hvor jeg bagefter tænker: “Hvordan fanden gjorde jeg lige det?” Dem har jeg haft for få af, siger Heinze, der kæmper videre for at slå Haugaard af:
– Jeg kan jo godt sidde her og sige til dig, at jeg er tæt på at slå Jakob af, men det kan jo være, Glen ser det på en anden måde. Jeg er ved at vænne mig til træningskulturen, og det går bedre og bedre, men jeg vil ikke sætte procenter på. Jeg gør alt, hvad jeg kan til træning, og jeg er optimist. Hvis jeg var i 100 procent topform, var det noget rigtig, rigtig lort for mig, men jeg har et andet niveau, jeg griber ud efter, og jeg må også slå koldt vand i blodet og acceptere, at jeg ikke kan gå fra en skade til at spille 1. division til at gå direkte ind på et tophold i Superligaen.
FC Midtjyllands næste opgave er på fredag mod FC København.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
