FCM-profil klar til første start i fire måneder

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige straks endnu flere muligheder til startopstillingen.



HERNING (Tipsbladet): Med Bayer Leverkusen på lægterne fik FC Midtjyllands unge forward Franculino en halv times fodbold torsdag aften, da FCM tabte 1-2 til Real Sociedad.

Franculino har på grund af en drilsk skade og efterveerne af den ikke startet en fodboldkamp siden 20. oktober, hvor FC Midtjylland spillede en elendig kamp mod Sønderjyske og tabte 2-3.

Nu har Franculino trænet med i adskillige uger og få spilletid mod Fenerbahce, Real Sociedad og mellem de to Europa-kampe i træningskampen mod Vejle.

Og nu er han snart klar til at starte en fodboldkamp, er konklusionen efter torsdagens kamp, hvor Thomas Thomasberg fortalte om Franculinos vej tilbage til fodboldformen og de muligheder, der er med en FCM-trup, der på papiret er ved at være særdeles bred med mange kampklare spillere.

– Han kan nok gå en halvleg, måske en times tid. Så det må vi se, hvordan vi kommer til at gøre det, eller hvad jeg kommer til at beslutte, siger Thomas Thomasberg.

– Så kommer der til at sidde nogen udenfor, som måske synes, de skal være på banen. Eller rettere, jeg ved, de synes det. Og I synes det måske også og kommer til at stille spørgsmål om det fra kamp til kamp, siger FCM-cheftræneren.

Søndag møder FC Midtjylland hjemme i Herning Lyngby, og der regner Thomas Thomasberg med at skifte ud i forhold til torsdagens startopstilling.

– Vi kommer ikke til at stille med sammenholdet, for Diao har karantæne. Og vi kommer nok også til at skifte mere end en enkelt der. Det må vi vente med at se til på søndag, siger Thomas Thomasberg med et smil.

Kan spille flere steder
Den nye 4-3-3-formation åbner også for muligheden, at Darío Osorio rykkes ind på den centrale midtbane og Franculino spiller en art kant-forward til højre, præcis hvor han kom ind mod Real Sociedad torsdag aften.

– Vi var godt tilfredse med Buksa i dag. Han var god i duelspillet og fik scoret. Så han gjorde en rigtig stor indsats. Og vi ved, Franculino kan spille begge steder. I de første kampe, hvor vi startede i en 4-3-3, spillede han også på siden, da han scorede. Det gør så, at han naturligt søger mere ind og kommer mere i feltet.

– Og så har Osorio også trænet og spillet lidt kampe fra en otterposition. Det gjorde han fint i dag, siger Thomas Thomasberg om skiftet, hvor Osorio ved Franculinos indskiftning spillede den sidste halve time som central, offensivt indstillet midtbanespiller.

Ud over Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio råder FC Midtjylland også over Valdemar Byskov, Mikel Gogorza, Edward Chilufya, Marrony og, indtil videre, Ola Brynhildsen og Frederik Heiselberg, der kan indgå i forskellige offensive konstellationer i 4-3-3.

FCM’s næste opgave er hjemme mod Lyngby på søndag, mens der venter en særdeles svær Europa League-returkamp i Baskerlandet torsdag aften.





Fodbold1 LIVE

LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Giver to spillere livstidskarantæne

10 spillere nægtet indrejse til USA

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

AGF tager pis på FC Midtjylland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Vil have ham væk fra FC København

FC København skriver kontrakt med juvel

Brian Riemer giver klar besked



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

– Han har måske været lagt lidt på is

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Mileta Rajovic i stor optur

Var direkte fra træningsbanen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

I chok: Har aldrig set lignende

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Betyder det David Nielsen-fyring?

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!