FC Midtjylland risikerer at miste holdets anfører, Henrik Dalsgaard, om et år.
Den 33-årige højre back har kontraktudløb ved udgangen af sæsonen, men hvis det står til ham selv, så bliver aftalen forlænget.
– Jeg har ikke gjort mig så mange tanker om det endnu, men jeg vil selvfølgelig gerne blive i Midtjylland. Jeg har det godt, og jeg er anfører for klubben. Så det er klart, at jeg gerne tager et år mere.
– Nu skal vi koncentrere os om starten på sæsonen, og så tænker jeg, at vi stikker hovederne sammen og ser, om vi kan blive enige om noget, siger FCM-anføreren.
Henrik Dalsgaard scorede efter et hjørnespark mod Progres Niederkorn i Conference League-kvalifikationen onsdag aften, da FCM vandt 2-0, og han fortalte efterfølgende, at der endnu ikke er dialog om en forlængelse.
– Nej, det er der ikke. Vi har fokus på opstarten og vores supervigtige kampe, og ledelsen har stadig et transfervindue, som de skal koncentrere sig om. Jeg tænker, at jeg vil give dem lidt ro til det, siger Henrik Dalsgaard.
Den 33-årige højreback, der tidligere har spillet 26 landskampe for Danmark, slår også fast, at han stadig har flere gode år i sig.
– Jeg har det supergodt lige nu, og jeg tror ikke, at der er mange i truppen, der vil sige, at jeg ligner en 33-årig.
– Jeg har det super, og jeg tager alle de år, hvor det føles godt, og det føles rigtig godt i øjeblikket, siger Dalsgaard.
FCM-cheftræner Thomas Thomasberg har endnu ikke gjort sig de store tanker om anførerens fremtid i klubben.
– Jeg forventer i hvert fald, at han er her, når transfervinduet lukker. Hvad der sker om et år, har jeg ikke spekuleret over endnu. I må snakke med Svend Graversen (FCM-sportschef, red.) om det, men jeg synes, at han gør det godt, siger Thomas Thomasberg.
Henrik Dalsgaard har tidligere spillet for klubber som AaB, belgiske Zulte Waregem og Brentford fra England.
Siden 2021 har han været i FCM, og her han både spillet stopper og højre back.
Under Thomasbergs ledelse har han dog primært været på backen, og det er noget, som den tidligere landsholdsspiller er glad for.
– Det har jeg det rigtig, rigtig fint med. Det ligger meget på rygraden, selv om jeg lige skulle vænne mig til at spille der igen. Rusten er blevet banket af, og jeg er hurtigt faldet ind i rollen igen.
– Det er min favoritposition, og jeg ved, hvad jeg skal gøre. Jeg har spillet der på højt niveau i mange år, og det falder mig meget naturligt, siger Henrik Dalsgaard.
FCM skal søndag i aktion mod Silkeborg, inden turen går til Luxembourg i midtugen, hvor der venter et returopgør mod Progres Niederkorn.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt