I morgen kan det danske mesterskab blive afgjort. Det kræver, at FC Midtjylland slår FC København i aften, og at Brøndby IF sætter point til, når holdet gæster AGF torsdag.
Men hvor det nærmest har været sikkert, at den danske mester som minimum ville ende i Europa League-gruppespillet, er det nu lidt mere usikkert.
Forklaringen er, at Chelsea er i Champions League-finalen.
Vinder Chelsea finalen, og kvalificerer Thomas Tuchels mandskab sig ikke til Champions League via Premier League, vil Chelseas indgang til Champions League være som forsvarende vinder. Og dermed “tager” klubben pladsen fra den danske mester, der i stedet må starte i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.
Så er man ikke garanteret en plads i Europa League, men i stedet i den lille Conference League. Chelsea er aktuelt nummer tre i Premier League, men Leicester City er bare ét point efter, og Liverpool er fire point efter, men har spillet en kamp færre.
Sidst, en Champions League-vinder ikke kvalificerede sig via den hjemlige turnering, var i 2012, hvor netop Chelsea vandt Champions League-finalen over Bayern München, men i den hjemlige turnering sluttede som nummer seks.
Hvis Manchester City vinder Champions League, eller hvis Chelsea vinder turneringen og ender i top fire, får den danske mester plads i Champions League-playoff og vil altså være garanteret et Europa League-gruppespil. Et sådan vil formentlig give et sted mellem 60 og 80 millioner kroner til det danske mandskab.
Omvendt giver Conference League-deltagelse “blot” 30-45 millioner kroner – ifølge FCK’s Daniel Rommedahl – så det vil både være en sportslig og økonomisk nedgradering.
Værd at bemærke er også, at den danske mester bare vil være én sejr fra et Champions League-gruppespil, hvis Chelsea ikke vinder Champions League eller ender i top fire i Premier League.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
INTERVIEW
