FCM og BIF holder øje: Chelsea kan skabe problemer

Den kommende danske mester skal håbe på, at Manchester City vinder Champions League, eller at Chelsea ender i top fire i Premier League. Ellers er der ballade.



I morgen kan det danske mesterskab blive afgjort. Det kræver, at FC Midtjylland slår FC København i aften, og at Brøndby IF sætter point til, når holdet gæster AGF torsdag.

Men hvor det nærmest har været sikkert, at den danske mester som minimum ville ende i Europa League-gruppespillet, er det nu lidt mere usikkert.

Forklaringen er, at Chelsea er i Champions League-finalen.

Vinder Chelsea finalen, og kvalificerer Thomas Tuchels mandskab sig ikke til Champions League via Premier League, vil Chelseas indgang til Champions League være som forsvarende vinder. Og dermed “tager” klubben pladsen fra den danske mester, der i stedet må starte i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.

Så er man ikke garanteret en plads i Europa League, men i stedet i den lille Conference League. Chelsea er aktuelt nummer tre i Premier League, men Leicester City er bare ét point efter, og Liverpool er fire point efter, men har spillet en kamp færre.

Sidst, en Champions League-vinder ikke kvalificerede sig via den hjemlige turnering, var i 2012, hvor netop Chelsea vandt Champions League-finalen over Bayern München, men i den hjemlige turnering sluttede som nummer seks.

Hvis Manchester City vinder Champions League, eller hvis Chelsea vinder turneringen og ender i top fire, får den danske mester plads i Champions League-playoff og vil altså være garanteret et Europa League-gruppespil. Et sådan vil formentlig give et sted mellem 60 og 80 millioner kroner til det danske mandskab.

Omvendt giver Conference League-deltagelse “blot” 30-45 millioner kroner – ifølge FCK’s Daniel Rommedahl – så det vil både være en sportslig og økonomisk nedgradering.

Værd at bemærke er også, at den danske mester bare vil være én sejr fra et Champions League-gruppespil, hvis Chelsea ikke vinder Champions League eller ender i top fire i Premier League.



Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Overvejer Mathias Jensen-køb

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Presset Frank: Her er vores store problem

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Fælder dom over Højlund

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

– Et frygteligt scenarie

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Dansker trukket ind i skandalesag

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

‘Mohamed Salah er et ikon’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

– Alle taler om dem!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon