FCM-profil har kontraktudløb: Det håber han på

Den tidligere landsholdsspiller Henrik Dalsgaard håber, at han kan få sin kontrakt i FC Midtjylland forlænget.



FC Midtjylland risikerer at miste holdets anfører, Henrik Dalsgaard, om et år.

Den 33-årige højre back har kontraktudløb ved udgangen af sæsonen, men hvis det står til ham selv, så bliver aftalen forlænget.

– Jeg har ikke gjort mig så mange tanker om det endnu, men jeg vil selvfølgelig gerne blive i Midtjylland. Jeg har det godt, og jeg er anfører for klubben. Så det er klart, at jeg gerne tager et år mere.

– Nu skal vi koncentrere os om starten på sæsonen, og så tænker jeg, at vi stikker hovederne sammen og ser, om vi kan blive enige om noget, siger FCM-anføreren.

Henrik Dalsgaard scorede efter et hjørnespark mod Progres Niederkorn i Conference League-kvalifikationen onsdag aften, da FCM vandt 2-0, og han fortalte efterfølgende, at der endnu ikke er dialog om en forlængelse.

– Nej, det er der ikke. Vi har fokus på opstarten og vores supervigtige kampe, og ledelsen har stadig et transfervindue, som de skal koncentrere sig om. Jeg tænker, at jeg vil give dem lidt ro til det, siger Henrik Dalsgaard.

Den 33-årige højreback, der tidligere har spillet 26 landskampe for Danmark, slår også fast, at han stadig har flere gode år i sig.

– Jeg har det supergodt lige nu, og jeg tror ikke, at der er mange i truppen, der vil sige, at jeg ligner en 33-årig.

– Jeg har det super, og jeg tager alle de år, hvor det føles godt, og det føles rigtig godt i øjeblikket, siger Dalsgaard.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg har endnu ikke gjort sig de store tanker om anførerens fremtid i klubben.

– Jeg forventer i hvert fald, at han er her, når transfervinduet lukker. Hvad der sker om et år, har jeg ikke spekuleret over endnu. I må snakke med Svend Graversen (FCM-sportschef, red.) om det, men jeg synes, at han gør det godt, siger Thomas Thomasberg.

Henrik Dalsgaard har tidligere spillet for klubber som AaB, belgiske Zulte Waregem og Brentford fra England.

Siden 2021 har han været i FCM, og her han både spillet stopper og højre back.

Under Thomasbergs ledelse har han dog primært været på backen, og det er noget, som den tidligere landsholdsspiller er glad for.
– Det har jeg det rigtig, rigtig fint med. Det ligger meget på rygraden, selv om jeg lige skulle vænne mig til at spille der igen. Rusten er blevet banket af, og jeg er hurtigt faldet ind i rollen igen.

– Det er min favoritposition, og jeg ved, hvad jeg skal gøre. Jeg har spillet der på højt niveau i mange år, og det falder mig meget naturligt, siger Henrik Dalsgaard.

FCM skal søndag i aktion mod Silkeborg, inden turen går til Luxembourg i midtugen, hvor der venter et returopgør mod Progres Niederkorn.

/ritzau/



Lothar Matthaüs storroser dansker

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

AaB-talent prøver sig af i Italien

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– Det er fuldkommen meningsløst

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

– De skal skille sig af med ham!

Thomas Frank afviser at tale om det

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe triumf for Frank

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Klubboss i angreb på FCK

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Voldsom Franculino-spådom

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Spanske medier i ekstase

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Nu drømmer de stort i AGF