FCM: Skal af med spillere før vi kan hente nye

FC Midtjylland kommer formentlig ikke til at hente mange nye spillere i januar. Truppen er stor, og således skal der formentlig siges farvel til spillere, før der kommer noget ind.



Janus Drachmann og Marc Dal Hende er allerede på plads i FC Midtjylland, men de to spillere skifter først til deres nye klub, når aftalerne med SønderjyskE udløber til sommer.

Derfor har FC Midtjylland fortsat til gode at annoncere vinterens første tilgang, og det er faktisk slet ikke sikkert, at der sker noget.

Klubben har ifølge egen hjemmeside en førsteholdstrup, der tæller 27 spillere, og hertil kommer flere talentfulde, unge spillere, der også står på spring. Så det er langt fra givet, at der kommer en tilgang i januar.

– Som udgangspunkt skal der noget ud, før der kommer noget ind. Tim Sparv og Gustav Wikheim bliver som nyindkøb for os, fordi de har været ude længe. Og det samme med Bruninho. Der kommer spillere tilbage fra skader, der forstærker os, siger sportsdirektør Claus Steinlein til tipsbladet.dk og forklarer:

– Selvfølgelig holder vi som alle andre klubber øjne og ører åbne. Der kan jo komme et tilbud, som vi ikke kan sige nej til. En mulighed, som er så god, at vi slår til, siger han.

Sidste år var FC Midtjylland særdeles aktiv på sidstedagen i januar-vinduet, hvor klubben blandt andet indgik lejeaftaler med Nikolay Bodurov fra Fulham FC og den unge islandske back Bödvar Bödvarsson. Bodurov holdt et nogenlunde niveau, mens Bödvarsson ikke havde niveauet til at begå sig.

Claus Steinlein regner ikke med, at FC Midtjylland laver samme nummer denne gang.

– Sidste år var det en mulighed for at se nogle spillere an. Vi kæmpede med at få noget i mål, og det lykkedes vi ikke med. Så vi valgte at leje Bodurov. Vi havde skader, og så havde vi nogle unge spillere, der ikke var helt klar, siger han.

I sommer var der igen interesse i en forsvarsspiller. FC Midtjylland var i konkurrence med FC København om Jores Okore – men tabte. En centerback står dog ikke på Claus Steinleins liste i dette vindue.

– Vi var i sommer usikker på nogle af vores yngre spillere, men Kristian Riis har taget taktstokken og har gjort det godt. Vi er også blevet mere trygge ved vores 97'ere, og vi har også Markus Halsti, der kan spille i midterforsvaret, siger han.

FC Midtjylland har i dette transfervindue sagt farvel til Marco Larsen, der ikke fik meget spilletid i klubben.





Færdig i FCK



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen



FC København henter ny topboss

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig



Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden



Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland