HERNING (Tipsbladet): Med Bayer Leverkusen på lægterne fik FC Midtjyllands unge forward Franculino en halv times fodbold torsdag aften, da FCM tabte 1-2 til Real Sociedad.
Franculino har på grund af en drilsk skade og efterveerne af den ikke startet en fodboldkamp siden 20. oktober, hvor FC Midtjylland spillede en elendig kamp mod Sønderjyske og tabte 2-3.
Nu har Franculino trænet med i adskillige uger og få spilletid mod Fenerbahce, Real Sociedad og mellem de to Europa-kampe i træningskampen mod Vejle.
Og nu er han snart klar til at starte en fodboldkamp, er konklusionen efter torsdagens kamp, hvor Thomas Thomasberg fortalte om Franculinos vej tilbage til fodboldformen og de muligheder, der er med en FCM-trup, der på papiret er ved at være særdeles bred med mange kampklare spillere.
– Han kan nok gå en halvleg, måske en times tid. Så det må vi se, hvordan vi kommer til at gøre det, eller hvad jeg kommer til at beslutte, siger Thomas Thomasberg.

– Så kommer der til at sidde nogen udenfor, som måske synes, de skal være på banen. Eller rettere, jeg ved, de synes det. Og I synes det måske også og kommer til at stille spørgsmål om det fra kamp til kamp, siger FCM-cheftræneren.
Søndag møder FC Midtjylland hjemme i Herning Lyngby, og der regner Thomas Thomasberg med at skifte ud i forhold til torsdagens startopstilling.
– Vi kommer ikke til at stille med sammenholdet, for Diao har karantæne. Og vi kommer nok også til at skifte mere end en enkelt der. Det må vi vente med at se til på søndag, siger Thomas Thomasberg med et smil.
Kan spille flere steder
Den nye 4-3-3-formation åbner også for muligheden, at Darío Osorio rykkes ind på den centrale midtbane og Franculino spiller en art kant-forward til højre, præcis hvor han kom ind mod Real Sociedad torsdag aften.
– Vi var godt tilfredse med Buksa i dag. Han var god i duelspillet og fik scoret. Så han gjorde en rigtig stor indsats. Og vi ved, Franculino kan spille begge steder. I de første kampe, hvor vi startede i en 4-3-3, spillede han også på siden, da han scorede. Det gør så, at han naturligt søger mere ind og kommer mere i feltet.
– Og så har Osorio også trænet og spillet lidt kampe fra en otterposition. Det gjorde han fint i dag, siger Thomas Thomasberg om skiftet, hvor Osorio ved Franculinos indskiftning spillede den sidste halve time som central, offensivt indstillet midtbanespiller.
Ud over Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio råder FC Midtjylland også over Valdemar Byskov, Mikel Gogorza, Edward Chilufya, Marrony og, indtil videre, Ola Brynhildsen og Frederik Heiselberg, der kan indgå i forskellige offensive konstellationer i 4-3-3.
FCM’s næste opgave er hjemme mod Lyngby på søndag, mens der venter en særdeles svær Europa League-returkamp i Baskerlandet torsdag aften.
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FC København-profil ude med sygdom
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER