FCM-profil klar til første start i fire måneder

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige straks endnu flere muligheder til startopstillingen.



HERNING (Tipsbladet): Med Bayer Leverkusen på lægterne fik FC Midtjyllands unge forward Franculino en halv times fodbold torsdag aften, da FCM tabte 1-2 til Real Sociedad.

Franculino har på grund af en drilsk skade og efterveerne af den ikke startet en fodboldkamp siden 20. oktober, hvor FC Midtjylland spillede en elendig kamp mod Sønderjyske og tabte 2-3.

Nu har Franculino trænet med i adskillige uger og få spilletid mod Fenerbahce, Real Sociedad og mellem de to Europa-kampe i træningskampen mod Vejle.

Og nu er han snart klar til at starte en fodboldkamp, er konklusionen efter torsdagens kamp, hvor Thomas Thomasberg fortalte om Franculinos vej tilbage til fodboldformen og de muligheder, der er med en FCM-trup, der på papiret er ved at være særdeles bred med mange kampklare spillere.

– Han kan nok gå en halvleg, måske en times tid. Så det må vi se, hvordan vi kommer til at gøre det, eller hvad jeg kommer til at beslutte, siger Thomas Thomasberg.

– Så kommer der til at sidde nogen udenfor, som måske synes, de skal være på banen. Eller rettere, jeg ved, de synes det. Og I synes det måske også og kommer til at stille spørgsmål om det fra kamp til kamp, siger FCM-cheftræneren.

Søndag møder FC Midtjylland hjemme i Herning Lyngby, og der regner Thomas Thomasberg med at skifte ud i forhold til torsdagens startopstilling.

– Vi kommer ikke til at stille med sammenholdet, for Diao har karantæne. Og vi kommer nok også til at skifte mere end en enkelt der. Det må vi vente med at se til på søndag, siger Thomas Thomasberg med et smil.

Kan spille flere steder
Den nye 4-3-3-formation åbner også for muligheden, at Darío Osorio rykkes ind på den centrale midtbane og Franculino spiller en art kant-forward til højre, præcis hvor han kom ind mod Real Sociedad torsdag aften.

– Vi var godt tilfredse med Buksa i dag. Han var god i duelspillet og fik scoret. Så han gjorde en rigtig stor indsats. Og vi ved, Franculino kan spille begge steder. I de første kampe, hvor vi startede i en 4-3-3, spillede han også på siden, da han scorede. Det gør så, at han naturligt søger mere ind og kommer mere i feltet.

– Og så har Osorio også trænet og spillet lidt kampe fra en otterposition. Det gjorde han fint i dag, siger Thomas Thomasberg om skiftet, hvor Osorio ved Franculinos indskiftning spillede den sidste halve time som central, offensivt indstillet midtbanespiller.

Ud over Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio råder FC Midtjylland også over Valdemar Byskov, Mikel Gogorza, Edward Chilufya, Marrony og, indtil videre, Ola Brynhildsen og Frederik Heiselberg, der kan indgå i forskellige offensive konstellationer i 4-3-3.

FCM’s næste opgave er hjemme mod Lyngby på søndag, mens der venter en særdeles svær Europa League-returkamp i Baskerlandet torsdag aften.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Der får David at vide, at han er fyret

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Skal han på landsholdet, Riemer?

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jonas Schwartz lander nyt job

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Reagerer på Brøndby-bombe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Hjulmand vinder i Hamborg

Medie afslører møde med Deco

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Køber engelsk klub

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Victor Nelsson topper international impact-liste

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk milliardær smider 75.000

FC Midtjylland – Brøndby IF

Dansk træner storroses

David Nielsen tæt på fyring

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her tager de stor beslutning

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent