Da Manchester United i 2011 slog Chelsea 2-1 hjemme på Old Trafford, bukkede United-manager Alex Ferguson for fansene på Stretford End.
Manchester United var kommet seks point foran Chelsea med to kampe igen, kampen skulle til Chelsea-fansenes store utilfredshed vise sig at være en af manager Carlo Ancelottis sidste i klubben, og så var det 8. maj 2011 dagen, hvor Manchester United reelt overgik Liverpools 18 mesterskaber ved at sikre sig det 19. til de rødblusede fra Manchester.
Den finske landsholdsspiller Tim Sparv var i gang med en sæson, hvor han spillede 34 ligakampe for Groningen, og på det tidspunkt i karrieren havde den nuværende FC Midtjylland spillet 1-1 med det tyske landshold i Hamborg.
Men der var friweekend i Groningen, og derfor var Tim Sparv på Old Trafford den maj-dag i 2011 og så to ægte Ferguson-spillere Javier Hernandez og Nemanja Vidic sikre favoritklubben det mesterskab, Alex Ferguson havde svoret at føre United til tilbage ved sin ansættelse i 1986.
– Jeg har været forbi Old Trafford en del gange. Jeg var det for eksempel, da United vandt 2-1 over Chelsea i 2011 og dermed reelt vandt mesterskabet det år. Dagen efter gik supporterne ud og købte trøjer med nummer 19 på ryggen, fordi United rykkede forbi Liverpools 18 mesterskaber, siger Tim Sparv til Tipsbladet.
– Vi boede på samme hotel som Chelsea, og da vi gik på restaurant dagen efter, kom Evra, Park og andre spillere ind. Til sidst fulgte Alex Ferguson og de andre topbosser som David Gill [daværende administrerende direktør]. Ferguson satte sig ved bordet ved siden af os, og det var da fedt at sidde på restaurant ved siden af Fergie, siger Tim Sparv.
Som teenager spillede Tim Sparv for Southampton, og også her gjorde finnen sit til at se favoritholdet spille.
– I Southampton kunne man melde sig frivilligt til at være bolddreng til hjemmekampene, og jeg sørgede for at melde mig, de gange Manchester United kom til Southampton. Så det har jeg været til Premier League-kampe mod United for at være tæt på mine idoler, siger Tim Sparv om et United-hold med en ung Cristiano Ronaldo og topspillere som Paul Scholes, Rio Ferdinand og Ryan Giggs i fuldt flor.
Læs resten af historien i Tipsbladet Tirsdag og hør, hvorfor Sparv blev United-fan, og hvordan han ser mulighederne for FC Midtjylland mod et kriseramt Manchester United.
Fra tirsdag 16. februar udkommer Tipsbladet nu også om tirsdagen i en specialudgave på 12 sider. Her varmer vi op til din fodbolduge.
Tipsbladet Tirsdag ser frem mod ugens kampe Champions League og Europa League, vi har skarpe interviews forud for afgørende Superliga-kampe og pokalkampe, og vi fortæller baggrundshistorierne og kommer med de overraskende fakta, når landsholdsfodbolden ruller.
I premiereudgaven tirsdag 16. februar har vi et stort portræt af Zlatan Ibrahimovic, hans 2016, og hvor længe han kan holde sig på toppen af fodboldverdenen.
Vi fortæller også om FCM-spilleren, der var på hold med United-stjernen Anthony Martial, vi tager pulsen på udlandsdanskernes uge, og så fortæller vi historien om Champions Leagues hemmeligheder.
Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet/
Vil du læse Tipsbladet direkte på din pc, tablet og mobil kan du købe det digitalt her.
Du kan også vælge at få det leveret i postkassen hver fredag fra kun 71 kroner per måned.
Læs mere og bestil på ekstrabladet.dk/abonnement
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
