FCM sætter navne på: Skal af med disse spillere

FC Midtjylland skal sælge mindst to af de spillere, der ikke har udsigt til spilletid. Derudover er to på vippen.



Da Bo Henriksen var i AC Horsens, havde han nogle gange ikke spillere nok til at stille et helt hold, når han startede sommertræningen op. Nu hvor han er i FC Midtjylland, er hans trup så stor, at han kunne sætte op til flere start-11’ere. Det skyldes blandt andet, at ni spillere vender tilbage fra lejeaftaler.

Nogle af dem mellemlander dog kun i Ikast på vej mod nye destinationer. Det gælder eksempelvis Manjrekar James, der i foråret var udlejet til græske PAS Lamia, men kun spillede otte kampe, heraf tre fra start.

– Vi skal finde noget, hvor James kan finde sit statement. Det lykkedes ikke i Grækenland, så det skal vi have fundet. Det har vi noget tid til, men det er ikke her. Han skal have fundet et sted, hvor han kan få vise sine kvaliteter, og det må vi arbejde på at få løst, siger sportschef Svend Graversen til tipsbladet.dk.

Er det udlejning eller salg?

– Det kan være begge dele. Det, der er vigtigst for ham, er, at han får forløst det, han har stået for. Det gjorde han i Fredericia, og det har han ikke fået gjort det og desværre heller ikke i Grækenland.

Nogenlunde samme melding giver sportschefen om Mayron George. Hans lejeophold i den franske Ligue 2-klub Pau var dog anderledes succesfuldt med 7 mål i 14 kampe.

– Han har gjort det virkelig godt i Pau, og det har gjort, at der er større interesse for ham nu, end der var for et halvt år siden. Det er så det, vi må se sammen med ham, om vi kan finde den rigtige løsning. Nu er han så udtaget til Gold Cup.

– Det gør, at vi nok ikke tager en beslutning lige nu. Med mindre vi finder den rigtige mulighed, eller han finder den rigtige mulighed, siger Graversen.

Uafklaret
Også Søren Reese er hjemvendt fra AC Horsens, hans fjerde lejemål i FC Midtjylland-tiden. Han har tidligere givet udtryk for, at han gerne vil finde en ny klub, hvor han kan blive i længere tid end de halve og hele sæsoner, han har været udlejet.

Svend Graversen antyder da også, at Reese får sit ønske opfyldt.

– Vi skal have fundet ud af, hvad der er den rigtige løsning for ham og for os. Det har vi heldigvis god tid til at finde ud af, så det er det, der arbejdes på.

Vil det sige et klubskifte?

– For ham er det et sted, hvor han får kontinuitet, og det er både i spilletid og i sted.

Så er der Bozhidar Kraev, der tilbragte foråret i portugisiske FC Famalicão. Her gled han ind og ud af holdet, men fik dog 14 kampe, heraf 5 fra start.

– Han har gjort det rigtig fint i Portugal, og han gjorde det fint, da han var her. Kraev skal også ind og finde noget kontinuitet. Vi skal sammen med Kraev sætte os ned og sige: “Er det her?” Eller kan vi se, at noget andet giver bedre mening? Den er uafklaret, siger Svend Graversen.

Nogle bliver i FCM
Det er dog ikke sådan, at alle tilbagevendte lejespillere står med den ene eller begge støvlefødder ude af svingdøren. Backen Nikolas Dyhr, der var i AC Horsens hele foråret, bliver i FC Midtjylland.

– Han kom ud, fordi han skulle have noget kontinuerlig spilletid. Det har han fået. Nu skal han ind og konkurrere.

– Han er et sindssygt stort talent. Så han skal ind og konkurrere nu. Han skal vise, han kan slå Paulinho af. Det bliver ikke nemt. Men det er to gode spillere, og så må de finde ud af, hvem der spiller. Der har vi fået ny træner i spidsen, så det er heldigvis ikke mig, der skal bestemme det, siger Svend Graversen med et grin.

Derudover lyder bulletinerne på, at målmanden Elias Rafn Olafsson og midtbanemanden Raphael Onyedika, der var udlejet til FC Fredericia, begge har en fremtid i FC Mdtjylland. 

Det har Frank Onyeka dog næppe.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Norge snupper sejren i nordisk derby

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Trist Mikael Uhre-besked

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

FC Barcelona-stjerner i chok

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Kreativ transfer-løsning?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte



Dansker færdig i Galatasaray

Megatransfer på vej?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Bayern raser mod Donnarumma

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?



Påpeger Conrad Harders problem

– Jeg er stærkere end nogensinde

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby



Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby