FCM-profil klar til første start i fire måneder

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige straks endnu flere muligheder til startopstillingen.



HERNING (Tipsbladet): Med Bayer Leverkusen på lægterne fik FC Midtjyllands unge forward Franculino en halv times fodbold torsdag aften, da FCM tabte 1-2 til Real Sociedad.

Franculino har på grund af en drilsk skade og efterveerne af den ikke startet en fodboldkamp siden 20. oktober, hvor FC Midtjylland spillede en elendig kamp mod Sønderjyske og tabte 2-3.

Nu har Franculino trænet med i adskillige uger og få spilletid mod Fenerbahce, Real Sociedad og mellem de to Europa-kampe i træningskampen mod Vejle.

Og nu er han snart klar til at starte en fodboldkamp, er konklusionen efter torsdagens kamp, hvor Thomas Thomasberg fortalte om Franculinos vej tilbage til fodboldformen og de muligheder, der er med en FCM-trup, der på papiret er ved at være særdeles bred med mange kampklare spillere.

– Han kan nok gå en halvleg, måske en times tid. Så det må vi se, hvordan vi kommer til at gøre det, eller hvad jeg kommer til at beslutte, siger Thomas Thomasberg.

– Så kommer der til at sidde nogen udenfor, som måske synes, de skal være på banen. Eller rettere, jeg ved, de synes det. Og I synes det måske også og kommer til at stille spørgsmål om det fra kamp til kamp, siger FCM-cheftræneren.

Søndag møder FC Midtjylland hjemme i Herning Lyngby, og der regner Thomas Thomasberg med at skifte ud i forhold til torsdagens startopstilling.

– Vi kommer ikke til at stille med sammenholdet, for Diao har karantæne. Og vi kommer nok også til at skifte mere end en enkelt der. Det må vi vente med at se til på søndag, siger Thomas Thomasberg med et smil.

Kan spille flere steder
Den nye 4-3-3-formation åbner også for muligheden, at Darío Osorio rykkes ind på den centrale midtbane og Franculino spiller en art kant-forward til højre, præcis hvor han kom ind mod Real Sociedad torsdag aften.

– Vi var godt tilfredse med Buksa i dag. Han var god i duelspillet og fik scoret. Så han gjorde en rigtig stor indsats. Og vi ved, Franculino kan spille begge steder. I de første kampe, hvor vi startede i en 4-3-3, spillede han også på siden, da han scorede. Det gør så, at han naturligt søger mere ind og kommer mere i feltet.

– Og så har Osorio også trænet og spillet lidt kampe fra en otterposition. Det gjorde han fint i dag, siger Thomas Thomasberg om skiftet, hvor Osorio ved Franculinos indskiftning spillede den sidste halve time som central, offensivt indstillet midtbanespiller.

Ud over Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio råder FC Midtjylland også over Valdemar Byskov, Mikel Gogorza, Edward Chilufya, Marrony og, indtil videre, Ola Brynhildsen og Frederik Heiselberg, der kan indgå i forskellige offensive konstellationer i 4-3-3.

FCM’s næste opgave er hjemme mod Lyngby på søndag, mens der venter en særdeles svær Europa League-returkamp i Baskerlandet torsdag aften.





FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund




LIVE

TransferLIVE: Diant Ramaj lander i Kbh om lidt

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

Sportschef revser dansker efter klubskifte

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog

Lyngby BK – FC Midtjylland

Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’

Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald



LIVE

Superliga-LIVE: Mindes FCK-Brøndby-brag

Agent raser: ‘Det ved du sgu da ikke!’

Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Afsløring: Kasper Lorentzen fyret i B.93

Brøndby IF – Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Diant Ramajs FCK-skifte forsinket

Afsløring: Mads Enggård på plads i rekordtransfer

Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift

Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

Randers FC – FC København

Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til

OB – AC Horsens

Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer

B.93: De overtager for Kasper Lorentzen

FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner

Transfer på vej – Brøndby sparer millioner

‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!

Afsløring: Jordan Larsson på plads i Al-Ettifaq

Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte