FCM-profil har kontraktudløb: Det håber han på

Den tidligere landsholdsspiller Henrik Dalsgaard håber, at han kan få sin kontrakt i FC Midtjylland forlænget.



FC Midtjylland risikerer at miste holdets anfører, Henrik Dalsgaard, om et år.

Den 33-årige højre back har kontraktudløb ved udgangen af sæsonen, men hvis det står til ham selv, så bliver aftalen forlænget.

– Jeg har ikke gjort mig så mange tanker om det endnu, men jeg vil selvfølgelig gerne blive i Midtjylland. Jeg har det godt, og jeg er anfører for klubben. Så det er klart, at jeg gerne tager et år mere.

– Nu skal vi koncentrere os om starten på sæsonen, og så tænker jeg, at vi stikker hovederne sammen og ser, om vi kan blive enige om noget, siger FCM-anføreren.

Henrik Dalsgaard scorede efter et hjørnespark mod Progres Niederkorn i Conference League-kvalifikationen onsdag aften, da FCM vandt 2-0, og han fortalte efterfølgende, at der endnu ikke er dialog om en forlængelse.

– Nej, det er der ikke. Vi har fokus på opstarten og vores supervigtige kampe, og ledelsen har stadig et transfervindue, som de skal koncentrere sig om. Jeg tænker, at jeg vil give dem lidt ro til det, siger Henrik Dalsgaard.

Den 33-årige højreback, der tidligere har spillet 26 landskampe for Danmark, slår også fast, at han stadig har flere gode år i sig.

– Jeg har det supergodt lige nu, og jeg tror ikke, at der er mange i truppen, der vil sige, at jeg ligner en 33-årig.

– Jeg har det super, og jeg tager alle de år, hvor det føles godt, og det føles rigtig godt i øjeblikket, siger Dalsgaard.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg har endnu ikke gjort sig de store tanker om anførerens fremtid i klubben.

– Jeg forventer i hvert fald, at han er her, når transfervinduet lukker. Hvad der sker om et år, har jeg ikke spekuleret over endnu. I må snakke med Svend Graversen (FCM-sportschef, red.) om det, men jeg synes, at han gør det godt, siger Thomas Thomasberg.

Henrik Dalsgaard har tidligere spillet for klubber som AaB, belgiske Zulte Waregem og Brentford fra England.

Siden 2021 har han været i FCM, og her han både spillet stopper og højre back.

Under Thomasbergs ledelse har han dog primært været på backen, og det er noget, som den tidligere landsholdsspiller er glad for.
– Det har jeg det rigtig, rigtig fint med. Det ligger meget på rygraden, selv om jeg lige skulle vænne mig til at spille der igen. Rusten er blevet banket af, og jeg er hurtigt faldet ind i rollen igen.

– Det er min favoritposition, og jeg ved, hvad jeg skal gøre. Jeg har spillet der på højt niveau i mange år, og det falder mig meget naturligt, siger Henrik Dalsgaard.

FCM skal søndag i aktion mod Silkeborg, inden turen går til Luxembourg i midtugen, hvor der venter et returopgør mod Progres Niederkorn.

/ritzau/





Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?


Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Frank sammenlignet med legende

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

Dame N’Doye bliver cheftræner

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

Brøndby-boss har aldrig set lignende

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Godt nyt for FCK

Randers FC – Sønderjyske

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

FC København – Viborg FF

Tadej Pogacar får superhjælper

Flere positive nyheder fra FC København

Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv

Økonomisk bombe i ny aftale

Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud

Mikkel Beckmann storroser Harry Kane

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Team Esbjerg i stor overraskelse

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

FC Fredericia – FC Midtjylland

17-årige Karl slår rekord

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Bizar De Bruyne-sekvens

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Aalborgs stjerner slider sig til sejr

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen

Slut for dansk duo

Bekræfter skrækskade til dansker

Kæmpebøder til NFL-stjerner