FCM-profil klar til første start i fire måneder

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige straks endnu flere muligheder til startopstillingen.



HERNING (Tipsbladet): Med Bayer Leverkusen på lægterne fik FC Midtjyllands unge forward Franculino en halv times fodbold torsdag aften, da FCM tabte 1-2 til Real Sociedad.

Franculino har på grund af en drilsk skade og efterveerne af den ikke startet en fodboldkamp siden 20. oktober, hvor FC Midtjylland spillede en elendig kamp mod Sønderjyske og tabte 2-3.

Nu har Franculino trænet med i adskillige uger og få spilletid mod Fenerbahce, Real Sociedad og mellem de to Europa-kampe i træningskampen mod Vejle.

Og nu er han snart klar til at starte en fodboldkamp, er konklusionen efter torsdagens kamp, hvor Thomas Thomasberg fortalte om Franculinos vej tilbage til fodboldformen og de muligheder, der er med en FCM-trup, der på papiret er ved at være særdeles bred med mange kampklare spillere.

– Han kan nok gå en halvleg, måske en times tid. Så det må vi se, hvordan vi kommer til at gøre det, eller hvad jeg kommer til at beslutte, siger Thomas Thomasberg.

– Så kommer der til at sidde nogen udenfor, som måske synes, de skal være på banen. Eller rettere, jeg ved, de synes det. Og I synes det måske også og kommer til at stille spørgsmål om det fra kamp til kamp, siger FCM-cheftræneren.

Søndag møder FC Midtjylland hjemme i Herning Lyngby, og der regner Thomas Thomasberg med at skifte ud i forhold til torsdagens startopstilling.

– Vi kommer ikke til at stille med sammenholdet, for Diao har karantæne. Og vi kommer nok også til at skifte mere end en enkelt der. Det må vi vente med at se til på søndag, siger Thomas Thomasberg med et smil.

Kan spille flere steder
Den nye 4-3-3-formation åbner også for muligheden, at Darío Osorio rykkes ind på den centrale midtbane og Franculino spiller en art kant-forward til højre, præcis hvor han kom ind mod Real Sociedad torsdag aften.

– Vi var godt tilfredse med Buksa i dag. Han var god i duelspillet og fik scoret. Så han gjorde en rigtig stor indsats. Og vi ved, Franculino kan spille begge steder. I de første kampe, hvor vi startede i en 4-3-3, spillede han også på siden, da han scorede. Det gør så, at han naturligt søger mere ind og kommer mere i feltet.

– Og så har Osorio også trænet og spillet lidt kampe fra en otterposition. Det gjorde han fint i dag, siger Thomas Thomasberg om skiftet, hvor Osorio ved Franculinos indskiftning spillede den sidste halve time som central, offensivt indstillet midtbanespiller.

Ud over Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio råder FC Midtjylland også over Valdemar Byskov, Mikel Gogorza, Edward Chilufya, Marrony og, indtil videre, Ola Brynhildsen og Frederik Heiselberg, der kan indgå i forskellige offensive konstellationer i 4-3-3.

FCM’s næste opgave er hjemme mod Lyngby på søndag, mens der venter en særdeles svær Europa League-returkamp i Baskerlandet torsdag aften.





Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney




LIVE

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

På vej til FCK? Han var altdominerende

FC København har taget kontakt

Blæst bagover af Thomas Frank

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Vilde Roony matchvinder med panenka

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Afslører millionløn og særlig aftale

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Brøndbys milliontransfer slår rekord



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Sønderjyske – Brøndby IF

AGF – Vejle Boldklub

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Nedtur for Christian Nørgaard

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Drama – chokfyring i Premier League? 

Højbjerg reagerer på skandale



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

Kaos truer: Politiet advarer

Giver status på Daramy – her er planen

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

FC Nordsjælland – Viborg FF

FC Fredericia – Randers FC

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Voldsom magtdemonstration

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

‘En fantastisk situation’

0,1 procent

‘Sæt ham af!’

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Solid Milan-defensiv holder stand

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’