HERNING (Tipsbladet): Med Bayer Leverkusen på lægterne fik FC Midtjyllands unge forward Franculino en halv times fodbold torsdag aften, da FCM tabte 1-2 til Real Sociedad.
Franculino har på grund af en drilsk skade og efterveerne af den ikke startet en fodboldkamp siden 20. oktober, hvor FC Midtjylland spillede en elendig kamp mod Sønderjyske og tabte 2-3.
Nu har Franculino trænet med i adskillige uger og få spilletid mod Fenerbahce, Real Sociedad og mellem de to Europa-kampe i træningskampen mod Vejle.
Og nu er han snart klar til at starte en fodboldkamp, er konklusionen efter torsdagens kamp, hvor Thomas Thomasberg fortalte om Franculinos vej tilbage til fodboldformen og de muligheder, der er med en FCM-trup, der på papiret er ved at være særdeles bred med mange kampklare spillere.
– Han kan nok gå en halvleg, måske en times tid. Så det må vi se, hvordan vi kommer til at gøre det, eller hvad jeg kommer til at beslutte, siger Thomas Thomasberg.

– Så kommer der til at sidde nogen udenfor, som måske synes, de skal være på banen. Eller rettere, jeg ved, de synes det. Og I synes det måske også og kommer til at stille spørgsmål om det fra kamp til kamp, siger FCM-cheftræneren.
Søndag møder FC Midtjylland hjemme i Herning Lyngby, og der regner Thomas Thomasberg med at skifte ud i forhold til torsdagens startopstilling.
– Vi kommer ikke til at stille med sammenholdet, for Diao har karantæne. Og vi kommer nok også til at skifte mere end en enkelt der. Det må vi vente med at se til på søndag, siger Thomas Thomasberg med et smil.
Kan spille flere steder
Den nye 4-3-3-formation åbner også for muligheden, at Darío Osorio rykkes ind på den centrale midtbane og Franculino spiller en art kant-forward til højre, præcis hvor han kom ind mod Real Sociedad torsdag aften.
– Vi var godt tilfredse med Buksa i dag. Han var god i duelspillet og fik scoret. Så han gjorde en rigtig stor indsats. Og vi ved, Franculino kan spille begge steder. I de første kampe, hvor vi startede i en 4-3-3, spillede han også på siden, da han scorede. Det gør så, at han naturligt søger mere ind og kommer mere i feltet.
– Og så har Osorio også trænet og spillet lidt kampe fra en otterposition. Det gjorde han fint i dag, siger Thomas Thomasberg om skiftet, hvor Osorio ved Franculinos indskiftning spillede den sidste halve time som central, offensivt indstillet midtbanespiller.
Ud over Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio råder FC Midtjylland også over Valdemar Byskov, Mikel Gogorza, Edward Chilufya, Marrony og, indtil videre, Ola Brynhildsen og Frederik Heiselberg, der kan indgå i forskellige offensive konstellationer i 4-3-3.
FCM’s næste opgave er hjemme mod Lyngby på søndag, mens der venter en særdeles svær Europa League-returkamp i Baskerlandet torsdag aften.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
LIVE
LIVE: Dansker turde ikke sparke
Rasmus Højlund har ikke set det før
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Pinligt! Danmark brænder på stribe
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER