FCM-profil klar til første start i fire måneder

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige straks endnu flere muligheder til startopstillingen.



HERNING (Tipsbladet): Med Bayer Leverkusen på lægterne fik FC Midtjyllands unge forward Franculino en halv times fodbold torsdag aften, da FCM tabte 1-2 til Real Sociedad.

Franculino har på grund af en drilsk skade og efterveerne af den ikke startet en fodboldkamp siden 20. oktober, hvor FC Midtjylland spillede en elendig kamp mod Sønderjyske og tabte 2-3.

Nu har Franculino trænet med i adskillige uger og få spilletid mod Fenerbahce, Real Sociedad og mellem de to Europa-kampe i træningskampen mod Vejle.

Og nu er han snart klar til at starte en fodboldkamp, er konklusionen efter torsdagens kamp, hvor Thomas Thomasberg fortalte om Franculinos vej tilbage til fodboldformen og de muligheder, der er med en FCM-trup, der på papiret er ved at være særdeles bred med mange kampklare spillere.

– Han kan nok gå en halvleg, måske en times tid. Så det må vi se, hvordan vi kommer til at gøre det, eller hvad jeg kommer til at beslutte, siger Thomas Thomasberg.

– Så kommer der til at sidde nogen udenfor, som måske synes, de skal være på banen. Eller rettere, jeg ved, de synes det. Og I synes det måske også og kommer til at stille spørgsmål om det fra kamp til kamp, siger FCM-cheftræneren.

Søndag møder FC Midtjylland hjemme i Herning Lyngby, og der regner Thomas Thomasberg med at skifte ud i forhold til torsdagens startopstilling.

– Vi kommer ikke til at stille med sammenholdet, for Diao har karantæne. Og vi kommer nok også til at skifte mere end en enkelt der. Det må vi vente med at se til på søndag, siger Thomas Thomasberg med et smil.

Kan spille flere steder
Den nye 4-3-3-formation åbner også for muligheden, at Darío Osorio rykkes ind på den centrale midtbane og Franculino spiller en art kant-forward til højre, præcis hvor han kom ind mod Real Sociedad torsdag aften.

– Vi var godt tilfredse med Buksa i dag. Han var god i duelspillet og fik scoret. Så han gjorde en rigtig stor indsats. Og vi ved, Franculino kan spille begge steder. I de første kampe, hvor vi startede i en 4-3-3, spillede han også på siden, da han scorede. Det gør så, at han naturligt søger mere ind og kommer mere i feltet.

– Og så har Osorio også trænet og spillet lidt kampe fra en otterposition. Det gjorde han fint i dag, siger Thomas Thomasberg om skiftet, hvor Osorio ved Franculinos indskiftning spillede den sidste halve time som central, offensivt indstillet midtbanespiller.

Ud over Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio råder FC Midtjylland også over Valdemar Byskov, Mikel Gogorza, Edward Chilufya, Marrony og, indtil videre, Ola Brynhildsen og Frederik Heiselberg, der kan indgå i forskellige offensive konstellationer i 4-3-3.

FCM’s næste opgave er hjemme mod Lyngby på søndag, mens der venter en særdeles svær Europa League-returkamp i Baskerlandet torsdag aften.





Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing


‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Tog smutvej – Billing er overrasket

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Superliga-løgn

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik