FC Midtjylland risikerer at miste holdets anfører, Henrik Dalsgaard, om et år.
Den 33-årige højre back har kontraktudløb ved udgangen af sæsonen, men hvis det står til ham selv, så bliver aftalen forlænget.
– Jeg har ikke gjort mig så mange tanker om det endnu, men jeg vil selvfølgelig gerne blive i Midtjylland. Jeg har det godt, og jeg er anfører for klubben. Så det er klart, at jeg gerne tager et år mere.
– Nu skal vi koncentrere os om starten på sæsonen, og så tænker jeg, at vi stikker hovederne sammen og ser, om vi kan blive enige om noget, siger FCM-anføreren.
Henrik Dalsgaard scorede efter et hjørnespark mod Progres Niederkorn i Conference League-kvalifikationen onsdag aften, da FCM vandt 2-0, og han fortalte efterfølgende, at der endnu ikke er dialog om en forlængelse.
– Nej, det er der ikke. Vi har fokus på opstarten og vores supervigtige kampe, og ledelsen har stadig et transfervindue, som de skal koncentrere sig om. Jeg tænker, at jeg vil give dem lidt ro til det, siger Henrik Dalsgaard.
Den 33-årige højreback, der tidligere har spillet 26 landskampe for Danmark, slår også fast, at han stadig har flere gode år i sig.
– Jeg har det supergodt lige nu, og jeg tror ikke, at der er mange i truppen, der vil sige, at jeg ligner en 33-årig.
– Jeg har det super, og jeg tager alle de år, hvor det føles godt, og det føles rigtig godt i øjeblikket, siger Dalsgaard.
FCM-cheftræner Thomas Thomasberg har endnu ikke gjort sig de store tanker om anførerens fremtid i klubben.
– Jeg forventer i hvert fald, at han er her, når transfervinduet lukker. Hvad der sker om et år, har jeg ikke spekuleret over endnu. I må snakke med Svend Graversen (FCM-sportschef, red.) om det, men jeg synes, at han gør det godt, siger Thomas Thomasberg.
Henrik Dalsgaard har tidligere spillet for klubber som AaB, belgiske Zulte Waregem og Brentford fra England.
Siden 2021 har han været i FCM, og her han både spillet stopper og højre back.
Under Thomasbergs ledelse har han dog primært været på backen, og det er noget, som den tidligere landsholdsspiller er glad for.
– Det har jeg det rigtig, rigtig fint med. Det ligger meget på rygraden, selv om jeg lige skulle vænne mig til at spille der igen. Rusten er blevet banket af, og jeg er hurtigt faldet ind i rollen igen.
– Det er min favoritposition, og jeg ved, hvad jeg skal gøre. Jeg har spillet der på højt niveau i mange år, og det falder mig meget naturligt, siger Henrik Dalsgaard.
FCM skal søndag i aktion mod Silkeborg, inden turen går til Luxembourg i midtugen, hvor der venter et returopgør mod Progres Niederkorn.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
MEDIE
Choktransfer på vej?
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL