I morgen kan det danske mesterskab blive afgjort. Det kræver, at FC Midtjylland slår FC København i aften, og at Brøndby IF sætter point til, når holdet gæster AGF torsdag.
Men hvor det nærmest har været sikkert, at den danske mester som minimum ville ende i Europa League-gruppespillet, er det nu lidt mere usikkert.
Forklaringen er, at Chelsea er i Champions League-finalen.
Vinder Chelsea finalen, og kvalificerer Thomas Tuchels mandskab sig ikke til Champions League via Premier League, vil Chelseas indgang til Champions League være som forsvarende vinder. Og dermed “tager” klubben pladsen fra den danske mester, der i stedet må starte i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.
Så er man ikke garanteret en plads i Europa League, men i stedet i den lille Conference League. Chelsea er aktuelt nummer tre i Premier League, men Leicester City er bare ét point efter, og Liverpool er fire point efter, men har spillet en kamp færre.
Sidst, en Champions League-vinder ikke kvalificerede sig via den hjemlige turnering, var i 2012, hvor netop Chelsea vandt Champions League-finalen over Bayern München, men i den hjemlige turnering sluttede som nummer seks.
Hvis Manchester City vinder Champions League, eller hvis Chelsea vinder turneringen og ender i top fire, får den danske mester plads i Champions League-playoff og vil altså være garanteret et Europa League-gruppespil. Et sådan vil formentlig give et sted mellem 60 og 80 millioner kroner til det danske mandskab.
Omvendt giver Conference League-deltagelse “blot” 30-45 millioner kroner – ifølge FCK’s Daniel Rommedahl – så det vil både være en sportslig og økonomisk nedgradering.
Værd at bemærke er også, at den danske mester bare vil være én sejr fra et Champions League-gruppespil, hvis Chelsea ikke vinder Champions League eller ender i top fire i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
LIVE: Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
Brøndby henter keeper – her er planen
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Portugal – DR Congo
Vilde Messi tangerer VM-rekord
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
