FCM og BIF holder øje: Chelsea kan skabe problemer

Den kommende danske mester skal håbe på, at Manchester City vinder Champions League, eller at Chelsea ender i top fire i Premier League. Ellers er der ballade.



I morgen kan det danske mesterskab blive afgjort. Det kræver, at FC Midtjylland slår FC København i aften, og at Brøndby IF sætter point til, når holdet gæster AGF torsdag.

Men hvor det nærmest har været sikkert, at den danske mester som minimum ville ende i Europa League-gruppespillet, er det nu lidt mere usikkert.

Forklaringen er, at Chelsea er i Champions League-finalen.

Vinder Chelsea finalen, og kvalificerer Thomas Tuchels mandskab sig ikke til Champions League via Premier League, vil Chelseas indgang til Champions League være som forsvarende vinder. Og dermed “tager” klubben pladsen fra den danske mester, der i stedet må starte i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.

Så er man ikke garanteret en plads i Europa League, men i stedet i den lille Conference League. Chelsea er aktuelt nummer tre i Premier League, men Leicester City er bare ét point efter, og Liverpool er fire point efter, men har spillet en kamp færre.

Sidst, en Champions League-vinder ikke kvalificerede sig via den hjemlige turnering, var i 2012, hvor netop Chelsea vandt Champions League-finalen over Bayern München, men i den hjemlige turnering sluttede som nummer seks.

Hvis Manchester City vinder Champions League, eller hvis Chelsea vinder turneringen og ender i top fire, får den danske mester plads i Champions League-playoff og vil altså være garanteret et Europa League-gruppespil. Et sådan vil formentlig give et sted mellem 60 og 80 millioner kroner til det danske mandskab.

Omvendt giver Conference League-deltagelse “blot” 30-45 millioner kroner – ifølge FCK’s Daniel Rommedahl – så det vil både være en sportslig og økonomisk nedgradering.

Værd at bemærke er også, at den danske mester bare vil være én sejr fra et Champions League-gruppespil, hvis Chelsea ikke vinder Champions League eller ender i top fire i Premier League.





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Randers FC – Silkeborg IF

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Gaveregn over FC Midtjylland

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan